Отидете към основна версия

1 765 18

Във Витлеем: една тъжна Коледа

  • израел-
  • витлеем-
  • коледа-
  • палестина-
  • западен бряг-
  • туристи

Витлеем живее от коледния туризъм. Но заради войната в Близкия изток вече втора година градът е празен.

Снимка: БГНЕС/ EPA

Ресторант „Афтеем" е един от най-известните във Витлеем - твърди се, че там правят най-добрия фалафел в града. Има и хумус, кебап и прясна ментова лимонада, заради които в предишни години посетителите са се тълпяли в заведението. Сега обаче няма нищо подобно, разказва ARD.

120-те стола постоянно са празни, оплаква се собственичката Жаклин Саламе. „Витлеем живее от маслиновото дърво, църквата „Рождество Христово" и Коледа. Но коледно настроение няма."

Мнозина във Витлеем са безработни

Обичайно уличките във Витлеем са препълнени. Поклонниците идват в града, за да видят веднъж в живота си това място в Светите земи - мястото, където съгласно библейските предания е роден Христос. Но туристите от цял свят вече втора година ги няма. Войната в Близкия изток пресече туристическия поток, а с него - и най-важния източник на доходи, пише германската обществено-правна медия.

Половината от хората в града в момента нямат работа, разказва Саламе. Семействата вече не могат да си позволят да посещават нейния ресторант. Само понякога си взимат за вкъщи фалафел за две евро.

Все повече хора напускат областта

Семейната фирма на Саламе е институция в стария град - и за местните, и за туристите. Ресторантът съществува още от 1948 година, но сега приходите са спаднали с 80 процента. Служителите са се отказали от половината от заплатите си, за да не се стигне до закриване на заведението.

По сходен начин стоят нещата и за много други палестинци в окупирания Западен бряг на река Йордан. По време на войната безработицата се е увеличила с 35 процента по официални данни. Заради увеличаващата се бедност и липсата на перспектива все повече хора напускат областта.

Без елха и без клиенти

На площада пред църквата „Рождество Христово" настроението също не е приповдигнато, се казва по-нататък в репортажа на ARD. Там обичайно всичко е богато украсено, има голяма елха и коледни щандове. Сега обикалят само няколко продавачи на кафе и царевица. Клиенти почти няма.

Няма ги и барабанчиците, които по Коледа преминават оттук - по маршрута, за който се твърди, че са минали Мария и Йосиф. Елиас Булус е натъжен от гледката и казва пред германската обществено-правна медия, че всичко това е последица от войната. И той имал семейство в Газа, както повечето хора в града. Булус посочва, че няма как да се празнува, когато хора гладуват и умират. Двама негови роднини са загинали при въздушно нападение срещу църква, трети е починал, тъй като не получил навреме помощ в болницата. Булус често ходи тези дни в църквата „Рождество Христово" да почете тяхната памет.

Църквата е само на няколко крачки, ухае на тамян. Но освен един пазач, в църквата няма никой друг. Звезда на пода показва къде би трябвало да се е намирала яслата на Исус. В предишни години е трябвало с часове да се чака на опашка, за да се влезе в храма. Сега само една монахиня коленичи за молитва на студените камъни.

„Понеже сега е празно и често съм тук сам, идвам много по-редовно", казва барабанчикът Булус. „Когато се чувствам безнадеждно, намирам тук надежда. Мога да загърбя това, което се случва иначе."

Освен журналисти не идва никой друг

„От седми октомври 2023 г. става все по-зле", споделя пред ARD Абуд, който има магазинче за продажба на сувенири. Той предлага ръчно направени шалове, но от десет дни журналистите са първите, които влизат в магазинчето му. Туристите смятат, че е твърде опасно да се идва във Витлеем. Много колеги на Абуд вече са се отказали от бизнеса. Самият той работи паралелно като екскурзовод, но миналата година е имал само две групи туристи. „50 или 60 семейства живеят само от работата в хотелите", казва той. Но вече освен журналисти не идва никой друг. До края на деня Абуд е продал един-единствен шал.

Автори: Ане Армбрехт | Бетина Майер (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 8 гласа.

Свързани новини