Над 2 500 00 въпроса, 1 800 000 обаждания и 350 000 есемеес съобщения са получени по интернет и телефон за днешната „пряка линия“ на руския президент Владимир Путин с гражданите. Основни теми на пресконференцията, предавана директно по всички държавни тв и радио канали в страната, бяха ситуацията в Крим и Украйна.
Това е 12-а поред подобна инициатива на Кремъл. На предишната през миналата година Путин отговаря на въпроси в продължение на рекордните 4 часа и 48 минути. Сега за събитието са акредитирани около 180 журналисти – почти двойно в сравнение с предишната пресконференция.
Според прессекретаря на държавния глава, който прегледал десетки хиляди от обръщенията към президента, мнозинството участници в разговора изразявали подкрепата си за политиката в региона и му „благодарели за Крим“. Жители от източните райони на Украйна пък критикували руския лидер за „нерешителните му действия“ и очаквали по-голяма активност, докато от Западна Украйна обвинявали Русия за агресивните й действия.
След решението на Виктор Янукович да отложи подписването на споразумението с ЕС в Украйна бе извършен антиконституционен преврат и въоръжено завземане на властта, обяви президентът Путин в самото начало на пряката линия. Той смята за крайно важно в най-скоро време да започне диалог между сегашното управление в Киев и регионите в страната. „Нужен е не показен диалог, а реално търсене на компромиси“, коментира той.
Президентът изрази надежда, че Киев ще успее да разбере към каква пропаст върви сегашната власт и повлича след себе си цялата страна. Управляващите наистина посещавали източните райони, но там се срещали избирателно със свои поддръжници, а не със същински представители на населението.
Путин отбеляза и особената важност на днешните четиристранни преговори в Женева и припомни, че Русия е предлагала да бъдат поканени и представители на източните региони на Украйна, които настояват за федерализъм.
Никакви руски военни подразделения няма в Източна Украйна, всичко това са глупости, коментира руският лидер, добавяйки, че също така там няма нито представители на специалните служби, нито руски инструктори.
„Всички са местни граждани. Те никъде не отиват, никъде няма да ходят, те са стопани на тази земя и с тях трябва да се разговаря“, изтъкна Путин и обясни, че е говорил за това и на западните партньори на страната.
Руският президент нарече сериозно престъпление използването на танкове и авиация от страна на властите в Украйна срещу гражданското население в източните части на страната.
Русия никога не е планирала анексия и военни действия в Крим, а беше готова да гради отношения в създадените политически реалности, но беше принудена да действа под реалната заплаха за рускоезичното население там, заяви за пореден път Путин. Той призна, че до последно е изчаквал референдума в Крим и едва след като узнал желанието на мнозинството от населението на полуострова да се присъедини към Русия е взел решение. Всички решения се вземали в крачка, но се изпълнявали във висша степен професионално.
Отговаряйки на въпрос за младите мъже във военни униформи в Крим, които там наричат „зелени човечета“, президентът Путин призна, че това са руски военнослужещи. Той даде висока оценка на професионализма им при опазването на сигурността по време на вота.
„В разговорите с моите чуждестранни колеги не скривах, че нашата задача бе да гарантираме условия за свободното волеизлияние на гражданите на Крим, затова трябваше да предприемем необходимите мерки така че събитията да не се развият, както се развиват в момента югоизточната част на Украйна, да няма танкове, бойни подразделения на националисти и хора с крайни възгледи, снабдени с автоматично оръжие“, заяви Путин.
Именно затова зад гърба на силите за самоотбрана на Крим застанаха нашите военни, които действаха много коректно, но решително и професионално“, подчерта той.
Ако руснаците и украинците се обичат и уважават взаимно, те трябва да намерят начин да се разберат. В рамките на едно семейство това дори ще е по-лесно да се осъществи, отколкото в рамките на държавата, коментира той и изрази надежда в Украйна да разберат, че Русия не е могла да постъпи по друг начин по отношение на Крим.
Путин отбеляза още, че Русия дълги години е оказвала помощ на Украйна - в парично изражение тя се е равнявала на стотици милиарди долари, а в бъдеще сътрудничеството между двете страни трябва да продължи.
При въпрос за бягството на президента Янукович от Украйна Путин не се съгласи, че той е избягал, а каза, че е бил принуден да напусне страната, когато в Киев бил извършен държавен преврат в класическия смисъл на думата. Той припомни, че Янукович подписа споразумение с опозицията, съгласи се на предсрочни избори и връщане на конституцията от 2004 г. и вероятно би се съгласил предсрочните президентски избори да станат в рамките на близкия месец-месец и половина, но именно тогава бил извършен превратът.
„Не разбирам защо беше направено това, защо трябваше да се действа така непрофесионално и глупаво и да се въвлече страната в това състояние, в което е сега. И никой няма отговор за това“, подчерта Владимир Путин.
На въпрос на пенсионерка няма ли Русия да си върне Аляска, която навремето е била продадена на САЩ, държавният глава отговори шеговито: „Драга Фаина Ивановна, защо ви е Аляска? Ние сме северна страна. 70% от нашата територия се отнася към Севера и Далечния Север. Нима Аляска е в Южното полукълбо?! И там ъсщо е студено. Дайте да не се горещим...“. Путин знаел, че някои вече наричат полуострова АйсКрим.
Американската информационна агенция Associated Press прекъсна директното излъчване на пресконференцията на Путин, когато руският политик Ирина Хакамада зададе на президента Путин въпрос за САЩ. Предаването секнало, точно когато Хакамада започнала да говори за сумата, която американското правителство отделя за изборите в Украйна, съобщи тв Russia Today в своя видео блог в YouTube.