Седмица преди встъпването в длъжност на избрания президент на САЩ Доналд Тръмп, отиващият си американски държавен глава Джо Байдън произнесе в Държавния департамент реч, с която очерта успехите на външната си политика. Изказването на Байдън днес е сред водещите теми в западния печат, предаде БТА.
В речта си, продължила близо 30 минути, той засегна десетки въпроси, свързани с почти всички континенти - от разпадащите се съюзи, с които се е сблъскал след встъпването си в длъжност, до неотдавнашните преговори за прекратяване на огъня между Израел и "Хамас", за които отиващият си президент изрази оптимизъм, пише в. "Вашингтон пост".
Байдън каза, че се е стремял САЩ да стоят начело на коалиции, насочени към решаването на глобални въпроси. Това бе упрек, макар и косвен, към известния като "Америка на първо място" дневен ред на Доналд Тръмп, коментира "Вашингтон пост".
"Моето правителство предава в ръцете на следващата администрация много силни карти", подчерта Байдън в речта си. "И ние ги оставяме на една Америка, която има повече приятели и по-силни съюзи, (Америка), чиито съперници са слаби и подложени на натиск, една Америка, която отново е водеща", каза още Байдън, цитиран от "Вашингтон пост".
Вероятно след встъпването в длъжност на Тръмп американската външна политика ще претърпи резки промени. Избраният президент републиканец вече предизвика силни вълнения с изказванията си относно разширяването на суверенитета на САЩ върху Канада, Гренландия и Панамския канал. С речта си в Държавния департамент Байдън изглежда донякъде целеше ясно да заяви, че оставя САЩ в една добра и силна форма преди началото на втората ера на Тръмп и всички сътресения, която тя може да донесе, коментира "Вашингтон пост".
Байдън не спомена Тръмп по име нито веднъж, нито пък се спря на въпроса колко коренно различен е мирогледът на неговия приемник или какво може да се случи през следващите четири години, отбелязва в. "Ню Йорк таймс". Байдън обаче направи няколко остри реплики.
"По-ефективно е да се справяме с Китай заедно с партньори, отколкото да действаме сами", заяви отиващият си президент. Това очевидно е намек за подхода на Тръмп "Америка на първо място", смята "Ню Йорк таймс". Байдън също така заяви, че светът трябва "да се увери, че войната на Путин ще завърши със справедлив и траен мир за Украйна", което е намек за желанието на Тръмп да сключи сделка с руския президент, пише американският вестник.
Байдън не даде съвет на Тръмп как да реши конфликтите в Близкия изток или други проблеми по света. Единственият съвет, който той изрично даде на следващото правителство бе да се съсредоточи върху изкуствения интелект и прехода към чиста енергия.
Той отбеляза, че някои хора около Тръмп отричат изменението на климата. "Мисля, че те идват от друг век. (...) Те напълно грешат. Това е най-голямата екзистенциална заплаха за човечеството", предупреди Байдън, цитиран от в. "Ню Йорк таймс".
На хартия малцина американски президенти могат да се похвалят с външнополитическата добросъвестност на Джо Байдън, пише британският в. "Гардиън". Той е държавник ветеран с почти половинвековен опит, натрупан преди да оглави Белия дом. В края на мандата му обаче неговите критици твърдят, че той ще остави в наследство предпазлива и недостатъчно силна дипломация, коментира изданието. Дори и съюзници на САЩ признават, че правителството на Байдън все още се стреми да достигне до външнополитически успех, който да застане като крайъгълен камък на управлението му, пише още "Гардиън".
Това не попречи на Байдън да обяви победа през последните дни от управлението си и също така да се опитва в последната минута да постигне споразумение за спиране на огъня в Газа, което евентуално би могло да спаси наследството му, преди Тръмп да встъпи в длъжност, посочва "Гардиън".
"Благодарение на нашето правителство САЩ печелят световното състезание", заяви Байдън в речта си пред Държавния департамент. "Ако това е победа, много американци ще се затруднят да си представят как би изглеждала загубата", коментира британският вестник.
Правителството на Байдън изразходва голяма част от времето и политическия си капитал в чужбина, опитвайки се да овладее поредица от войни и кризи, в които изглеждаше безсилно да наложи волята си, пише още "Гардиън". Украйна продължава да е под обсада, Русия пресира отбраняващата се украинска армия, а Киев очаква с тревога завръщането на Тръмп в Белия дом, тъй като избраният президент републиканец настоява за възможно най-бързо постигане на мир чрез преговори с Путин, изброява британският вестник.
Освен това според изданието дипломатическите усилия, които правителството на Байдън положи за прекратяване на огъня в ивицата Газа, често пъти са били в застой. "Гардиън" също така отбелязва, че израелската армия предприе военни действия и на територията на Ливан.
"Най-големият провал на Байдън е сривът на американската политика на възпиране на противници, които са в настъпление", пише американският в. "Уолстрийт джърнъл". Хаотичното бягство на Байдън от Афганистан изпрати послание за слабост, а Русия, Китай и Иран видяха, че моментът е подходящ за действие. Израел възстанови в известна степен възпирането срещу Иран, но в това отношение Байдън, който се противопоставяше на почти всяко военно решение на Израел, имаше малък принос, пише още "Уолстрийт джърнъл".
Президентът можеше да си върне доверието, ако беше поискал от Конгреса да започне възстановяване на отбранителните способности на САЩ. Вместо това той предложи съкращаване на разходите за отбрана на фона на инфлацията. Байдън оставя на Тръмп да възстановява армията на фона на бюджетен дефицит от порядъка на 2 трилиона долара годишно. Ако това са "силни карти", как би изглеждала една слаба ръка, пита се американското издание.