Отидете към основна версия

2 302 29

Ултиматум: Без повече военна помощ от САЩ за Израел?

  • израел-
  • хизбула-
  • иран-
  • ливан-
  • сащ-
  • ивицата газа-
  • ултиматум-
  • джо байдън-
  • газа

Правителството на САЩ е загрижено за влошаването на хуманитарната ситуация в ивицата Газа

Снимка: БГНЕС/ EPA

Правителството на САЩ призова Израел значително да подобри хуманитарната ситуация в ивицата Газа в рамките на 30 дни. В противен случай Вашингтон може да преосмисли военната си подкрепа за Израел. Си Ен Ен и "Вашингтон пост” цитират писмо, изпратено от американския държавен секретар Антъни Блинкен и министъра на отбраната Лойд Остин до израелския министър на отбраната Йоав Галант и министъра на стратегическите дела Рон Дермер. От държавния департамент на САЩ потвърдиха, че това писмо е било изпратено.

В него Блинкен и Остин изразяват "дълбока загриженост" относно положението в Газа. Те призовават израелското правителство за "спешни и продължителни действия" за подобряване на ситуацията, пише АРД. Цивилното население трябва да има достъп до храна и други стоки от първа необходимост, казват те. Според писмото обемът на доставките на помощи е намалял с повече от 50% от пролетта насам, като през септември е достигнал най-ниското си ниво от началото на годината.

ООН иска подпомагане в Ливан

Хуманитарната ситуация е влошена не само в Газа, но и в Ливан, където Израел също е в конфликт с Хизбула. Поради това организации към ООН призоваха за увеличаване на помощта. Семействата живеят в опасни условия, обясниха заместник-изпълнителните директори на УНИЦЕФ Тед Чайбан и на Световната продоволствена програма Карл Скау след посещението си в Ливан, пише АРД.

В изявлението им се посочва, че много деца са станали жертви на нападения, загубили са роднини и домовете си и вече не могат да посещават училище. Освен това близо 190 000 разселени лица в момента търсят убежище в над 1000 центъра. Стотици хиляди други търсят подслон при близки хора. Общо около 1,2 милиона души са засегнати.

Нападенията срещу Ливан не спират

В същото време нападенията срещу Ливан продължават. Рано тази сутрин израелската армия нанесе удари в южната част на столицата Бейрут - за пръв път от близо седмица. В понеделник пък беше атакувано селище в северната част на Ливан с предимно християнско население. Там беше ударена сграда, където са намерили подслон вътрешно разселени хора. Израелската армия твърди, че нападението е било насочено срещу цел, свързана с Хизбула. По случая тече разследване.

Правителството на САЩ също разкритикува нападенията на израелските военни в района на ливанската столица Бейрут, отбелязва АРД. "Недвусмислено заявихме на Израел, че отхвърляме почти ежедневните им нападения в гъсто населените райони на Бейрут", заяви говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби. Въпреки че Израел има право да провежда "целенасочени операции" срещу инфраструктурата на проиранската милиция Хизбула, той трябва също така да гарантира, че животът на цивилните граждани, сините каски на ООН и ливанските сили няма да бъде застрашен, каза още Кърби.

Критиците изразяват съмнения

Така нареченият "закон Лийхи" играе основна роля за САЩ по отношение на казуси като този в Близкия изток в момента. Той забранява на Вашингтон да предоставя военна помощ на държави, чиито въоръжени сили са замесени в сериозни нарушения на правата на човека. Критиците изтъкват съмнения, че Израел спазва това изискване. Според организациите за защита на правата на човека блокадата на доставките на помощи, въздушните удари по жилищни райони и липсата на защита за цивилното население в ивицата Газа нарушават основни стандарти за правата на човека.

Израел отхвърля тези обвинения и подчертава, че операциите му са в съответствие с международното право. Дебатът за курса на САЩ към Израел също придобива все по-голямо значение в навечерието на президентските избори на 5 ноември. Срокът, определен от Блинкен и Остин в писмото им, изтича след деня на изборите.

Мина Киркова (редактор)

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 5 гласа.

Свързани новини