Египетското Министерство на външните работи отрече обвиненията на лидера на суданските паравоенни Сили за бърза подкрепа (СБП) Мохамед Хамдан Дагало (известен още като "Хемети"), че авиацията на Кайро е участвала в бойни действия в рамките на нестихващата война в Судан, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Египет отхвърля тези твърдения, но същевременно призовава международната общност сама да се увери дали наистина има доказателства в подкрепа на казаното от лидера на милициите СБП", посочи ведомството.
По-рано във видеообръщение Хемети обвини Египет в участие във въздушни удари по сухопътните подразделения на СБП.
Той обвини Кайро и че обучава и предоставя дронове на суданската армия, която в последно време взе надмощие в боевете, които опустошават Судан от близо година половина.
Засега няма коментар от египетска страна.
Макар и да се смята, че Египет се е сближил със суданската армия и началника ѝ Абдел Фатах ал Бурхан, Кайро се включи в усилията под егидата на САЩ и Саудитска Арабия за мирно уреждане на конфликта, отбелязва Ройтерс.
Египетската столица по-рано тази година беше и домакин на преговори между двата враждуващи лагера.
Във видеопосланието си Хемети каза, че Египет е използвал американски бомби при ударите.
"Ако американците не бяха съгласни, тези бомби нямаше да стигнат до Судан", добави командирът на СБП.
Той спомена, че в Судан има тигрейски, еритрейски, азербайджански и украински наемници и повтори свои предишни обвинения за участие на иранци във войната на страната на армията.
Подразделенията ѝ в последно време напреднаха в суданската столица Хартум и в югоизточната област Сенар, където според Хемети египетските въздушни удари са изтласкали бойците му от района на стратегическия град Джебел Моя.
Водачът на СБП направи и коментар, чийто тон рязко се различаваше от този в предишни негови изявления относно усилията за мир: "Тази война няма да приключи за една, две, три или четири години. Някои говорят за около милион войници, скоро ще достигнем 1 милион".
Войната в Судан, която избухна през април 2023 г., принуди близо 10 милиона души да напуснат домовете си и предизвика глад и вълни на етнически мотивирано насилие, за коeто са обвинявани основно СБП.