New York Times (NYT) и Washington Post съобщиха, че президентът на САЩ Джо Байдън е разрешил на украинските сили да използват предоставени от САЩ ATACMS в ограничени удари срещу руски и севернокорейски военни цели в област Курск. Администрацията може да разшири това разрешение и другаде в Русия в бъдеще.
Действията са с цел да спрат Северна Корея при разполагане на повече сили в Русия, но няма да променят хода на войната. Френското издание Le Figaro съобщи на 17 ноември, че Франция и Великобритания също са разрешили на украинските сили нанасяне на удари в Русия.
Това пише в поредния анализ на бойните действия в Украйна Институтът за изследване на войната (ISW).
Руските сили повредиха украинската енергийна инфраструктура по време на най-големия удар с ракети и безпилотни апарати от август 2024 г. насам в нощта на 16 срещу 17 ноември.
Украинските военновъздушни сили съобщиха, че руските сили са изстреляли 120 ракети и 42 дрона. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че украинските пилоти на F-16 са свалили около 10 въздушни цели по време на удара.
Украинският енергиен министър Герман Галущенко заяви, че ударите са причинили прекъсване на електрозахранването в много райони на Украйна.
Генералният директор на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси заяви, че руските удари по украински енергийни съоръжения са принудили властите да намалят нивата на производство на енергия от няколко атомни електроцентрали (АЕЦ).
Засегнати са електрически подстанции, свързани с Хмелницката, Ровненската и Южноукраинската АЕЦ, въпреки че ударите не са повредили самите АЕЦ. Шест от деветте реактора в момента работят с намален капацитет. Руските сили са ударили железопътно депо в Днепропетровска област и засегнали участъци от няколко железопътни линии в Южна, Западна и Североизточна Украйна.
Повредили са цивилната инфраструктура в Киевска, Николаевска, Ровненска и Одеска области.
Руските сили продължават да обновяват своите ударни пакети с голям обсег и вероятно са включили сравнително неефективни крилати ракети "Калибър" с морско изстрелване в ударния пакет от 16 до 17 ноември като отвличане на вниманието и изтощаване на украинската противовъздушна отбрана. Руските сили по-специално включиха крилати ракети "Калибър" в пакета удари срещу Украйна в нощта на 16 срещу 17 ноември.
Украински военни служители многократно са отбелязвали, че са в състояние да свалят крилати ракети "Калибър", а руските сили рядко са ги включвали през последните месеци.
Говорителят на украинския флот капитан трети ранг Дмитро Плетенчук заяви през август 2024 г., че руските сили изстрелват само ракети с морско базиране "Калибър" по време на комбинирани удари, за да преодолеят украинския чадър за ПВО.
ISW наскоро писа, че Русия увеличава използването на дронове, които наподобяват осигурените от Иран дронове Shahed по време на комбинирани удари на далечни разстояния, за да повиши ефективността на далечни удари. далечни удари срещу Украйна преди и през зимата.
Руските сили вероятно са използвали дронове-примамки, за да претоварят допълнително украинската противовъздушна отбрана в серията от удари на 16-17 ноември, което е допринесло за нивото на сваляне на дронове под средното ниво на украинските сили.
Bloomberg съобщи на 17 ноември, че Северна Корея може да разположи до 100 000 севернокорейски войници в Русия в бъдещи вълни, ако двустранните отношения между двете страни продължат да се задълбочават.
Награденият от Кремъл основател и директор на известния канал Rybar Telegram Михаил Звинчук твърди, че севернокорейските сили имат по-малко боен опит, но биха облекчили натиска върху руските сили. Развитието на способността на Северна Корея да използва дронове, в допълнение към вече обявеното решение за започване на серийно производство на дронове в Северна Корея, може да представлява значително предизвикателство за Южна Корея и Япония.
Министерството на отбраната на Обединеното кралство (МО) съобщи по-рано, че руските сили са претърпели рекордно висока средна дневна загуба от 1271 войници на ден или общо около 38 130 жертви през септември 2024 г., а Министерството на отбраната на САЩ оцени, че руските сили са пострадали приблизително 80 110 жертви през септември и октомври 2024 г.
Разполагането на приблизително 100 000 севернокорейски персонал ще замени руските загуби само за по-малко от три месеца. Това няма да помогне на Русия да се справи с недостига на милиони работници поради демографските кризи и войната.
Руските сили вероятно ще се съсредоточат върху превземането на фронтовите украински градове през зимата на 2024-2025 г. чрез градски битки на фона на усилията да компенсират предимствата на украинските дронове и възможните ограничения на руските бронирани превозни средства.
ISW по-рано писа, че превземането на Купянск или Часов Яр би имало значително оперативно въздействие върху геометрията на фронтовата линия и би застрашило основните украински отбранителни позиции в съответните им посоки, а скорошното руско настъпление в градовете би поставило украинската отбрана и в двете посоки на по-висока но не и непосредствен риск.
Звинчук твърди, че руските сили също ще се стремят да увеличат своите бойни способности през зимата на 2024-2025 г., особено способностите на руските дронове поради важността на "войната с дронове" през зимата.
Германският канцлер Олаф Шолц заяви на 17 ноември, че скорошният му телефонен разговор с Путин е показал, че "малко се е променило" във възгледите на Путин за войната в Украйна и че това "не е добра новина".
Представители на Кремъл отдавна призовават за окупирането на цяла Южна Украйна от Русия, включително град Одеса.
Руският достъп до Приднестровието и река Дунав би представлявал военна заплаха за Украйна и НАТО. Украинските удари изтласкаха Черноморския флот на Русия (ЧФ) от северозападното Черно море, но руският достъп до Дунав ще позволи на Русия отново да действа в района.
Руският контрол над Донецка, Запорожка и Херсонска области би лишил Украйна от достъп до Азовско море, а руският достъп и евентуалният контрол над северозападното Черно море по същество биха излезли на Украйна от суша. Руският достъп до река Дунав и до пътя за Приднестровието също може да даде възможност на Русия да установи комуникационни линии с Приднестровието - и вероятно дори с Гагаузия в Южна Молдова, тъй като Молдова има пристанище по поречието на река Дунав в най-южната ѝ точка при Гюрджюлещ - за изграждане сили и средства в Молдова за бъдещи военни операции срещу Молдова, Югоизточна Украйна или Румъния.
НАТО в момента изгражда най-голямата си база близо до Констанца в Югоизточна Румъния на по-малко от 100 километра от устието на река Дунав.
Абхазките опозиционери продължиха протестите на 17 ноември с призиви за оставката на де факто президента на Абхазия Аслан Бжания. Първоначално опозицията щурмува сградата на де факто абхазкия парламент на 15 ноември с искане за отхвърляне на предложеното инвестиционно споразумение с Русия. То ще предостави на руски юридически лица права на собственост и привилегии на собственост в Абхазия.
Но в крайна сметка разшири обхвата на своите искания, за да призове за оставка на Бжания.
Бжания заяви на 16 ноември, че ще подаде оставка и ще назначи вицепрезидент за временен държавен глава преди предсрочни избори, ако опозицията напусне сградата на парламента, но протестиращите отказаха исканията му и призоваха за безусловната му оставка.
Той нарече протеста опит за преврат, заяви, че е невъзможно да се намери компромис с опозицията и отказа да се оттегли. Това накара опозицията да продължи протестите и да предложи сформирането на временно правителство.