Отидете към основна версия

7 913 56

Три лъжи за американските F-16 в Украйна

  • ф-16-
  • украйна-
  • нато-
  • русия-
  • изтребители-
  • володимир зеленски

Първият от дългоочакваните американски изтребители F-16 пристигна в Украйна в началото на август

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Разбил ли се е американски F-16 в Украйна, носят ли самолетите атомни оръжия на борда и способни ли са украинските пилоти да ги управляват? В интернет и социалните мрежи е пълно с различни твърдения. ДВ провери фактите.

Първият от дългоочакваните американски изтребители F-16 пристигна в Украйна в началото на август. Още преди украинският президент Володимир Зеленски да ги представи официално, в интернет се появиха първите фалшификати. ДВ провери някои от тях.

Негодни украински пилоти?

Твърдение: "Румънското министерство на отбраната е изготвило доклад за резултатите от обучението на украински пилоти на изтребители F-16", твърди потребител на X. Той публикува снимка на страница от предполагаемия доклад на румънски и английски език. В него се посочва, че от 50 кадети само трима били подготвени да летят на F-16. Това се дължало на "небрежно отношение при изучаването на английски език" и "лоша физическа подготовка поради повишено тегло и консумация на алкохол".

Проверка на фактите: Невярно.

Публикуваният доклад не е истински, а цитираните твърдения са измислени. Румънското министерство на отбраната потвърди, че той е фалшив.

Първата страница на предполагаемия "Доклад за дейността на Министерството на отбраната по подготовката на украински пилоти през 2024 година" е съчетана от различни части на истински доклад на Министерството от 2023 година. От Румъния обаче уточниха, че „в абзаците, взети от въпросния официален документ, в които има допуснати редакционни грешки, е бил вмъкнат небрежно формулиран текст - също с очевидни грешки, който най-вероятно е автоматично преведен текст от друг език."

Фалшивият документ създава впечатлението, че украинските пилоти са завършили обучение в Европейския център за обучение на пилоти за F-16 във Фетещи, Източна Румъния. Центърът обаче е открит едва на 13 ноември 2023 г. и досега е обучил само седем румънски пилоти, чиято церемония по дипломиране се е състояла на 26 юли 2024 година.

Следователно все още няма украински пилоти, които да са преминали обучение в Румъния. Според отбранителния алианс НАТО украинските пилоти досега са се учили да управляват F-16 в Дания и Обединеното кралство. А според съобщения в медиите – също и във Франция и САЩ.

Един от самолетите F-16 вече се е разбил?

Твърдение: "Първият F-16 се разби в Украйна, без да е влизал в бой". Това се казва в едноминутно видео на руски език, показващо самолет, който изпълнява маневри, по време на които внезапно започва да пада, а малко след това се вижда експлозия.Твърдението се разпространява в платформата X, както и в руските социални мрежи VK и Odnoklassniki.

Проверка на фактите: Невярно.

Обратното търсене на снимки показва, че видеото е отпреди четири седмици. Най-старият резултат, който може да бъде намерен, е видеоклип в ТикТок от 12 юли 2024 г. - с около 4,5 милиона гледания. Той е публикуван от украински таксиметров шофьор, живеещ в Полша. Във видеоклипа се казва на украински език: "F-16 се разби". В други видеоклипове, публикувани същия ден, потребител обяснява, че е станал свидетел на самолетна катастрофа на летище Гдиня-Косаково.

На 12 юли 2024 г. в Гдиня наистина катастрофира самолет. Според Главното командване на полските въоръжени сили по време на обучение се е разбил самолет M-346 Bielik, а не F-16. Полските медии също съобщават за произшествието, при което пилотът е загинал.

Екипът за проверка на фактите на ДВ установи, че видеото, записано от таксиметровия шофьор и качено в ТикТок, действително е записано в Полша. Следователно то не показва F-16, който се разбива в Украйна.

Ядрени оръжия в Украйна?

Твърдение: Украйна е получила не само първите изтребители F-16, но и съответните тактически ядрени оръжия, твърди експерт в прокремълския руски телевизионен канал "Первый канал". В предаването на 1 август Алексей Мухин, ръководител на Центъра за политическа информация, заяви в отговор на въпрос на водещия: "Първо, те (F-16) вече са тук и съм сигурен, че тактическите ядрени оръжия също вече са тук."

Проверка на фактите: Недоказано.

Проправителственият експерт не представя никакви доказателства за твърдението си. Вярно е, че самолетите F-16 теоретично могат да бъдат оборудвани с тактическо ядрено оръжие. Още през май 2024 г. руското външно министерство обяви, че счита тези самолети в Украйна за носители на ядрено оръжие и за умишлена провокация от страна на НАТО и САЩ.

Доставката на F-16 е извършена след дълги преговори между Украйна и страните от НАТО. Както всяка друга оръжейна доставка от Запада, и тази е обвързана с определени условия. Според белгийския премиер Александър Де Кроо, чиято страна обеща да достави на Украйна 30 самолета F-16 до 2028 г., тези самолети трябва да се използват само на украинска територия. От своя страна украинският президент Зеленски потвърди, че изтребителите ще бъдат използвани за въздушна защита на украинските градове.

През ноември 1994 г. Украйна се присъедини към международния Договор за неразпространение на ядрените оръжия от 1968 година. В резултат от това Украйна върна на Русия ядрените оръжия, които беше наследила от Съветския съюз, или ги унищожи сама. В същото време Русия, САЩ и Великобритания се ангажираха с Меморандума от Будапеща да спазват границите на Украйна. Въпреки че Русия наруши това споразумение с незаконното анексиране на Крим през 2014 г., Украйна продължава да спазва Договора за неразпространение на ядреното оръжие.

Въпреки това представители на руското правителство и медиите в Русия продължават да разпространяват твърдението, че Украйна искала да се сдобие с нови ядрени оръжия. Кампанията включва и фалшиви новини за предполагаемо създаване на "мръсна бомба" с радиоактивен материал. Владимир Путин също лично е казвал, че Украйна възнамерява да се сдобие с ядрени оръжия – това са неверни твърдения, които екипът на ДВ за проверка на фактите опроверга още преди време.

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 66 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: