Много малко мнозинство - 50,42% - гласува "да" на референдума в неделя за вписване на клауза в молдовската конституцията, която ще определи членството в ЕС като цел, като по-малко от 0,5% от бюлетините все още не са преброени, предава Ройтерс.
Президентът на страната Мая Санду, която се кандидатира за втори мандат, иска Молдова, малка държава, разположена между Румъния и Украйна, да се присъедини към блока до 2030 г.
Референдумът в Молдова за присъединяване към Европейския съюз се проведе на фона на "безпрецедентна намеса" на Русия и нейните подставени лица, каза говорителят на ЕС по външната политика Петер Стано в понеделник.
"Това гласуване се проведе при безпрецедентна намеса и сплашване от страна на Русия и нейните подставени лица, целящи да дестабилизират демократичните процеси в Република Молдова", заяви Петер Стано, говорител на ЕС.
Русия отрича обвиненията за намеса. В понеделник Кремъл определи гласуването в Молдова като "несвободно".
Референдумът - заедно с президентските избори, чийто първи тур също се проведе в неделя - се разглеждат като тест за това дали бившата съветска република може да избяга от сферата на Москва веднъж завинаги.
Мая Санду, която събра 42,3% и бившият главен прокурор, уволнен от нея, Александър Стояногло, който получи 26% от гласовете, отиват на балотаж за президентския пост. Кметът на град Балци - Ренато Усатий получи 13,8%, следван от други кандидати.
Преди гласуването молдовските власти казаха, че Илан Шор, магнат беглец е направил опити да се намеси в референдума и изборите. Властите казаха, че са блокирали онлайн ресурси, които съдържат дезинформация, и са разкрили програма в Русия за обучение на молдовци за участие в масови безредици.
"Това е продължаващо усилие от страна на Русия и нейните пълномощници - не само в Молдова; наистина и срещу нашите страни - и това е дългосрочна борба. Те нямат граници. Ние, като Европейски съюз... уважаваме определени принципи , включително законите, но Русия и нейните участници и нейните подставени лица не уважават това", каза Стано.