Представители на властите на японския град Хирошима призоваха световните лидери да спрат да разчитат на ядрените оръжия като възпиращ фактор и да предприемат незабавни действия за премахването им. Призивът им цели и да се премахне рискът от ядрена война на фона на конфликтите в Украйна и Близкия изток и нарастващото напрежение в Източна Азия, предаде Асошиейтед прес, съобщи БТА.
Тези изявления бяха направени в деня на 79-ата годишнина от атомната бомбардировка на Хирошима в края на Втората световна война. Само преди дни Япония и САЩ потвърдиха ангажимента на Вашингтон за "разширено възпиране", което включва и ядрени оръжия.
Днес губернаторът на Хирошима Хидехико Юдзаки заяви, че страните, въоръжени с ядрено оръжие, и поддръжниците на ядреното възпиране, "умишлено пренебрегват факта, че след като хората са изобретили едно оръжие, те без изключение го използват".
"Докато съществуват ядрени оръжия, те със сигурност ще бъдат използвани отново някой ден", подчерта Юдзаки в обръщението си в Мемориалния парк на мира в Хирошима.
"Премахването на ядрените оръжия не е идеал, който да бъде постигнат в далечното бъдеще. Напротив, това е належащ и реален въпрос, с който трябва отчаяно да се заемем в този момент, тъй като ядрените проблеми са свързани с непосредствен риск за оцеляването на човечеството", добави той.
Кметът на Хирошима Казуми Мацуи предупреди, че войната на Русия в Украйна и изострянето на конфликта между Израел и палестинците "задълбочават недоверието и страха между народите" и подкрепят позицията, че използването на сила при уреждането на конфликти е неизбежно.
Атомната бомба, хвърлена от САЩ по Хирошима на 6 август 1945 г., разруши града, убивайки 140 000 души. Втора бомба, хвърлена три дни по-късно по Нагасаки, уби още 70 000 души. Япония капитулира на 15 август, с което се сложи край на Втората световна война и на близо половинвековната японска агресия в Азия.
Около 50 000 души присъстваха днес на церемонията в памет на жертвите на ядрената бомбардировка в Хирошима. Те запазиха минута мълчание, докато отекваше камбаната на мира в 8:15 ч. - момента, в който американски самолет B-29 преди близо осем десетилетия пусна ядрената бомба над града. В края на церемонията днес участниците в нея пуснаха в небето над Хирошима стотици бели гълъби, считани за символи на мира.
Премиерът на Япония Фумио Кишида, който присъстваше на церемонията, заяви, че глобалните конфликти и разногласията по отношение на подходите към ядреното разоръжаване правят постигането на тази цел "още по-трудно", но обеща да направи всичко възможно за прилагането на "реалистични и практични мерки", за да спечели по-голяма подкрепа от международната общност.
Критиците му твърдят, че това е празно обещание, тъй като Япония разчита на ядрения чадър на САЩ за защита и бързо разширява военната си мощ, отбелязва АП.
Япония, САЩ и други съюзници в региона засилват сътрудничеството си в областта на сигурността в отговор на все по-активните действия на Китай и нарастващите ядрени и ракетни заплахи от страна на Северна Корея. Токио се стреми към по-силна защита от страна на САЩ, включително чрез ядрените възможности на Вашингтон.