Катар обяви, че спира с усилията си да посредничи между палестинската радикална групировка "Хамас" и Израел за спиране на огъня в ивицата Газа и за освобождаване на израелските заложници, предадоха световните агенции, като се позоваха на съобщение на катарското външно министерство, разпространено в събота, предаде БТА.
„Преди десет дни, по време на последните опити за постигане на споразумение, Катар уведоми страните, че ще преустанови усилията си за посредничество между “Хамас” и Израел, ако не бъде постигнато споразумение“, посочиха от външното министерство в Доха.
Страната от Персийския залив от месеци работи заедно със САЩ и Египет по безплодните опити за слагане на край на огъня между враждуващите страни в ивицата Газа и всяко оттегляне от този процес може да усложни допълнително усилията за постигане на примирие, отбеляза Ройтерс. Последният кръг от преговори в средата на октомври не даде резултат, след като “Хамас” отхвърли предложението за краткосрочно прекратяване на огъня.
Израел от своя страна също преди това е отхвърлял някои предложения за по-дългосрочни примирия. Дни след като беше уволнен, бившият министър на отбраната Йоав Галант обвини премиера Бенямин Нетаняху, че едностранно не е приел мирно споразумение в разрез със съветите на своите ръководители по сигурността.
Сега Катар е стигнал до заключението, че преговорите са се превърнали в “политическа игра на футбол” и усилията му да ги улесни са породили критики към самия него, пише британският вестник „Гардиън“. Доха е информирала Израел, представителите на „Хамас“, САЩ и Египет за решението си, след като американска делегация, включваща директора на ЦРУ Бил Бърнс, посети катарската столица за безрезултатни срещи в края на октомври.
Малката, но влиятелна държава от Персийския залив е ключов съюзник на Вашингтон в региона. В нея е разположена най-голямата американска военновъздушна база в този район, а тя води много деликатни политически преговори, включително с Иран, талибаните и Русия. Но това е вторият път, в който Катар предупреждава публично, че не е готов да бъде домакин на безкрайни преговори, стигащи до задънена улица. Въпреки това е много вероятно Доха да се върне към преговорите, ако двете враждуващи страни покажат „сериозна политическа готовност“ за постигане на споразумение, уточни Египет, другия ключов посредник в преговорите, цитиран от „Политико“.
Решението на Катар беше обявено на фона на влошаване на отношенията между американския президент Джо Байдън и израелския премиер Бенямин Нетаняху. Белият дом оказва все по-голям натиск за подобряване на хуманитарното положение на палестинците и за постигане на споразумение чрез преговори, съобщи Би Би Си. Според Хишам Хелиър, британски геополитически анализатор и старши сътрудник в Кралския институт на обединените служби, опитите на САЩ за преговори са били „фатално погрешни“. „Като постави червени линии и позволи на Нетаняху да ги премине без последствия, администрацията на Байдън на практика насърчи по-нататъшната безнаказаност. Не мисля, че това ще се промени през следващите десет седмици“, каза той.
Израел сега ще се чувства окуражен и от перспективата за предстоящото управление на Доналд Тръмп, отбеляза Би Би Си. Макар че не е сигурно какъв точно подход ще възприеме Тръмп към региона, смята се, че е по-вероятно той да позволи на Израел да действа според своите условия. Затова изглежда, че сегашната американска администрация ще има все по-малко влияние върху правителството в Йерусалим. Ще бъде ли изгонено движението „Хамас“ от Катар? Американското издание „Нешънъл“ съобщи, че наред с отказа си от посредничество, по искане на САЩ Катар е поискал от политическото ръководство на “Хамас” да напусне страната в рамките на един месец.
Офисът на групировката в Доха беше открит през 2012 г. по идея на администрацията на американския президент Барак Обама. В продължение на повече от десетилетие офисът беше ключов канал за комуникация с движението, включително по време на преговорите миналата година за постигане на споразумение за прекратяване на огъня в Газа и освобождаване на повече от 100 заложници.
Според катарски представители високопоставените членове на политическото бюро на палестинската организация вече са били информирани за решението на Доха да ги експулсира, но Махмуд Таха - ръководител на отдела за връзки с медиите на “Хамас” в Ливан, отрече, че политическото ръководство на групировката е получавало заповед да напусне страната.
Точният брой на членовете на движението, които живеят в Катар не е известен, но се предполага, че сред тях са високопоставени фигури като Халил ал Хая, Халед Мешаал, Осама Хамдан и Муса Абу Марзук. В Катар живееше и убитият през юли политически лидер на движението Исмаил Хания.
Експулсирането на палестинците е последният ход на САЩ и техните съюзници за оказване на натиск върху „Хамас“ да се съгласи с условията за прекратяване на огъня и да освободи заложниците, пише „Нешънъл“, а Би Би Си добавя, че призивът за изгонване на политическото ръководство на групировката от Катар изглежда е и опит на отиващата си администрация на Байдън да наложи някакво мирно споразумение преди края на мандата му през януари.
„След като отхвърлиха многократните предложения за освобождаване на заложниците, неговите лидери (на „Хамас“) вече не трябва да бъдат добре дошли в столиците на нито един американски партньор“, каза пред изданието високопоставен служител на администрацията във Вашингтон.
Ако движението бъде принудено да напусне Доха, не е ясно къде ще базира своя политически офис. Ключовият съюзник Иран би бил една от възможностите, въпреки че убийството на бившия лидер Исмаил Хания в Техеран през юли предполага, че ако ръководството бъде преместено там, може да бъде изложено на риск от страна на Израел. Освен това тази страна не би им предоставила същите дипломатически канали към Запада, коментира Би Би Си.
По-вероятният вариант би бил Турция. Като член на НАТО, но и като държава с преобладаващо сунитско население, тя би предоставила на групировката база, от която да действа в относителна безопасност. През април миналата година президентът Ердоган прие тогавашния политически ръководител на "Хамас" Исмаил Хания и неговата делегация в Истанбул, където те разговаряха за това „какво трябва да се направи, за да се осигури адекватна и непрекъсната доставка на хуманитарна помощ за Газа, както и справедлив и траен мирен процес в региона“.
През април Доха за кратко поиска политическото ръководство на групировката да напусне страната, след като министър-председателят шейх Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани за първи път обяви, че страната му ще преразгледа посредническата си роля. Тогава палестинците се отправиха именно към Турция, припомня „Гардиън“, но в рамките на няколко седмици Израел и правителството на САЩ поискаха от Катар да ги върне обратно, за да се активизират преговорите.
Възможността за установяване на палестинското ръководство в Турция най-вероятно ще бъде приветствано и от Анкара, която често се е опитвала да се позиционира като посредник между Изтока и Запада, коментира Би Би Си.
Смята се, че личната безопасност на ръководството на „Хамас“ сега е основна грижа за групировката, чиито двама лидери бяха убити за по-малко от четири месеца. Освен смъртта на Хания през юли, през октомври Израел уби Яхия Синуар, „мозъка“ на атаката на срещу Южен Израел на 7 октомври. Според Европейския съвет за външна политика групировката сега е „възприела временен модел на колективно ръководство, за да смекчи ефекта от бъдещи израелски убийства“. Хишам Хелиър каза пред Би Би Си, че никоя страна „няма да им осигури защита от израелските опити за убийство по същия начин, по който им беше осигурена при пребиваването им в Доха, където Америка е разположила най-голямата си военна база в региона“.
На този фон Израел вчера съобщи, че има напредък в преговорите за прекратяване на огъня в Ливан, и посочи, че Русия може да изиграе роля, като попречи на „Хизбула“ да се превъоръжи през Сирия. Подкрепяното от Иран ливанско движение обаче заяви, че все още не е получило предложения за примирие, предаде Ройтерс.
„Мисля, че има забележим напредък“, каза новоизбраният израелски външен министър Гидеон Саар на пресконференция в Йерусалим. „Работим заедно с американците по този въпрос“, допълни той. Израелският вестник „Хайом“ написа, че според предложението за спиране на огъня в Ливан, „Хизбула“ трябва да се изтегли на север от река Литани, прекъсвайки въоръженото си присъствие край израелската граница, докато израелската армия трябва да се върне зад международно установената граница.
Малко по-късно обаче военният министър Израел Кац посочи, че „няма да има прекратяване на огъня с „Хизбула“, докато ливанското ислямистко движение не капитулира напълно“. Той уточни, че ако има предложение за споразумение за прекратяване на огъня, което означава и капитулацията на „Хизбула“ и отговаря на всички израелски условия, тогава Израел ще обмисли със сигурност много сериозно въпроса.