Отидете към основна версия

6 912 151

Докъде стигна настъплението на Русия в Донбас

  • украйна-
  • донбас-
  • донецка област-
  • русия-
  • война-
  • курск-
  • владимир путин-
  • доналд тръмп-
  • покровск

Русия окупира все повече украински територии в Донбас. Колко критична е ситуацията за украинската армия в края на 2024 г.?

Снимка: БГНЕС/ EPA

Към края на третата година от войната руската армия увеличи темпото на окупацията в Донецка област в Източна Украйна. След превземането на Авдеевка в началото на 2024-а година новините за завладяни села станаха ежедневие. През октомври руската армия окупира градовете Угледар и Селидово, сега боевете се водят в Курахово. Още през лятото руските части напреднаха до важния логистичен център на украинските въоръжени сили в Донецка област - град Покровск.

Австрийският военен историк полковник Маркус Райзнер изтъква, че основните усилия на руските части са съсредоточени именно там. Според него Русия се надява на "оперативен пробив". "Най-критичната ситуация е на юг от Покровск. Целта на руската страна не е само да се обкръжат украинските части, но и да се прекъснат линиите за снабдяване", казва Райзнер.

По неговите думи, Русия бърза да постигне максимален успех преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп на 20-и януари. Тръмп заяви, че ще се опита да спре войната и да срещне Русия и Украйна на масата за преговори още от първите дни. Как ще стане това е отворен въпрос.

Колко бързо може да бъде окупирана Донецка област?

Точно в района на Покровск в края на годината Русия напредна най-много към посочената от президента Путин цел - да се достигне административната граница на четирите украински области, които Москва обяви за свои през септември 2022-а година, вписвайки окупацията в конституцията. Освен Донецка област, това са почти изцяло окупираната Луганска област, както и частично окупираните Херсонска и Запорожка области.

Ако превземе Покровск, Русия ще стигне до границата с Днепропетровска област, откъдето ще може да придвижи силите си към областните центрове Днепър или Запорожие, както и към северната част на Донецка област. Там няколко града остават под контрола на Киев, включително Краматорск - промишлен и административен център, който е от стратегическо значение за снабдяването на украинските части в Донбас.

Колко бързо би могла да стигне Русия до административните граници на Донецка област? Никой не може да прогнозира, но експертите, с които разговаря ДВ, не очакват пробив на фронта поне през първите месеци на 2025-а година. Всичко ще зависи от ресурсите на украинците - от боеприпасите и най-вече от войниците, казва Маркус Райзнер. Според него украинската армия може да удържи фронтовата линия, но вече ѝ е трудно да се отбранява, включително заради релефа. "Руснаците са стигнали до третата линия на украинската отбрана, след която има открит терен и малко подготвени отбранителни позиции", обяснява експертът.

В края на август, когато руската армия се приближи на около десетина километра от Покровск, украинският военен наблюдател Юрий Бутусов предположи в разговор с ДВ, че до края на годината руснаците могат да окупират Селидово, Мирноград и Покровск. Селидово междувременно е превзет.

Въпреки ускорения напредък, като цяло руските части "много изостават от графика си, с месеци", казва украинският наблюдател Сергей Грабски, полковник от запаса. Според него Часов Яр, предградие на окупирания през пролетта на 2023-а година Бахмут, трябваше да бъде превзет още на девети май, а Покровск - до първи октомври. В края на декември 2024-а година това още не се е случило, отбелязва той.

Изтощение и от двете страни на фронта

Според Грабски за украинската страна няма критични ситуации - Русия не е постигнала успех на другите участъци на фронта с обща дължина над 1200 километра. Украйна води "стратегическа отбрана", докато руската армия напредва благодарение на това, че в определени участъци превъзхожда противника си пет- или шесткратно и с цената на "невероятни загуби", казва експертът.

По украински и западни оценки Руската федерация е понесла рекордни загуби през есента - всеки ден са били убивани по повече от хиляда бойци. А общата цифра на руските убити и ранени, според оценки на американски правителствени източници, надхвърля половин милион. Напоследък "врагът намалява интензивността на бойните действия", казва Грабски, позовавайки се на свои източници от фронтовата линия.

Маркус Райзнер е съгласен, че настъпващите руски сили са "много изтощени". Същото обаче важи и за украинските въоръжени сили. Оценките на експертите за загубите на украинската страна са по-ниски - измерват се в стотици. В същото време ресурсът за мобилизация в Руската федерация е многократно по-голям. "Русия може да мобилизира повече от един милион души, но нейният проблем е способността на тези кадри да отговорят на нуждите на армията", смята Грабски. Според него тези възможности са ограничени до цифрата 300 000, което ограничава темповете на руското настъпление.

Отговорността за случващото се на бойното поле се носи както от Украйна, така и от западните ѝ партньори, смята украинският полковник от запаса. Като илюстрация на думите си той цитира какво му е казал един украински командир: "За какво са ни десет танка "Леопард", ако имаме само два екипажа?". В тази връзка нека припомним, че украинският президентът Володимир Зеленски редовно обвинява Запада за недостатъчните доставки на оръжие за Украйна.

Киев иска да задържи Курска област до идването на Тръмп

Въпреки трудната ситуация в Донбас, Украйна продължава да държи част от територията на окупираната през август Курска област. На заключителната си пресконференция президентът Путин не отговори на въпроса кога Русия ще успее да освободи региона. Сергей Грабски смята, че Курската операция на украинците е успешна - най-малкото защото отблъсква 50-хилядна руска армия и унищожава обекти на руска територия.

Маркус Райзнер предполага, че Украйна ще се опита да остане в района на Курск поне до встъпването в длъжност на Доналд Тръмп, за да използва това при преговорите. Нещо повече, австрийският експерт допуска, че Украйна може да се опита да навлезе още веднъж на руска територия непосредствено преди встъпването на новия президент в длъжност. Украйна се нуждае от редовни удари със западни оръжия - ракети АТАCMS и Storm Shadow - за да възпира успешно настъплението на Русия. "Не е достатъчно да се нанасят ефектни удари веднъж на две седмици - логистичните пунктове на руснаците трябва да се атакуват ежедневно", казва експертът. Точно това обаче не се случва, добавя той.

Автор: Роман Гончаренко

Поставете оценка:
Оценка 2.5 от 53 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: