Отидете към основна версия

8 700 72

Коронавирус: ще ходим ли това лято на море в България?

  • българия-
  • туризъм-
  • слънчев бряг-
  • николина ангелкова

В разгара на пандемията от коронавирус този въпрос вече не е хипотетичен, а буквално на живот и смърт

Снимка: БГНЕС

Българското Министерство на туризма е разработило стратегия за летен сезон от 1 юли, премиерът Бойко Борисов дава надежди за отварянето на малки хотели и къщи за гости още през май, а туристическият бранш се надява на добри резултати от срещата на министрите на туризма в ЕС. Защото в разгара на пандемията от коронавирус изискванията за сигурността на почиващите ще са по-големи от когато и да било.

Министърът на туризма Николина Ангелкова обясни вчера по БНР, че подготовката на единни правила има за цел да не възниква хаос, “включително и по отношение на поетапното отваряне на границите”. По думите на Ангелкова, ще се настоява в пакета с икономически мерки, който ЕК подготвя за възстановяване след кризата, средствата за туризма да са около 20% и да има отделен инструмент за сектора. За липсата на такъв в българските мерки тя бе разкритикувана от местни туроператори и хотелиери, а техни организации дори поискаха оставката ѝ.

Колко голям е българският туризъм

По данни на националната статистика за 2019 година, разходите за туризъм на българите са били на стойност около 2 милиарда лева, като малко повече от половината са за пътувания в страната. Толкова е успял да привлече секторът, доминиран от масовия туризъм, а чуждестранните туристи идват предимно от съседните на България държави. Това е и причината сега отново да се възлагат надежди главно на “съседите”, които, освен всичко друго, могат да пристигнат и с личните си автомобили. За 2019 година най-много са били туристите от Румъния, следвани от гърци, германци, турци и македонци. Приносът на сектора за брутния вътрешен продукт през 2019 е близо 12%. А иначе в туризма са едни от най-ниските средни заплати.

Според прогнозите на Mobility Market Outlook, в резултат от кризата с коронавируса приходите от туризъм в глобален план ще намалеят поне с 34% спрямо миналата година. А според министър Ангелкова, повечето компании в българския туристически сектор очакват загуби между 50% и 100%.

Кой какво иска - и какво дава

Пред заплахата от празни хотели и фалити, разнородните организации от туристическия бранш настояват за бързи мерки: без визи за руските туристи, специален визов режим за турски граждани, законова регламентация на ваучерите и финансови гаранции за тях, намаляване на летищните такси и безакцизно гориво за чартърите, финансова подкрепа за българския превозвач Bulgaria Air и българските чартърни авиокомпании, безлихвени заеми, спиране на всички публични плащания за 6 месеца и пр. Критиките им, че в туристическия бранш мярката 60/40 не работи, се потвърждават и от проучване на националната статистика, според което от нея са се възползвали само 17,6% от мениджърите в туризма, а от дистанционната форма на работа - 15,1%.

Министър Ангелкова вече откликна на протекционистката идея за ваучери за всички българи, които изберат Черноморието или други родни курорти. Тепърва ще се изчислява каква да е стойността на тези ваучери. Освен това с кметовете на морските общини ще се обсъди на кои плажове може да се въведат чадъри и шезлонги на символични цени, за да има по-голямо разстояние между почиващите. Това обаче би означавало спад на приходите за концесионерите на плажове, от което следва и предоговаряне на концесионната такса. А както показа актуално проучване на НСИ, над 60% от хотелиерите смятат да намалят цените на пакетите. Цените на нощувките възнамеряват да намалят над половината от анкетираните.

На живот и смърт

В рамките на три дни министър Ангелкова посочи две различни дати за откриване на летния сезон - на 23 април съобщи, че се надява сезонът да започне на 15 юни, а на 26 април вече говореше за 1 юли. По неофициална информация обаче основният поток ще се очаква през август. А това означава, че през юли повечето хотели по всяка вероятност няма да отворят.

Как българските власти ще организират и контролират условията за безопасна почивка в курортите - този въпрос вече не е просто хипотетичен, а буквално на живот и смърт. При това битката за туристи това лято ще е ожесточена. Гърция също смята да открие сезона от 1 юли. Със своите 9,3 милиона туристи за 2019 година България не може да достигне рекордните 33 милиона души, посетили Гърция. А в края на февруари стана ясно, че новият план за Царево предвижда сериозно застрояване по южното Черноморие. Казано иначе: безобразията с бетонирането на малката плажна ивица на България продължават. Така че само с поевтиняване на нощувките няма да стане.

Поставете оценка:
Оценка 3.1 от 17 гласа.

Свързани новини