Отидете към основна версия

11 035 123

Руската статистика за коронавируса е опасна пропаганда

  • русия-
  • коронавирус-
  • зараза-
  • епидемия-
  • болни-
  • пропаганда-
  • здравна система

В действителност руската здравна система е катастрофа

Снимка: БГНЕС/ EPA

Броят на тестваните пациенти е изключително малък, така че никой не знае реалната картина, признава кметът на Москва, докато излиза извън обхвата на пропагандните наративи, пише Ghall.com.ua.

Вече няколко седмици официалните руски правителствени медии гордо съобщават необичайно ниска статистика за регистрираните случаи на коронавирус и смъртност в сравнение с данните от други страни, особено в САЩ и страните от ЕС. На фона на такива „ниски“ числа Русия се гордее и с възможностите си да изпраща експерти и медицинско оборудване в западните страни, борещи се с бушуващата пандемия, съобщава УНИАН, позовавайки се на експертния център на IGDTS.

Тази стъпка, разбира се, е насочена към показване на предполагаемо по-високо ниво на култура в Русия, както и по-добра здравна система, която може да се справи с кризисни ситуации като настоящата пандемия. Но наистина ли е така? В действителност руската здравна система е катастрофа. Болниците изгниват, заплатите на здравните работници са минимални, а функционалното медицинско оборудване липсва отчайващо. Освен това руснаците обикновено отиват при лекаря само ако нещо ги боли толкова силно, че вече е невъзможно да издържат. Или са толкова болни, че са на път да умрат.

Във всички останали случаи те се самолекуват у дома в семейния кръг. Следователно, ако обикновените руснаци въобще отидат при лекаря с ниска температура, когато имат болки в гърлото или хрема (класически симптоми на вируса), тогава как могат да бъдат тествани за коронавирус? Шансовете на желаещите сега биха били добри, защото никой не се тества. От друга страна Русия не разполага с достатъчно здравни заведения, които да обслужват всички при масово тестване. Според доклада на Roskomstat, публикуван от списание Borgen през 2018 г. за влошаването на руската система на здравеопазване, в селските райони, 17 500 града и села медицинската инфраструктура по принцип отсъства.

Според националната служба по статистика броят на лечебните заведения в селските райони е намалял със 75 процента между 2005 г. и 2013 г. Тази цифра включва 95-процентно намаление на броя на областните болници и 65-процентно намаление на броя на местните клиники. Въпреки че напоследък тези цифри се подобряват леко, броят на здравните работници, които се отказват от професията поради ниските заплати, също се увеличава, което оставя руснаците с още по-малки шансове да получат нормална медицинска помощ. „Това ни кара да се съмняваме в изключително ниската статистика за руснаци, заразени с коронавирус“, съобщава IGDTS. "В края на деня, 1 април 2020 г., според официалните данни на руското правителство, 2200 руснаци са заразени с коронавирус, включително 23 смъртни случая."

Същия ден руският президент Владимир Путин заяви, че ситуацията в страната изглежда „много по-добра“, отколкото в Европа и остава под контрол. В същото време, буквално в навечерието на това изявление, кметът на Москва Сергей Собянин обяви очевиден факт, който Путин явно не смее да признае публично: броят на тестваните пациенти е изключително малък, така че никой не знае реалната картина. „Основното е, че никой, особено правителството на Руската федерация, не знае реалната степен на разпространение на коронавирус и смърт в Русия, тъй като огромното мнозинство руснаци рядко посещават болници, а мнозина изобщо не търсят услугите им“, пише експертният център. Така по-голямата част от руснаците не са тествани за коронавирус. Освен това руснаците не си падат особено по спазването на правилата, особено, когато това може да причини неудобства в ежедневието им.

По тази причина социалната дистанция и други предложени мерки за сигурност най-вероятно се игнорират от по-голямата част от населението. Имайки предвид, че инкубационният период на коронавирус може да бъде 2-3 седмици, а милион руснаци продължават да ходят на работа, училище или ще се върнат на работа сред отпуск вкъщи, е само въпрос на време броят на заразените хора в Русия да се увеличи значително. За съжаление на Русия и останалия свят, специфичната култура на неспазване на правилата и нежелание да посещават лекари, присъщи на руснаците, вероятно ще отнеме много време, докато светът не разбере реалната картина на настъпващата здравна криза в Руската федерация заради коронавируса. „Разбира се, за Владимир Путин и Кремъл е напълно неизгодно да ни кажат истината в близко бъдеще. През това време и Руската федерация, и останалият свят могат да се променят до неузнаваемост “, заключават експертите.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 59 гласа.

Свързани новини