Молекулярни биолози от Хонконг са отгледали първите изкуствени аналози на черва на прилепи и на хора и са констатирали, че техните клетки лесно се заразяват с новия коронавирус и участват в неговото разпространение, съобщава сп. "Нейчър медисин", цитирано от БТА.
"Получихме първите преки доказателства, че вирусът SARS-CoV-2 може активно да се размножава в червата на човека и на прилепите. Засега не е известно как патогенът прониква в тези органи, но нашите опити показват, че червата могат да се считат за един от преките канали за разпространение на вируса" пишат учените.
Поради тази способност на вируса се обяснява и присъствието на голямо количество вирусни частици в човешките екскременти и в отпадните води на градовете, поразени от пандемията. До тези изводи стигнал екипът на Чжоу Цзе, доцент в Хонконгския университет. Учените получили първите преки доказателства, че вирусът действително може да се разпространява чрез червата.
С получените образци на патогена, хонконгският екип заразил отгледаните в лабораторни условия органи с различни негови щамове. Вирусът успешно проникнал в чревните клетки и започнал активно да се дели, изработвайки жизнеспособни частици. Това било характерно за клетките на тези органи както от хора, така и за тези от прилепите.
След това учените проверили дали те могат да преодоляват преградата между видовете. Тестовете показали, че причинителят на Ковид-19 се предава еднакво добре и от двете страни. Така учените стигнали до извода, че червата се явяват един от главните резервоари на патогена и на сродните му вируси както в дивата природа, така и сред човешките популации.