Отидете към основна версия

5 980 71

По-добре вирус, отколкото Путин

  • русия-
  • коронавирус-
  • вирус-
  • владимир путин-
  • сащ-
  • заразени

Русия страда от пандемията много по-малко от Великобритания или Америка

Снимка: БГНЕС/ EPA

Как западният печат отразява борбата на Русия срещу COVID-19? Много е жалко, но изглежда доста медии и драскачи стискат палци на вируса срещу руснаците. Нормално бе при такава извънредна ситуация да проявят такт за известно време и оставят настрана томахавката на информационната война. Уви, стана точно обратното - отровата в материалите се увеличи. Ето какво се появи във вторник сутринта при задаване в Google върна на „Руски отговор на COVID-19“:

„Путин се дистанцира от избухването на вируса в Русия. Но това все още може да бъде политически вредно ”(CNBC);

„Ситуацията с коронавируса в Русия поема сериозен обрат и Путин вече не излъчва увереност“ (CNN);

"Всички болници са пълни": руската здравна система едва се справя с нарастващия брой случаи на COVID-19 "(американското държавно Радио Свободна Европа / Радио Свобода);

„Задръствания от линейки, лекари без защита и двусмислени сигнали от Путин: вътрешен поглед към хаотичния отговор на Русия на пандемията на коронавирус“ (Business Insider).

Този списък не свършва дотук, но вероятно вече сте разбрали същността: пред нас има подбор от глупости, глупости и глупости. Руският отговор на коронавируса, честно казано, е несъвършен. Но в момента страната страда от пандемия много по-малко от Великобритания или Америка и изглежда, че американската и британската преса са много разстроени.

Ето статистиката за COVID-19 отново от вторник сутринта (според докладите на университета Джонс Хопкинс, Worldometer и UK).

Общо проведени тестове: САЩ - 4,0 милиона, Русия - 2,1 милиона, Великобритания - 0,33 милиона.

Общо случаи на заболяването: САЩ - 788 хиляди, Великобритания - 125 хиляди, Русия - 52 хиляди.

Общо загинали: САЩ - 42 518, Великобритания - 16 509, Русия - 456.

Трябва също така да се отбележи: няма нищо, което да показва манипулиране в посока надолу от страна на Русия на нейните статистически данни. Излишно е да казвам, че в противен случай англо-американската преса отдавна щеше да търси такива доказателства и да ги тръби по целия свят. Освен това, смъртността при Русия като цяло е сходна с тази на големите източноевропейски държави (Полша - 385, Украйна - 161), но мащабът на тестване варира значително. Русия проведе повече от 2 милиона теста, Полша - малко по-малко от 215 хиляди, а Украйна - 61 997. Ако наистина има някакъв вид укриване или изкривяване на информация на изток от Елба, тогава изглежда, че това се отнася по-скоро за Киев или Варшава, а не за Москва.

Но Украйна е сателитна държава на Съединените щати и в критичен план западните медии обикновено не говорят за това: украинските елити, „може да са кучки, но са нашите кучки“ и всичко останало. През 90-те години на миналия век, когато Кремъл погледна молещо към Вашингтон, те говориха изцяло положително за Елцинова Русия. И гледаха през пръсти на страданията, трудностите, бедността и плачевното съществуване на милиони хора. Значението на тези теми намаляваше и не им се обръщаше внимание, освен за постигане на драматичен, комичен или поучителен ефект. Съвременна Русия не лежи в краката на чичо Сам - и недоволството на американските и британските медии се включва с пълен капацитет.

Да хвърлим поглед към BBC. През уикенда британската държавна телевизионна компания проплака, че руснаците не аплодират публично здравните работници. Такива празни, повърхностни, демонстративни действия в Англия изведнъж станаха модерни, въпреки факта, че на последните избори в страната с огромна преднина спечели партията, която в продължение на почти десетилетие прекъсна финансирането на лекарства. Кореспондентът на ВВС в Москва Стив Розенберг каза на британците в ефир: в Русия липсва "култура за почитане на националните герои", което предполага, че само Владимир Путин може да бъде поставен в това свещено пространство. Апатичната, безплътна, монотонна английска реч на репортера сякаш намекваше, че всеки момент той рискува да загуби съзнание.

Руснаците не излизат на улицата, за да аплодират лекарите, защото не обичат безсмислени, глупави формалности. Това не са хората, които "превключват" от превзетата английска студенина на стенания за принцеса Даяна. Най-просто казано, руснаците не обичат евтината показност. Същия уикенд същият репортер се появи в ВВС, казвайки, че „здравеопазването е под натиск“. Но някак си не спомена за родния си Албион, където синдикатите казват, че поради липсата на лични предпазни средства лекарите може да откажат да работят. Не, той каза на британците колко ужасно е било в Русия. В страната, в която са проведени шест пъти повече тестове за смъртоносното заболяване, а смъртността от COVID-19 е по-малко от три процента от показателите на Великобритания.

Стив Розенберг би могъл да каже на своята публика тази неприятна истина. Но той реши да не казва - може би от благоразумие. В крайна сметка си представете объркването и учудването на публиката и слушателите на ВВС, те изведнъж установяват, че Русия не е истински Мордор, край на мрака и опасността, където хората се страхуват да влязат и да обърнат очи! ВВС не се интересуват от обективно отразяване на Русия. Задачата му е по-скоро да „управлява дискурса“ и да впечатли британците, че тази огромна европейска държава извън ЕС винаги има нещо лошо в ума си. И това се отнася не само за ВВС. Американските братя в "Ню Йорк Таймс" също протестираха пред олтара на Едуард Бърнайс (един от най-големите PR специалисти в света). Ето какво пише в събота московският кореспондент на вестника Антон Трояновски: „Отличен и интересен материал на Катрин Бенхолд и надпис под снимка от Москва, която изглежда потресаващо: „Тестващите екипи, все по-често състоящи се от студенти по медицина, се придружават от полицията, за да се окуражи обществеността. “

Добре, нека отново сравним статистиката. И отново във вторник сутринта.

Общо бяха проведени тестове: Русия - 2,1 милиона, Германия - 1,7 милиона.

Общо случаи: Германия - 141 хиляди, Русия - 52 хиляди

Общо загинали: Германия - 4404, Русия - 456.

Антон Трояновски отразява ли забележителния успех на Русия в сравнение с Германия? Не. Вместо това последната му статия излезе с заглавието: „В плен на пандемията в Русия старата напаст - пиянството - рязко се увеличи. Подзаглавието гласи: „Широко разпространеното невярно вярване, че алкохолът ще предпази пияча от коронавирус, допринася за увеличаване на продажбите на алкохол и семейно насилие.“ Както отбелязва журналистът Джони Тикъл, който работи в Москва, статията на Трояновски е пълен боклук. Всъщност „през първата седмица на април (от 30 март до 5 април) продажбите на водка намаляха с 41% в сравнение с първата седмица на предходния месец, продажбите на бира намаляха с 26%“, пише Tickle. И между другото, тези дни руснаците пият по-малко алкохол от германци или французи - забележително обстоятелство, което New York Times пренебрегва. Вестникът продължи своята линия в понеделник, пише в Twitter, че "Коми, отдалечен руски регион, почти толкова голям, колкото Калифорния, но само с шепа болници, повечето от които са разрушени, е изправен пред сериозна здравна криза".

Република Коми може да е подобна на Калифорния, но населението съответства на щата Делауеър (около 900 хиляди души). Това е същото като да разгледате територията, сравнявайки Гренландия с Мексико, въпреки че населението там е като в Андора. И още нещо: познайте с какво решава The New York Times да илюстрира своята пропаганда? Снимка на замръзнало гробище. RT водещата Оксана Бойко отбеляза: „Предполага се: ще приемем, че всичко това е гробът на жертвите на COVID-19? Какъв вид манипулация е това? " Обратно към първите четири заглавия в Google. Три от тях са предвидимо изградени около Путин, тъй като самото му име гарантира кликове. Всички разчитат на идеята, че руският отговор на COVID-19 по някакъв начин вреди на президента. Може би има малко истина в това - от гледна точка на икономиката.

Ако жизненият стандарт в Русия спадне драстично, правителството вероятно ще стане непопулярно. Тази обоснована перспектива обаче не подхожда на англо-американската преса. Тя държи на преден план някаква дива линия, изградена върху факта, че Путин уж изчезна или подава оставка. „Не се паникьосвайте, но изглежда, че Кремъл качва видеоклипове от старите срещи на Путин, представяйки ги като скорошни", написа на 7 април журналистът от The Guardian Шон Уокър в Twitter. Същия ден Путин проведе пресконференция на живо. О ден по-рано той проведе преговори с израелския премиер Бенямин Нетаняху и с арменския премиер Никол Пашинян. Уокър може да научи за всичко това, ако провери уебсайта на Кремъл. Няколко дни по-късно, на 16 април, в Politico се появи странна пропагандна статия, озаглавена „Смъртността от коронавируса се увеличава и Путин се държи в сянка“.

Същата седмица, в която този материал се появи в Politico, Путин имаше онлайн пресконференции в понеделник, вторник, сряда, четвъртък и петък. В съответствие с правилата за социална дистанция, въведени в Русия, президентът работи от къщи. Оттам той се обади на Еманюел Макрон, Си Дзинпин и други. И в неделя, седнал до камината, той поздрави руснаците с Великден. С други думи, сега е трудно да не забележите Путин. Но Politico избра да популяризира дезинформацията. Американските и британските медии имат своите притеснения. Можем да поговорим за борбата на американските губернатори и кметове с Белия дом на Тръмп за мерките, предприети във връзка с коронавируса. Или за неморалното запазване на санкциите срещу бедни страни като Иран и Венецуела по време на глобална пандемия. Но вместо това техният огън е насочен към Русия, страна, която - случайно, естествено или не - понася удара на днешната катастрофа по-добре от всяка друга водеща европейска сила. А пристрастията и превземките на „свободната и честна“ преса лъсват лесно.

Автор: Браян МАКДОНАЛД, ирландски журналист, RT

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 59 гласа.

Свързани новини