Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп се нуждае от добри отношения с руския лидер Владимир Путин за решаване на по-широк кръг международни проблеми от кризата в Украйна.
„Добрите отношения между Тръмп и Путин, ако бъдат подсилени от споразумение за прекратяване на военните действия в Украйна, биха могли също да предопределят уреждането на конфликта в Близкия изток. Този аспект е стратегически за Тръмп, ако той наистина иска да прекрати конфликта не само в Украйна, но и в Близкия изток и да се върне към контактите с КНДР (опити за диалог бяха правени през първия мандат). Днес Тръмп се нуждае от съгласието на Путин за решаване на проблеми в много по-голям мащаб, а не само в Украйна, като се вземат предвид влиянието и отношенията на Москва с Иран, Китай и КНДР, които вече не са изолирани държави. И в този контекст украинската криза дори остава на заден план“. Това мнение изрази военният анализатор, колумнист, главен редактор на Analisi Difesa Джанандреа Гаяни.
Според него президентът в оставка Джо Байдън направи сериозна външнополитическа грешка: в опит да принуди света да изолира Русия, той „изрита топката в собствената си врата“. „Защото вече не съществуват само Русия и Китай, има БРИКС. Действията на САЩ само тласнаха прехода към многостранен световен ред. Западът, опитвайки се да изолира Русия, рискува сам да бъде изолиран“, добави експертът.
По отношение на разрешаването на украинската криза анализаторът смята, че е невъзможно да се намери изход на този етап, без да се вземе предвид ситуацията на бойното поле, където Русия има значително предимство, и без да се вземе предвид зачитат исканията на Русия. Гаяни смята, че Съединените щати могат да поемат гаранции за сигурността на Украйна, но „Тръмп вероятно ще остави трудно наследство на европейците в следвоенния период“. „Това включва не само финансирането на възстановяването на Украйна, но и икономическите и военните разходи за изграждането на следвоенните отношения с Русия, както и необходимостта от решаване на нашите собствени проблеми в икономиката, енергетиката и финансите, които тепърва се задълбочават. по-лошо“, каза експертът.
Той е убеден, че общата линия за всяка администрация на САЩ да отслаби и пороби Европа е непроменена. "Барак Обама с Майдана нанесе първия удар на Европа, Байдън с войната в Украйна практически унищожи Европа от икономическа гледна точка на фона на много по-високите цени на енергията. Тръмп може би чрез въоръжението, което Европа ще бъде принудена да използва, ще я направи още по-зависима от Съединените щати“, каза Гаяни. В същото време той отбеляза прагматизма на Тръмп, чиито интереси в НАТО имат чисто търговски характер. „По време на първия си президентски мандат Тръмп укрепи американския военен апарат, но без да започва никаква война“, отбелязва анализаторът.