Отидете към основна версия

17 559 359

Какво означават думите на Путин: войната няма да приключи скоро, Русия иска пълна капитулация на Украйна

  • украйна-
  • павел зарубин-
  • владимир путин-
  • русия-
  • путин-
  • война-
  • преговори-
  • тръмп-
  • сащ-
  • доналд тръмп-
  • isw

Путин сигнализира на руското общество, че Русия едва ли ще участва в мирни преговори в близко бъдеще

Снимка: БГНЕС/ EPA

Руският президент Владимир Путин даде телевизионно интервю пред Павел Зарубин, коментирайки войната в Украйна. Американският Институт за изследване на войната (ISW) анализира думите на Путин, посочвайки, че Русия няма да спре войната, ако преди това Украйна не капитулира и не спази нейните условия.

Руският лидер посочи, че е готов да преговаря „по въпроса с Украйна“, но че украинският президентски указ от 2022 г., обявяващ „невъзможността за преговори“ с Путин, е значителна пречка за мирните преговори.

Путин невярно заяви, че Украйна и украинският президент Володимир Зеленски не се интересуват от мирни преговори и че е невъзможно Русия и Украйна да обсъждат „нещо сериозно“ с действащия указ. Путин каза още, че Западът трябва да принуди Зеленски да отмени указа от 2022 г. Той също така отново постави под въпрос легитимността на Зеленски като настоящ президент на Украйна и намекна, че президентът на САЩ Доналд Тръмп трябва да преговаря изключително с Путин за съдбата на Украйна, тъй като двамата лидери могат „спокойно“ да обсъждат своите интереси.

По-рано Путин призова Украйна да отмени указа от 2022 г., но интензивният фокус на Путин върху указа по време на интервюто му от 24 януари бележи още един опит да отвлече вниманието от нежеланието му да участва в мирни преговори за прекратяване на войната в Украйна.

Зеленски подписа указа през септември 2022 г., забраняващ преговорите с Путин, в пряк отговор на незаконното анексиране от Путин на четири региона в Източна и Южна Украйна и след месеци на преговори, в които Русия продължи да изисква пълната капитулация на Украйна.

Зеленски очерта ясни условия за потенциални преговори с Русия и подчерта значението на запазването на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, развитието на отбранителната индустриална база на Украйна и осигуряването на гаранции за сигурност от западните съюзници на Украйна.

Междувременно Путин продължава да сигнализира както на своята вътрешна, така и на световната публика, че не се интересува от мир освен от пълните си искания и остава ангажиран с пълната капитулация на Украйна. Путин вероятно използва интервюто си със Зарубин по руската държавна телевизия, за да сигнализира на руското общество, че Русия едва ли ще участва в мирни преговори в близко бъдеще и че войната едва ли ще приключи скоро. Путин също изпраща това послание до част от руските елити, за които се твърди, че искат войната да приключи. Президентът вероятно възнамерява с това интервю да заглуши всякакви въпроси от руските елити относно продължителността на войната.

Западът трябва да демонстрира трайния си ангажимент да помага и въоръжава Украйна, за да принуди Путин да преразгледа своята теория за победата и исканията си. Продължителната военна подкрепа на Запада, която позволява на Украйна да се противопоставя на руската агресия сега и в бъдеще, е най-добрият начин на действие на Запада да привлече Путин на масата за преговори и да осигури руски отстъпки, които са от съществено значение за постигането на мир, който е в интересите на Америка, Европа и Украйна, посочват от ISW.

Путин също се опита да се позиционира като равен на Тръмп по време на интервюто си, затвърждавайки дългогодишното си убеждение, че Русия е великата сила, наследник на Съветския съюз. Путин подчерта, че Русия споделя интереси със Съединените щати, особено по отношение на глобалната икономика, и предложи той и Тръмп да участват в „спокойни, прагматични“ дискусии, намеквайки, че двамата лидери могат да заобиколят преките преговори с Украйна.

Путин демонстрира, че се тревожи за ефекта, който по-ниските цени на петрола биха имали върху неговата вътрешна стабилност и способността да води война в Украйна. Падащите цени на петрола ще намалят приходите на федералния бюджет на Русия и ще рискуват да дестабилизират стабилността на руския режим, като същевременно ще намалят дела на Русия в световния петролен пазар и икономическото влияние на световната сцена.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 132 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания