Бившият сътрудник на американското разузнаване - Едуард Сноудън, който предаде на медиите документи за американските програми за електронно наблюдение, отрича да притежава 1,7 милиона секретни правителствени документа. В интервю за сп. „Венити Феър”, откъси от което бяха публикувани във вторник.
Тази цифра бе изчислена от експерти на Пентагона, на база на информацията, която агентът е разгласил до момента. Според тях Сноудън притежава документа, отнасящи се не само до специалните служби, но и до всички видове операции на въоръжените сили на САЩ - на сухопътните войски, ВВС, ВМС и морската пехота.
Сноудън твърди, че това число е силно преувеличено. „Би било самоубийство да се съхранява такова количество държавни тайни. Американските служители знаят, че не разполагам с 1,7 милиона документа, но те просто не могат да признаят, че нямат представа колко файлове имам на разположение”, казва Сноудън.
Според него, базата данни на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ, която се занимава с електронното разузнаване, е така слабо защитена, че може да бъде открадната информация дори от току що завършил ученик.
Сноудън, който обяви сведения за глобалната програмата за наблюдение на АНС, получи миналата година временно убежище в Русия. В родината си той е обвинен в разкриване на секретна информация и го грозят дълги години затвор. Администрацията на президента Барак Обама нееднократно е декларирала, че Сноудън е смятан за предател и няма да му прости, тъй като е нанесъл сериозна вреда на националната сигурност.
Бившият агент на ЦРУ, заяви във видеоразговор със Съвета на Европа, че Съединените щати целенасочено са подслушвали правозащитни организации. Той изнесе доклад за методите за следене на американските спецслужби, пише в. „Гардиан“.
Сноудън свидетелства чрез конферентна връзка от Русия, която му предостави временно убежище от преследването на американското правосъдие. Той заяви, че АНС е подслушвала организации като „Амнести Интернешенъл" и „Хюман Райтс Уоч".
Подслушването на институции и частни лица е ставало при съзнателно нарушаване на европейските закони. Сноудън препоръча на Съвета на Европа да бъде договорено международно споразумение за правилата за съхранение на лични данни, за да се предотврати злоупотребата с личните свободи на гражданите.