Отидете към основна версия

4 098 51

Обявените от Тръмп номинации за висши постове будят сериозна тревога

  • тръмп-
  • израел-
  • сащ-
  • доналд тръмп-
  • близкият изток-
  • иран-
  • палестина-
  • ивицата газа

Близкият изток ще бъде тласнат към още повече насилие и нестабилност

Снимка: БГНЕС/ EPA

По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп нееднократно обеща да сложи край на конфликтите в Близкия изток, но обявените от него номинации за някои от най-висшите постове в администрацията на САЩ будят сериозна тревога, пише в редакционна статия в. “Ал Ахрам”, предаде БТА.

Според изданието, ако позициите и досегашните действия на тези фигури се превърнат в официална политика на САЩ, регионът ще бъде тласнат в още повече насилие и нестабилност.

Нито един от номинираните досега в правителството на Тръмп, което ще поеме управлението на 20 януари 2025 г., не се придържа към последователните ангажименти на поредица от администрации по отношение на арабско-израелския конфликт, най-малко от подписването на историческите мирни договори с ключови арабски страни като Египет, Йордания и Палестинската автономия, отбелязва “Ал Ахрам”.

Всички тези споразумения се основават на простото уравнение „земя срещу мир“ и признаването от страна на САЩ, че Израел трябва да се оттегли от окупираните след войната през 1967 г. територии и да разруши незаконните селища, които е изградил в тези земи. След подписването на Споразуменията от Осло през 1993 г. имаше ясното разбиране, че този процес постепенно ще доведе до създаване на независима палестинска държава и това се превърна в официална политика на САЩ.

Изборът на Тръмп, било то за държавен секретар, за секретар по отбраната или за посланици в ООН и в Израел, да не споменаваме специалния му пратеник за Близкия изток, не само са известни със силната си подкрепа за Израел, но и застъпват виждания, близки до най-крайните ционистки фракции в Израел, коментира египетското издание. Те отхвърлят съществуването на “права на палестинците” и определят критиците си или като антисемити, или като поддръжници на тероризма.

“Не е учудващо, че ключови членове на настоящото израелско правителство начело с премиера Бенямин Нетаняху, което се смята за едно от най-екстремистките в историята на Израел, горещо приветстваха кандидатите за висши позиции в следващата администрация на Доналд Тръмп, описвайки ги като “екип мечта.”

“Ал Ахрам” се спира на избора за посланик в Израел Майк Хъкаби, бивш губернатор на Арканзас, който е казал преди време, че няма такова нещо като палестинец, а палестинската идентичност е “политически инструмент” за отнемане на земя от Израел. Друг пример е кандидатът на Тръмп за посланик в ООН Елиз Стефаник, която настояваше за крайни мерки срещу американските университети и студенти, които участваха в протестите срещу военната операция на Израел в ивицата Газа. Според нея, както и според посочения за следващ държавен секретар сенатор Марко Рубио загубата на живот на палестинци е изцяло по вина на “Хамас”.

На този фон израелският крайнодесен министър на финансите Безалел Смотрич разпореди да се подготви изграждането на незаконни селища в окупирания от Израел Западен бряг. Той заяви, че победата на Тръмп на президентските избори “носи важна възможност за държавата Израел”, допълнена с прекратяването веднъж завинаги на всяка перспектива за създаване на независима палестинска държава.

Ако избраният за следващ президент на САЩ Доналд Тръмп е искрен в желанието си да спре войните в региона, той би трябвало първо да признае, че Близкият изток не е същият Близък изток от 2017 г., когато влезе в Белия дом за първи път, изтъкват редакторите на “Ал Ахрам”. “Със сигурност няма място за безразсъдни едностранни решения, подкрепяни от сегашното екстремистко израелско правителство и за съжаление от повечето от предложените за ключови постове. Анексирането на Западния бряг е рецепта за повече насилие и безкрайни войни в региона”, завършва коментарът.

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 20 гласа.

Свързани новини