Отидете към основна версия

1 739 26

Дребнави тактики, нарушено доверие и инсценирани спорове: защо рухна германската коалиция

  • германия-
  • коалиция-
  • олаф шолц-
  • бундестаг-
  • кристиан линднер

След уволнението на финансовия министър Линднер Германия се насочва към избори

Снимка: БГНЕС/ EPA

През последните седмици федералният канцлер рядко е бил чуван да говори толкова остро и ясно. Олаф Шолц не само уволни федералния министър на финансите Кристиан Линднер. Той също така иска да предотврати "щетите за нашата страна", съобщи Цет Де Еф, пише БТА в прегледа на печата.

Без това уволнение няма да има правителство, което да е способно да действа, без това уволнение страната ще "потъне в хаос", казва Шолц. Няма основа за доверие за по-нататъшно сътрудничество. Икономическата концепция на Линднер щеше да раздели обществото. Той щеше да иска да противопостави външната сигурност на вътрешната сигурност. Шолц каза: "Не съм готов да финансирам подкрепата ни за Украйна и инвестициите в нашата отбрана за сметка на социалното сближаване".

Всеки, който откаже решение или компромисно предложение в такава ситуация, "постъпва безотговорно. Като канцлер не мога да толерирам това", цитира "Франкфуртер алгемайне цайтунг" казаното от германския канцлер.

Както винаги е на светофарите: когато двама души спорят, има място за нещо по средата, посочва Цет Де Еф, имайки предвид позицията на третия партньор в управлявалата досега в Германия коалиция – тази на Зелените . Вицеканцлерът Роберт Хабек даде да се разбере, че неговата политическа сила не може да направи нищо по въпроса. Разривът в коалицията се чувстваше, дупката в бюджета можеше да бъде запълнена, но Линднер не взе участие.

"Проблемите няма да изчезнат, дори ако вече нямаме собствено мнозинство. Въпреки Тръмп и всичко останало", отбеляза Хабек. След уволнението на Линднер и разпадането на коалицията , посочва "Зюддойче цайтунг", за пръв път от 2005 г. насам отново ще има червено-зелено правителство (ГСДП и Зелените), въпреки че то няма да разполага с мнозинство в парламента. То ще съществува само за преходен период, който не е ясно колко дълго ще продължи. На 15 януари Шолц иска да свика вот на доверие в Бундестага, за да предизвика нови избори. Политици от други партии призовават вотът на доверие да бъде свикан незабавно, допълва вестникът.

Генералният секретар на ГСДП Матиас Миерш очевидно очаква Олаф Шолц да се кандидатира отново за канцлер на социалдемократите при нови избори. "Напълно очаквам това", заяви Миерш в подкаст на "Политико", когато беше попитан за това. В същия тон се изказа и лидерката на ГСДП Саския Ескен: в предаването на Ер Те Ел "Директ" тя каза: "Това ще бъде Олаф Шолц, ние влизаме в предизборната кампания заедно и сме убедени, че ще спечелим изборите."

В контекста на разпадането на управляващата коалиция днес парламентарните групи на ХДС и ХСС ще обсъдят ситуацията, отбелязва "Зюддойче цайтунг". Депутатите трябва да се съберат на извънредно заседание от 8 часа сутринта. След това парламентарната група и председателят на ХДС Фридрих Мерц и заместник-председателя на парламентарната група на ХДС/ХСС в Бундестага Александър Добринд ще информират обществеността за резултатите.

"Твърде често необходимите компромиси бяха заглушавани от публично инсценирани спорове и гръмки идеологически искания. Твърде често федералният министър Линднер блокираше закони по неуместен начин. Твърде често той е участвал в дребнави партийно-политически тактики. Твърде често е нарушавал доверието ми", цитира "Ханделсблат" изброените от Шолц мотиви за уволнението на финансовия министър.. Трипартийната коалиция вече е история, но канцлерът Олаф Шолц все още иска да прокара важни проекти през парламента, отбелязва "Франкфуртер рундшау". Политикът от ГСДП каза след края на коалицията, че иска да подложи на гласуване всички проектозакони в оставащите седмици от сесията на Бундестага до Коледа.

Спред "Франкфуртер рундшау" може би най-важният от тях за ГСДП е стабилизирането на законоустановената пенсия. В края на септември Бундестагът се зае на първо четене с дълго подготвяния пенсионен пакет. По същество трябва да се гарантира стабилно ниво на пенсиите; пенсионните плащания трябва да са в крак с развитието на заплатите. Въпреки това, поради застаряването на населението, това става все по-скъпо - което пък води до по-високи вноски за по-младите хора. Коалицията иска да смекчи това прогнозирано увеличение на вноските, като инвестира пари на фондовия пазар и използва печалбите.

Друго решение, което трябва да бъде взето бързо, е това за прилагане на правилата на Общата европейска система за убежище. Вчера сутринта коалицията взе решение за две промени в закона. Реформата включва, наред с други неща, задължение за проверка на самоличността на пристигащите.

Германия е в икономически спад, а промишлеността се справя особено зле, поради което канцлерът Шолц иска да прокара "незабавни мерки" за промишлеността до края на годината. По-конкретно, той заяви, че трябва да се изготви пакет от мерки за осигуряване на работни места в автомобилната промишленост и в многобройните предприятия доставчици. Възможно е например да се въведат нови мерки за субсидиране, за да се стимулират продажбите на електрически автомобили. Мерките за укрепване на индустрията обаче ще струват милиарди, посочва вестникът.

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: