Страните от Г-20 изразиха подкрепа за "всяка конструктивна инициатива" за "справедлив и траен мир" в Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Групата на двадесетте големи икономики, която включва и Русия, обяви това в съвместно изявление, което прие на срещата си на върха в Рио де Жанейро.
Лидерите от Г-20 също така призоваха в бразилския мегаполис за прекратяване на огъня в конфликтите в Близкия изток.
"Като изразяваме нашата дълбока загриженост във връзка с катастрофалната хуманитарна ситуация в ивицата Газа и ескалацията в Ливан, ние подчертаваме спешната необходимост от разширяване на потока от хуманитарна помощ и от засилване на защитата на цивилните", пише в изявлението.
Лидерите от Г-20 не постигнаха особен напредък в посока деблокиране на преговорите на конференцията за климата КОП29 (COP29) в Азербайджан, на която трябва да бъде взето решение кой ще плати цената за приспособяването към изменението на климата, отбелязва АФП.
Те също така не включиха в изявлението си ангажимента за "извършване на справедлив, организиран и разумен преход към отказ от изкопаемите горива в енергийните системи", който беше поет на миналогодишното издание на климатичната конференция в Дубай (КОП28).
В същото време лидерите от Г-20 одобриха идеята за сътрудничество за "ефикасно (данъчно) облагане" на много богатите хора - инициатива, прокарвана от левия бразилски президент Луиз Инасио Лула да Силва, чиято страна тази година е ротационен председател на групата.
Президентът на САЩ Джо Байдън, канадският премиер Джъстин Трюдо и италианската му колега Джорджа Мелони отсъстват от групова снимка на ръководителите от Г-20, отбелязва Франс прес.
"Поради логистични проблеми снимката бе направена преди пристигането на всички лидери. Затова някои от тях не присъстваха", каза, без да даде подробности, дипломат от американската делегация.
Заради политическото напрежение последната групова снимка, на която са представени всички 20 държави от групата на големите икономики, датира от 2021 г., посочва АФП.
Аржентинският президент Хавиер Милей отхвърли "няколко точки" от съвместното изявление на лидерите от Г-20, предаде Франс прес.
"Без да възпрепятства декларацията на останалите ръководители" от групата, Милей не одобрява теми като "насърчаването на ограничаването на свободата на изразяване в социалните мрежи" и "особено идеята, че по-голямата държавна намеса е начинът за борба с глада", се казва в официално прессъобщение на неговата канцелария.
Аржентинският президент е определян като радикален либертарианец.
Домакинът на форума - президентът от левицата на съседна Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва, откри вчера срещата на върха на Г-20 с призив за борба с бедността и глада.
АФП определя отношенията между Милей и Лула като ужасни.
Радикален либертарианец, Милей е в ужасни отношения с домакина на форума - левия президент на съседна Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва. Двамата се ръкуваха с ледени физиономии вчера и изглеждаха смутени, позирайки за официалната снимка, отбелязва АФП.
За сметка на това усмивката се върна на лицето на аржентинския президент при контакта му с неговия френски колега Еманюел Макрон, въпреки че той е смятан за близък с Лула. Двамата вече се срещнаха през уикенда в Буенос Айрес, където Макрон бе на официално посещение.