Джон Болтън е американски политик и дипломат, служил в няколко президентски администрации. В периода 2018-2019 година той е съветник по националната сигурност в първия мандат на Доналд Тръмп. С него разговаря Инес Пол.
ДВ: Трудно е да се приоритизира с толкова много кризи в момента, но бих искала да започна с Украйна. Президентът Зеленски каза, че не иска да замразява конфликта в момента, за да прекрати войната и не иска да се отказва от територии. Това е нещо, което Доналд Тръмп обаче би направил. Как смятате, че ще се развият следващите няколко месеца?
Джон Болтън: Много съм притеснен за бъдещето на Украйна. Съдейки по това, което Тръмп каза по време на кампанията си и след изборите, но също и по общото му отношение към Украйна и Русия. Тръмп вече призна, че няма да успее просто да вкара Зеленски и Путин в една стая и да реши конфликта за 24 часа. Това е интересно - как се случват тези неща по време на кампании, а после се приема реалността, с която той навярно е бил наясно и по-рано.
Мисля, че това, което най-вече мотивира Тръмп в момента, е, че той иска да остави тази война зад гърба си. Той смята, че това е война на Байдън. По време на кампанията дори твърдеше, че ако той е бил президент, тя е нямало да започне. Това, разбира се, не е доказуемо твърдение. Но със сигурност той иска войната да приключи и едва ли се интересува точно при какви условия ще стане това. Смятам, че това са лоши новини за Украйна.
ДВ: Какво очаквате да направи Тръмп по отношение на Украйна в първите си няколко седмици в Белия дом?
Джон Болтън: Мисля, че ще има много и различни приоритети, но добрата новина за Украйна е, че най-вероятно ще се концентрира първо върху депортирането на нелегалните мигранти в САЩ, както и други по-вътрешнополитически неща. Въпреки това Тръмп вече е назначил специален пратеник за преговорите за Украйна, които той очаква да започнат сравнително бързо. Не смятам, че до момента е провел разговор с Владимир Путин. В някакъв момент такъв разговор ще има и мисля, че Тръмп ще каже нещо като "Владимир, трябва да дойдеш на масата за преговори". Путин ще увърта и ще се оплаква, но в крайна сметка ще се съгласи: "Доналд, ще го направя заради теб!".
Разбира се, да се седне на масата за преговори е в интерес на Путин, ако това значи, че руско-украинската граница ще остане такава, каквато е в момента. Смятам, че Путин знае как да си играе с Тръмп, знае как да го ласкае. Ако проведат разговор преди Тръмп да встъпи в длъжност, преговорите може да започнат и много бързо. Притеснявам се, че САЩ може да отстъпят от курса, който следват до момента. Той по много причини не е ефективен, но ако демонстрираме по-слаба подкрепа за Украйна, Европа бързо ще ни последва. И това е много лошо за Киев.
ДВ: Става дума и за гаранции за сигурността на Украйна. Какво очаквате да обещае Доналд Тръмп?
Джон Болтън: Опасявам се, че той няма да застане зад почти нищо. А и честно казано, Украйна разполагаше с гаранции за сигурността от САЩ, Великобритания и Русия, описани в меморандума от Будапеща, и това не свърши никаква работа. Така че не съм сигурен дали бъдещи гаранции за сигурността ще бъдат по-ефективни за Украйна. Единственото истинско решение е членство в НАТО, но не мисля, че това е на масата. Сериозният въпрос, свързан с членството в НАТО, е дали Тръмп ще ни задържи в Алианса или ще ни изтегли.
ДВ: А мислите ли, че ще се опита да ви изтегли от НАТО?
Джон Болтън: Той не разбира как Алиансът е полезен за САЩ. Той си представя НАТО така: ние защитаваме Европа и не получаваме нищо в замяна, Европа трябва да си плаща и тогава защо въобще сме в Алианса? Така си мисли той. И затова не е невероятно да се пита защо пък да не напусне НАТО. Това много ме притеснява.
Автор: Инес Пол