Отидете към основна версия

2 574 19

И Изтокът, и Западът искат да спечелят тази страна

  • молдова-
  • ес-
  • грузия-
  • мая санду-
  • русия-
  • приднестровие

Молдова е изправена пред решаващи избори - подобно на Грузия

Снимка: БГНЕС/ EPA

Разтърсена след спечелената "на косъм" победа на привържениците на членството в ЕС на референдум преди близо две седмици, в неделя Молдова ще гласува на балотаж за държавен глава. Страната е изправена пред решаващ избор между прозападния действащ президент Мая Санду и кандидат, призоваващ за пo-близки отношения с Москва, пише БТА, цитирайки AFP.

След парламентарните избори в Грузия, на които победи управляващата партия, но победата ѝ бе оспорена от няколко европейски институции, всички погледи са насочени към Кишинев. Русия е обвинявана, че се намесва в изборния процес в тези две бивши съветски републики. Кремъл категорично отрича тези обвинения.

Масово купуване на гласове, дезинформация, пропаганда: "Ние спечелихме честно в една нечестна битка", каза Санду след силно оспорвания референдум за членството на Молдова в ЕС, състоял се на 20 октомври. Санду заяви, че предстои "трудна битка" на втория тур на президентските избори в страната с население от 2,6 милиона души, съседка на Украйна. Петдесет и две годишната Санду, по образование икономист, която се превърна във водеща европейска фигура, спечели първия тур с 42,49% от гласовете. Сега тя се изправя на балотажа срещу 52-годишния Александър Стояногло, който получи 25,95%. Стояногло е бивш прокурор, подкрепен от проруските социалисти.

"Измамниците"

Преднината е голяма, но битката далеч не е спечелена за държавния глава Санду. Няколко второстепенни кандидати призоваха за подкрепа на опонента ѝ, позовавайки се на риска Молдова да бъде въвлечена във въоръжен конфликт с Москва и да има същата съдба като Украйна. Такива послания имаше и в Грузия.

Стояногло, вещ оратор, в чиито изказвания на моменти извикват руски думи, иска балансирана външна политика към Русия и ЕС, с който преговорите за присъединяване бяха официално започнати през юни. Той бойкотира референдума, определяйки го като „пародия“, обслужваща амбициите на Мая Санду, и оспори изключително близките резултати, след като 50,35% подкрепиха вписването на стремежа към членство в ЕС в конституцията.

На "финалната права" властите активизираха усилията срещу риска от чуждестранна намеса. В супермаркетите, по високоговорителите или по телефоните си жителите получаваха съобщения, които ги призоваваха „да се пазят от изборни измами“.

“Ако ви предложат пари, за да гласувате срещу един от кандидатите в неделя, откажете“, предупреждава полицията. Във видеоклипове, излъчвани в социалните мрежи, Мая Санду призовава гласоподавателите: "Не се поддавайте на мошениците, които крадат достойнството ви, крадат свободата ви и искат да унищожат Молдова за десетилетия напред". Тя също призова съдебната система да се „събуди“ и да се бори по-добре с корупцията, обвинявайки „престъпни групи“ в опит да подкупят най-малко 300 000 души.

Между Изтока и Запада

Олигархът в изгнание Илан Шор, който се намира в Москва, е заподозрян, че за тази цел е прехвърлил 39 милиона долара (36 милиона евро) от септември насам чрез руска банка. Въпреки че бе задочно осъден за измама миналата година, той отрича да е нарушил закона и описва Молдова като „полицейска държава“ и „марионетка на Запада“. Но експертите посочват също и икономическите трудности в страната, която е една от най-бедните в Европа и се захранва с вливане на европейска помощ.

Докато Мая Санду обикаляше световните столици в търсене на финансова подкрепа, ситуацията за много молдовци се влоши на фона на намалените доставки на руски газ и рязкото покачване на цените на енергията. След четири години на власт и драстичен проевропейски завой, Молдова изглежда дълбоко разделена. От едната страна са диаспората и столицата, които са спечелени за европейската кауза. От другата страна са отдалечените села, както и два автономни региона - Приднестровието и Гагаузия, ориентирани към Русия.

“И Изтокът, и Западът искат да ни привлекат на своя страна”, казва пред АФП жителката на Кишинев Мария, която отказва да съобщи фамилното си име. Служителката в колцентър казва, че "не иска да зависи от никого" и се застъпва за "отношения и с двете страни". За 19-годишния студент Денис Парнао на изборите в неделя е заложено на карта „развитието на Молдова“ . “Ще загубим финансов ресурс и имиджът ни сред европейските ни партньори ще бъде накърнен, ако Мая Санду не спечели", смята той. Калман Мижей, съветник на правителството от ЕС, е уверен, че страната ще продължи европейския си път. „На фона на ужасната война в Украйна и лошите новини в Грузия все още искам да се надявам, че Молдова ще продължи да дава лъч надежда“, каза той пред журналисти.

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 7 гласа.

Свързани новини