Отидете към основна версия

9 191 34

Едва 0,37% смъртност при заразените с коронавирус: обнадеждаващи данни от Хайнсберг

  • германия-
  • ангела меркел-
  • коронавирус-
  • ковид-19-
  • северен рейн-вестфалия

Окръгът беше едно от първите огнища на Ковид-19 в Германия

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Хайнсберг бе едно от първите огнища на заразата с коронавирус в Германия. Сега там се провежда първото представително проучване за страната. Според междинните резултати, смъртността при заразените с вируса е едва 0,37%.

Окръг Хайнсберг беше едно от първите огнища на КОВИД-19 в Германия. От две седмици насам там се провежда първото представително проучване за разпространението на новия коронавирус в Германия. То обхваща 1000 души от общо 400 домакинства, подбрани на случаен принцип. Целта е да се разбере по какъв начин се предава заразата, колко души вече са придобили имунитет и какъв е процентът на хората без симптоми. В четвъртък вирусологът Хендрик Щреек, който ръководи проучването, представи първите междинни резултати. Данните, събрани от първите 500 участници, вече са били анализирани. От тях става, ясно, че 15% от тях вече са преболедували или в момента боледуват от Ковид-19.

Едва 0,37% смъртност при заразените?

Смъртността, установена в окръг Хайнсберг, възлиза само на 0,37% от заразените, т.е. от 300 заболели умира само един. Тази стойност е около пет пъти по-ниска от смятаната досега като средна стойност за Германия от американския университет Джонс Хопкинс - 1,98%. Разликата се дължи на броя на заразените, обхванати от статистиката. В Хайнсберг са тествани много повече заразени от средното за страната - включително и хора без симптопи или такива, които са нямали представа, че са болни от Ковид-19. Затова и резултатите са много по-надеждни.

И все пак: Хендрик Щреек посочи, че тези междинни резултати не бива да се пренасят автоматично върху цялото германско население. Освен това той смята, че ограниченията, наложени в страната, все още са правилни и важни. Въпреки това обаче, според Щреек, е възможно мерките вече предпазливо да се смекчават. Повечето хора спазват активно и дисциплинирано правилата, тъй че може да се пристъпи към "втора фаза", смята вирусологът. В тази втора фаза е възможно да заработят отново някои от затворените досега обекти - при условие обаче, че там и занапред строго се спазват правилата за дистанция и предписанията за хигиената, подчертава Щреек. На същото мнение са и други специалисти.

Бонският професор по хигиена Мартин Екснер уточнява, че според известното до този момент, коронавируст се предава най-вече по въздушно-капков път. Затова хората редовно трябва да мият ръцете си, да внимават да не кашлят директно пред някого и да свикнат да не пипат лицето си. "Всичко това може и да звучи банално, но е много важно", подчертава Екснер.

Спазването на всички тези правила пречат не само на предаването на заразата. Те намалят и усложненията при протичането на болестта. "Защото броят на причинителите на болестта оказва влияние върху протичането ѝ", уточнява той.

Кога ще научим повече за мерките?

Армин Лашет, министър-председател на Северен Рейн-Вестфалия - една от най-засегнатите германски провинции, където се намира и окръг Хайнсберг - засега се въздържа да оповести облекчения на режима. Той очаква по-конкретни решения да бъдат оповестени на общата конференция между министър-председателите на отделните провинции и канцлерката Ангела Меркел идната сряда (15 април). На своята пресконференция в четвъртък (9 април) канцлерката също оповести тази среща. От думите на Лашет обаче все пак се разбира за какви облекчения може да става дума. Малки магазини, автотърговци и автосервизи евентуално ще могат да заработят, ако стриктно спазват предписанията за хигиената - така, както това правят в момента пекарните. Лашет обаче е категоричен, че в старческите домове строгите мерки засега ще продължат да важат.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 18 гласа.

Свързани новини