Президентът на САЩ Доналд Тръмп подчерта отново, че атакуването на петролните приходи на Русия е най-добрият начин Москва да бъде накарана да сложи край на вече близо тригодишната си война срещу Украйна, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Тръмп, който обеща по време на предизборната надпревара да уреди час по-скоро дълго проточилия се военен конфликт, лансира още в първите дни от новия си мандат схващането, че обединението на страните износители на петрол ОПЕК+ държи ключа към прекратяването на бойните действия чрез намаляване на цените на нефта.
Вчера той отново призова организацията, която се оглавява от Саудитска Арабия, да понижи стойността на черното злато. Според републиканеца подобно действие ще лиши Русия от голяма част от държавните ѝ приходи, които са ѝ нужни, за да плаща за воденето на войната, а това би накарало Владимир Путин да преосмисли желанието си да продължава конфликта.
"Има начин да бъде сложен край бързо и това е ОПЕК да спре да прави толкова много пари", каза Тръмп пред репортери. "Така че топката е в полето на ОПЕК и те трябва да намалят цената на петрола. И тогава тази война ще приключи на мига."
Но да бъдат принудени страните от ОПЕК да се решат на подобно действие е трудна задача, смятат експерти от бранша. Миналия месец картелът отложи повишаването на добива (което автоматично би намалило цените - бел. ред.) с оглед на по-ниското търсене и конкурентния добив на страни, които не са част от организацията.
По-рано тази седмица Тръмп отново отправи подобен призив към ОПЕК в рамките на видеоконферентно обръщение към Световния икономически форум в Давос, Швейцария, ежегодната среща на световните лидери и корпоративните елити.
Междувременно специалният пратеник на президента за Украйна Кийт Келог каза вчера, че ако ОПЕК+ намали цената на петрола до 45 долара за барел, това може да подтикне Русия да прекрати войната.
"Русия печели милиарди долари от продажба на петрол", каза Келог в интервю за "Фокс нюз". "Ами ако цената бъде намалена на 45 долара за барел, което по същество е на границата на рентабилността?"
Саудитско-руските взаимоотношения са сложни, въпреки че по отношение на нефта двете страни си сътрудничат.
През 2016 г. Русия и други нефтопроизводители, които не бяха част от обединението, се сдружиха със Саудитска Арабия и другите страни от петролния картел, за да образуват формàта ОПЕК+. Русия и Саудитска Арабия са най-големите производители сред държавите в разширения формат. Ходът с групирането в него беше предприет до голяма степен в отговор на драстичния спад на цените на петрола заради американския шистов добив. САЩ не са член нито на ОПЕК, нито на ОПЕК+.
Патрик Де Хан, ръководител "Петролни анализи" в GasBuddy, отбелязва, че Тръмп има по-добри отношения със саудитския престолонаследник принц Мохамед бин Салман, неформалния лидер на кралството, в сравнение с предшественика си Джо Байдън. Но независимо от това саудитците имат "сметки за плащане", а републиканецът им иска "голяма услуга".
"Петролните компании реагират на икономиката, а не на лични услуги", добави той.
Вчера Кремъл отхвърли възможността Русия да бъде заставана да преговаря за прекратяване на войната от САЩ и съюзниците им чрез целенасочени действия в петролния сектор.
Вашингтон и съюзниците наложиха ценови таван на руското черно злато от 60 долара за барел. Но Москва може да разчита на постоянен поток от приходи поради продажбите за страни като Индия и Китай, които се възползват от щедрите отстъпки, предлагани от Русия.
Съединените щати информираха Индия, че танкерите, превозващи руски петрол, трябва да бъдат разтоварени до 27 февруари заради последните санкции, наложени на руския петролен и газов сектор.
Това каза пред репортери заместник-министърът на петрола и природния газ на Индия Панкадж Джайн.
„Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ предостави редица разяснения. Те уточниха, че крайният срок е 27 февруари“, каза зам.-министърът, цитиран от Ройтерс. Той също така се отбеляза, че крайният срок за приключване на финансовите транзакции е 12 март.
Джайн повтори позицията на индийското правителство, че ще продължи да купува руски петрол, докато се продава под цената от 60 долара за барел, определена от западните страни, и без участието на санкционирани руски компании и кораби.
На 10 януари Съединените щати обявиха въвеждането на мащабен пакет от санкции срещу руския петролен и газов сектор. Обхванатите от тях компании бяха Газпром Нефт, Сургутнефтегаз, Газпром LNG Портовая, Криогаз-Висоцк, Новатек, както и 183 танкера, търговци, петролни сервизни компании, ръководители на редица петролни компании, представители на ръководството на Министерството на енергетиката на Русия.
На 13 януари източник от индийското правителство каза пред ТАСС, че страната, след санкциите на САЩ срещу руския петролен сектор, не очаква прекъсвания в доставките на руски петрол през следващите два месеца. Той отбеляза, че през това време търговците ще разработят начини за доставка на петрол чрез нови механизми.
Според данни на аналитичната агенция Vortexa, цитирани от ОПЕК, Русия е осигурила 38% от индийския внос на петрол през ноември 2024 г., оставайки най-големият доставчик за републиката.