Отидете към основна версия

4 585 96

Защо в Русия затварят тийнейджъри в колонии

  • украйна-
  • русия-
  • война-
  • колония-
  • тийнейджъри-
  • владимир путин-
  • инвазия

В Русия на репресии са подложени дори непълнолетни, които са изразили несъгласие с руската инвазия в Украйна

Снимка: БГНЕС/ EPA

Не сме виждали такова нещо дори в края на съветската ера, твърдят правозащитници. В Русия днес обект на репресии стават дори непълнолетни, които са изразили несъгласие с руската инвазия в Украйна. Тийнейджъри попадат във възпитателни колонии за срок от 2 до 6 години. И нито възрастта на младежите спира съдилищата, нито пък противоречивите доказателства за тяхната вина. Дотук е известно за поне осем непълнолетни, които са били лишени от свобода заради мнението си за политиката на Русия спрямо Украйна.

Случаят с учениците от Канск

Преди инвазията в Украйна политическият режим в Русия се ограничаваше до "меки" репресии срещу непълнолетни опозиционери: за политическо несъгласие се налагаха глоби, а условните присъди бяха максималното наказание. На този фон случаят с учениците от град Канск в Красноярския край е истински прецедент.

През 2020 г. там бяха задържани трима ученици за разлепване на листовки в подкрепа на Азат Мифтахов - студент анархист, обвинен в подпалването на московския офис на "Единна Русия". Тийнейджърите залепили една от листовките на сградата на ФСБ в техния град, а в телефоните им била намерена кореспонденция с критики към руския президент Владимир Путин, както и предполагаеми "доказателства" за инструкции за работа с взривни вещества. В крайна сметка именно тези "доказателства" са били използвани, за да им бъдат повдигнати обвинения.

Правоприлагащите органи очевидно са придали особена тежест на обвиненията въпреки тяхната абсурдност. Така например в досиетата на тийнейджърите първоначално като "доказателство" за тяхната вина е описан план за виртуално взривяване на сградата на ФСБ - в играта Minecraft. По-късно обаче тези детайли са премахнати от обвинителния акт, за да излезе накрая, че тийнейджърите се готвели да взривят сградата на ФСБ.

Към момента на произнасяне на присъдите двама от тримата обвиняеми се признали за виновни за незаконно производство, притежание и носене на "истински" експлозиви. Въпросните двама ученици получили условни присъди. Но 16-годишният Никита Уваров отказал да признае такава вина и бил осъден на 5 години във възпитателна колония. "Няма от какво да се срамувам. Не съм възнамерявал да взривявам никого", казал ученикът в последната си дума.

Наказателна отговорност още от 14-годишна възраст

На ДВ са известни поне 8 процеса срещу непълнолетни, чиито наказателни дела са били основани на политически мотивирани обвинения. Най-често срещаното обвинение е за "тероризъм", наказателна отговорност за което се носи при навършени 14 години. От тази възраст човек може да бъде преследван например по обвинения в убийство, изнасилване, участие в масови безредици и други тежки престъпления.

Досега най-младите задържани са ученици от град Ноябрск - 13-годишният Тимур и 14-годишният Саша. Те бяха задържани през септември по подозрение, че са подпалили хеликоптер МИ-8Т. Според адвоката Евгений Смирнов руското законодателство не позволява 13-годишно дете да бъде обвинявано по който и да било член от Наказателния кодекс, но другият ученик, който вече е навършил 14 години, може да бъде подведен под отговорност по някой от членовете за "тероризъм". Какъвто е и случаят с 16-годишните ученици Антон и Роман от град Омск, задържани през септември тази година за подпалването на хеликоптер Ми-8.

Със сигурност има и още такива случаи, но съдебните дела обикновено преминават при затворени врати, а родителите на обвиняемите често сами държат процесите да не се стават публично достояние, обяснява адвокатът Евгений Смирнов.

"Някои родители с проправителствени възгледи принуждават децата си да признаят деянията, в които са обвинени", добавя юристът. Според него за правоприлагащите органи е най-лесно да преследват непълнолетни: "Няма нищо по-лесно от това да изтръгнеш показания от деца", казва той.

Максималната възможна присъда за непълнолетни по членове от антитерористичното законодателство е 10 години в наказателна колония. Досега защитата е успявала да намали това максимално наказание, но дори и кратките срокове могат да съсипят психиката и бъдещето на тези деца, подчертава Смирнов.

Най-тежката от известните на ДВ присъди е постановена срещу 17-годишния Егор Балазейкин, получил шест години затвор за "опит за извършване на терористичен акт". Той е обвинен в два неуспешни опита за подпалване на центрове за набиране на военнослужещи, при които никой не е пострадал. Самият Балазейкин не отрича, че се противопоставя на руските действия в Украйна и уверява, че подпалването на центровете за набиране на военнослужещи е било форма на протест.

15-годишният Арсений Турбин пък е осъден на 5 години затвор за разпространяване на листовки срещу Путин. Младежът заявява, че е разпространявал листовките въз основа на личните си убеждения.

Разликата между възпитателна колония и затвор за възрастни

Към 2023 година Русия е разполагала с общо 13 възпитателни колонии, в които се били настанени 842-ма непълнолетни. Условията в тях са по-добри, отколкото в затвор за възрастни, твърди правозащитничката Людмила Алперн. От 1999 г. до 2017 г. тя редовно посещава затвори за жени и непълнолетни като член на Обществената надзорна комисия в Москва. Преди този период положението с възпитателните колонии е било катастрофално, казва тя и припомня, че тогава в 63 колонии в цялата страна са били настанени около 25 000 деца.

По думите ѝ във възпитателните колонии се живее в бараки, както е и при възрастните. На децата поне се разрешават разходки през целия ден в определени за това зони. Има и физически упражнения, както и учебни занятия.

Но най-трудното нещо за тийнейджърите е затворническата йерархия, обяснява Алперн: "Ако вървиш силно срещу затворническата субкултура, лесно може да попаднеш сред нарочените", казва тя. Особено тежко е за онези, които излежават дълги присъди и рискуват в един момент да бъдат преместени в затвор за възрастни. Там им се налага да преминат отново през всички нива на затворническата субкултура, казва Алперн.

Автор: Алексей Стрелников

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 43 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания