Отидете към основна версия

910 32

Атлантическият клуб и Тайван обсъдиха влиянието и разпространението на дезинформацията

  • тайван-
  • дезинформация-
  • китай-
  • конференция-
  • резолюция 2758-
  • русия-
  • демокрация-
  • кибератаки

Конференцията на тема „Дезинформация в изборите - предизвикателства и последици за демократичните нации” се проведе в София

В края на ноември в София Атлантическия клуб, съвместно с Представителния офис на Тайван в Атина, реално с ранг на посолство, под чиято юрисдикция са Гърция, България и РСМ, организира в София конференция на тема: „Дезинформация в изборите - предизвикателства и последици за демократичните нации”.

В откриващото си слово Соломон Паси подчерта, че в съвремието ни дезинформацията и пропагандата са станали най-евтиното, най-подцененото и най-безконтролното оръжие, с което си служат автокрациите и диктаторите.

Конференцията бе разделена тематично на няколко панела с различни гост-лектори. Сред докладите и обсъжданите теми бяха начините и каналите, по които дезинформацията действа, особено в социалните мрежи, както и това, че българите са на челните места в Европа по доверие в дезинформация и фалшиви новини, тъй като все още уменията за проверка на факти и данни, търсенето на достоверни източници, както и медийната грамотност не са достатъчно развити в българското общество. Неслучайно има създадени цели отдели към военните министерства на страни като Китай и Русия, които развиват усърдно хибридната война, бойното поле на която е станало общественото съзнание. Разбира се, с различен фокус на атаките – докато за Русия това са страните основно от Източна и Централна Европа, както и постсъветското пространство, то фокусът на Китай е насочен основно към Тайван и Индо-Тихоокеанския регион, като всяка от тях упражнява собствените си пропагандни наративи. Бяха разкрити механизмите за набиране на тролове чрез различни платформи и създаването на „тролски фабрики”, създаването в България на машини от „сайтове гъби”, използването на микротаргетинг в социалните мрежи, както и изграждането на пропагандните стратегии, атакуващи емоциите на своите реципиенти, подменяйки факти с откровенни неистини - все част от „арсенала” на страните, спонсориращи тези асиметрични, но реално бойни действия, макар и без оръжия, срещу демокрациите. Сред най-ефективните методи за борба с дезинформацията бяха посочени именно осветляването на дезинформационните стратегии, на тролските мрежи, разкриване на спонсорството на различни сайтове и канали, както и уменията за проверка на фактите и истинността на информацията.

Особено интересни бяха изложенията и споделения опит на различни експерти в борбата с дезинформацията от Тайван, страна, която е създала Министерство на дигиталните въпроси като стъпка за подобряване на киберсигурността си и е назначила за министър не политическа фигура, а световно известен хакер.

На конференцията присъстваше и временно изпълняващият длъжността Посланник на мисията на Тайван в Атина, господин Аарон Хсу, част от чието изложение споделяме:

„Тайван е динамична и жизнена демокрация, разположена на кръстопътя между Тихия океан и Евро-Азиатския континент и изправена срещу една авторитарна държава с население от 1,4 млрд. души, като едновременно с това е оградена от свободния и открит Индо-Тихоокенаски регион. Страната е в центъра на международната архитектура за сигурност, основана на правила и в партньорство с множество демократични нации, включително Япония, Австралия, ЕС и САЩ. Неслучайно наскоро Николас Шмит – еврокомисар за работните места и социални права, говорейки от името на Жозеп Борел, заместник-председател на ЕС, посочи съвпадението на посоката на развитие на Тайван и ЕС, като специално подчерта изповядването на общи ценности като свобода, демокрация, върховенството на закона и защита на правата на човека. Въпреки това, свободата и откритостта са неща, които демокрациите понякога приемаме за даденост и забравяме да защитаваме. Много хора не знаят, но Тайван е номер едно в света по отправени към него кибератаки, които понякога достигат до 15000 в минута. Тайван също е и основната мишена за разпространение на фалшиви новини и дестабилизиращи тактики от страна на Континентален Китай. През месеците преди изборите за президент и парламент в Тайван Китай предприе сериозна серия от операции по дезинформация, психологическа война, кибератаки и опит за правна война срещу тайванското правителство, стараейки се да убеждава, че изборната система е корумпирана, определени кандидати са също корумпирани и най-важното: че авторитаризмът и комунизмът са по-добри от демокрацията.

Китай се опитва да наложи своят принцип „Една страна, две системи” на тайванската публика, въпреки че Хонконг показа провала на тази идея. Китай дори изопачи Резолюция 2758 на ООН, за да претендира, че Тайван е част от КНР, като ежедневно разпространява този лъжлив наратив сред международната общност. Всъщност в Резолюция 2785, която е доста кратка - само 150 думи, никъде не се споменава Тайван или това, че Китай може да претендира за какъвто и да е суверенитет над Тайван, както посочи и г-н Борел в речта си пред Европейския парламент.

Демокрацията в Тайван и свободното изразяване на волята на неговото 23-милионно население са в ясен контраст с авторитарния режим в Пекин.

Докато съвременния свят е изпълнен с мигновените съобщения, снимки, кратки видеа в социалните медии и мрежи, трябва да бъдем внимателни при чететнето на новините и да се научим как да проверяваме фактите, за да укрепваме нашата демократична устойчивост.”

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 31 гласа.

Свързани новини