Отидете към основна версия

2 804 33

„Бъдете сериозни“: ще нахлуе ли американската армия в Панама?

  • панама-
  • доналд тръмп-
  • тръмп-
  • сащ-
  • панамски канал-
  • хосе раул мулино

Тръмп отново подчерта стремежа си САЩ да си върнат канала, който е ключов за световното корабоплаване

Снимка: БГНЕС/ EPA

Президентът на Панама Хосе Раул Мулино отговори с думите "Бъдете сериозни, бъдете сериозни", когато по-рано днес бе запитан дали се опасява, че САЩ ще нахлуят в страната, след като новият американски президент Доналд Тръмп неведнъж подчерта, че иска Вашингтон да си върне контрола над Панамския канал, предаде Ройтерс, съобщи БТА.

Мулино отказа да отговори на останалите въпроси, след като говори по време на сесия, посветена на "разломите" в Латинска Америка, в рамките на ежегодната среща на Световния икономически форум в швейцарския курорт Давос. В речта си при встъпването в длъжност в понеделник, в която се позовава на експанзионистичната доктрина от XIX в. "Предопределение на съдбата" (Manifest destiny) Тръмп отново подчерта стремежа си САЩ да си върнат канала, който е ключов за световното корабоплаване.

Тръмп не даде повече подробности за това кога и как възнамерява да си върне канала - който е суверенна територия на съюзник - но преди това отказа да изключи евентуална употреба на военна сила, с което си навлече критики както от латиноамериканските съюзници на Вашингтон, така и от враговете си.

Той също така изказа предишни обвинения срещу Панама, сред които и това, че е нарушила обещанията си, които е дала при окончателното прехвърляне на стратегическия воден път през 1999 г. и че е преотстъпила дейността му на Китай - твърдения, които панамското правителство отрича категорично.

В понеделник Мулино написа в "Екс", че страната му е управлявала канала отговорно за световната търговия, включително за САЩ, и че каналът "е и ще продължи да бъде панамски". По време на сесията на Световния икономически форум Мулино повтори позицията на правителството, като заяви, че то отхвърля "изцяло всичко, казано от г-н Тръмп, първо, защото то е невярно, и второ, защото Панамският канал принадлежи на Панама и ще продължи да ѝ принадлежи".

"Панамският канал не е на концесия или подарък от Съединените щати", каза той и добави, че важният воден път е възникнал чрез поредица от договори, датиращи от 1903 г. Съединените щати изграждат до голяма степен канала и управляват територията около него в продължение на десетилетия. През 1977 г. обаче САЩ и Панама сключват няколко споразумения, които проправят пътя за връщането на канала под пълен панамски контрол. САЩ го предават през 1999 г. след период на съвместно управление.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 10 гласа.

Свързани новини