Отидете към основна версия

1 443 24

Ще успее ли Камала Харис да привлече гласовете на колебаещите се републикански избиратели без да загуби прогресивните демократи

  • камала харис-
  • доналд тръмп-
  • джо байдън

Някои прогресивни наблюдатели изтъкват слабата подкрепа за вицепрезидента сред чернокожите и латиноамериканските избиратели като доказателство, че посланията ѝ не достигат до достатъчно представители на работническата класа

Снимка: БГНЕС5ЕРА

Предизборните щабове на двамата кандидати за президент на САЩ се подготвят за оспорвани избори, като всяка от страните вижда както пътища към победата, така и потенциални капани, пише "Ей Би Си Нюз". Демократите бяха на гребена на вълната през лятото, след като Камала Харис замени президента Джо Байдън като техен кандидат и се радваха на прилив на ентусиазъм сред избирателите си, след като преди това настроенията в партията бяха неуверени относно шансовете за победа, посочва американската медия.

Според осреднените стойности от национално социологическо проучване на "ФайвТъртиЕйт" (FiveThirtyEight) Харис е водела пред Тръмп с 3,7 процентни пункта на 23 август, след като месеци наред Байдън изоставаше от бившия президент. Стойностите от миналата седмица обаче показват, че преднината ѝ сега възлиза на 1,7 процентни пункта - спад, който в цифрово изражение изглежда незначителен, но беше достатъчен, за да обезпокои някои членове на партията и служители на предизборния щаб на демократите, отбелязва "Ей Би Си Нюз".

В медиите се появиха цитати от представители на демократите, повечето от тях анонимни, относно опасения, че надпреварата може да бъде загубена, тъй като подкрепата за Харис в ключовите колебаещи се щати се оказа в рамките на грешката на проучванията. Все още пазейки неприятните спомени от кампанията през 2016 г., когато Хилари Клинтън загуби от Тръмп, въпреки че проучванията показваха, че тя има значителна преднина, демократите все по-често изразяват опасения какво ще се случи, ако с наближаването на деня на изборите проучванията започнат да показват, че Тръмп не е аутсайдер, а се радва на почти същата подкрепа като Харис.

"Демократите, които следят отблизо предизборната кампания, но не работят непременно в щаба на Харис всеки ден, се надяваха, че тя ще се откъсне напред, и сега осъзнават, че тази надпревара е много по-оспорвана, отколкото се надяваха", казва служител от щаба на американския вицепрезидент.

Ето защо посланията на Камала Харис към избирателите все по-често са насочени към колебаещите се републиканци, отбелязва в. "Вашингтон Пост". Такъв беше най-вече случаят миналата седмица, когато тя се отправи на обиколка из колебаещите се щати с бившата законодателка от Конгреса на САЩ от Републиканската партия Лиз Чейни, посочва изданието.

Може би повече от всеки друг кандидат за президент в модерната американска история Харис има с какво да се похвали, когато става въпрос за големия брой видни членове на другата партия - да не говорим за високопоставени бивши служители на администрацията на Тръмп - които я подкрепят или поне се въздържат да подкрепят кандидата на своята партия, отбелязва вестникът. Дали това действително ще убеди републиканските гласоподаватели да гласуват за кандидат на демократите е съвсем друг въпрос, но усилията на Харис да привлече внимание към подкрепата за кандидатурата ѝ от страна на видните републиканци поне имат потенциала да разколебаят някои десни избиратели, които по някакъв начин са скептично настроени към Тръмп, коментира "Вашингтон Пост".

Някои демократи обаче се притесняват, че усилията на Харис отиват твърде далеч в стремежа ѝ да спечели колебаещите се избиратели, които са скептично настроени към бившия президент, пише в. "Ню Йорк Таймс". В частни разговори - и все по-често в публични с наближаването на изборния ден - те казват, че тя рискува да охлади ентусиазма на демократите, като отчужди прогресивните избиратели и избирателите от работническата класа, посочва изданието.

В хода на заключителната част на предизборната си кампания този месец Харис имаше четири участия в събития с Лиз Чейни и се е появявала на събития с нея повече пъти, отколкото с всеки друг свой съюзник, отбелязва вестникът. Тя също така има повече участия с милиардера Марк Кюбан, отколкото с Шон Фейн, президент на Обединените автомобилни работници и един от най-видните профсъюзни лидери в страната.

Харис съсредоточи икономическата си платформа върху въпроси, свързани със средната класа, малкия бизнес и предприемачеството, а не върху повишаването на минималната работна заплата - важна цел за мнозина в Демократическата партия и която според социологическите проучвания се радва на силна подкрепа сред избирателите. Тя зае по-твърда позиция по отношение на границата, отколкото който и да е друг представител на нейната партия и по-често споменава, че притежава пистолет "Глок", отколкото говори за борбата с климатичните промени. Тя също така не отстъпва от позициите на президента Байдън по отношение на войната, която Израел води в Газа.

Част от подхода на Харис е тактически, коментира нюйоркският вестник. Тя се опитва да се справи с обвиненията на Тръмп, че е опасно либерална и умишлено се появява по-рядко редом до прогресивните си съюзници на предизборните събития. Заемането на по-центристки позиции по време на предизборната кампания е стандартна тактика в американската политика и лявото крило на партията не за първи път изразява разочарование, когато демократите го правят.

Запазването на единството и енергията на избирателите на демократите обаче е особено важно за Харис, тъй като според социологическите проучвания подкрепата за двамата съперници в президентската надпревара е равностойна, а последиците за партията могат да бъдат тежки, ако дори само малка част от нейните избиратели в оспорваните щати си останат вкъщи в изборния ден или гласуват за кандидатката на Зелената партия Джил Стaйн, отбелязва "Ню Йорк Таймс".

Някои прогресивни наблюдатели изтъкват слабата подкрепа за вицепрезидента сред чернокожите и латиноамериканските избиратели като доказателство, че посланията ѝ не достигат до достатъчно представители на работническата класа. Усещайки възможност за привличане на някои от тези избиратели, които вече се бяха преориентирали към републиканците, Тръмп открито ги ухажва в своите предизборни реклами и послания. Представителите на прогресивното крило на демократите се опасяват, че Харис - подобно на Хилари Клинтън през 2016 г. - попада в капана на това да разчита на подкрепата на традиционните избиратели на демократите, без да им предлага значителна политическа промяна.

Според анализ на на социологическата агенция "Импакт Соушъл" (Impact Social) за "Нюзуик" кандидатът за президент на Демократическата партия изглежда губи инерция сред колебаещите се избиратели, изоставайки с 9 процентни пункта от нивото на подкрепа за президента Джо Байдън в същия момент на предизборната кампания през 2020 година. Това отчасти се дължи на несигурността сред избирателите относно политиките на Харис, се казва в анализа.
По думите на Фил Снейп от "Импакт Соушъл" въпреки някои позитивни тенденции за кандидатурата на вицепрезидента, избирателите все още я свързват прекалено тясно с настоящото управление на страната. Анализаторът казва, че посланието на Харис, че кандидатурата ѝ представлява ново начало в голяма степен не е успяло да убеди независимите гласоподаватели, които смятат евентуална нейна администрация за продължение на тази на Байдън.

"Разбира се все още е възможно подкрепата за нея рязко да се засили в последния момент. Настоящите опити на Харис да представи Тръмп като опасен фашист може да проработят, особено ако тя напомни на колебаещите се избиратели защо са гласували срещу Тръмп миналия път", коментира Снейп.

Морис Мичъл, национален директор на политическата организация Партия на семействата от работническата класа, която подкрепя Демократическата партия, казва, че е агитирал за Харис на място в Пенсилвания и Джорджия и по думите му избирателите от работническата класа в тези щати все още изглежда не са убедени дали кандидатът на демократите "ще се бори за тях".

"Ще се бори ли тя за нещата, в които вярваме?", обобщава настроенията сред избирателите Джоузеф Геваргес от прогресивната група "Нашата революция". "Мисля, че хората не са сигурни. Повечето от тях ще си прехапят езика и ще гласуват, за да победят Доналд Тръмп, но други просто няма да успеят да преодолеят изначалните си възражения", опасява се той.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 11 гласа.

Свързани новини