Отидете към основна версия

1 432 13

Спиране на войната в Газа? Ситуацията е далеч от възможностите на Джо Байдън

  • израел-
  • хамас-
  • газа-
  • бенямин нетаняху-
  • джо байдън-
  • иран

В резултат на това настроението в администрацията и в Близкия изток е толкова мрачно, колкото не е било от месеци

Снимка: БГНЕС/ЕРА

След месеци на твърдения, че прекратяването на огъня и сделката за освобождаване на заложници са близо, висши американски служители сега признават в частни разговори, че не очакват Израел и ХАМАС да постигнат споразумение преди края на мандата на президента Джо Байдън, пише The Wall Street Journal.

Администрацията няма да спре стремежа си към споразумение, виждайки го като единствения начин да сложи край на войната в Газа и да спре бързо ескалиращия конфликт между Израел и ливанската Хизбула. Белият дом по-рано обяви, че враждуващите страни вече са се съгласили с "90 процента“ от текста на сделката, така че надеждата за пробив остава. Но редица високопоставени служители в Белия дом, Държавния департамент и Пентагона твърдят, че воюващите страни няма да се съгласят с настоящата рамка.

"Никаква сделка не е неизбежна“, заяви един от американските служители. "Не съм сигурен, че някога ще бъде направено“.

Властите посочиха две основни причини за песимизма. Съотношението на палестинските затворници, които Израел трябва да освободи, за да върне държаните от Хамас заложници у дома, беше основна пречка – дори преди определената от САЩ за терористична група да убие шестима заложници, включително американски гражданин. А двудневната атака срещу Хизбула с експлозивни пейджъри и радиостанции – последвана от израелски въздушни удари – направи възможността за тотална война много по-вероятна, усложнявайки дипломацията с Хамас.

Друг проблем е, че според служители на администрацията на Байдън Хамас отправя искания и след това отказва да каже "да“, след като САЩ и Израел ги приемат. Неотстъпчивостта сериозно разочарова преговарящите, които все повече чувстват, че войнстващата групировка не е сериозна относно постигането на споразумение. Критиците също обвиниха израелския премиер Бенямин Нетаняху, че саботира процеса, отчасти в опит да успокои крайно десния фланг на управляващата си коалиция.

В резултат на това настроението в администрацията и в Близкия изток е толкова мрачно, колкото не е било от месеци.

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 4 гласа.

Свързани новини