21 Май, 2020 14:30 3 185 6

Хонконгският грип от 1968 и новият коронавирус: вижте разликите

  • хонконг-
  • хонконгски грип-
  • китай-
  • фрг-
  • коронавирус-
  • епидемия-
  • пандемия

Чували ли сте някога за Хонконгския грип от 1968? Той взима 1 милион жертви. Само във ФРГ умират около 40 000 души.

Хонконгският грип от 1968 и новият коронавирус: вижте разликите - 1
Снимка: Shutterstock

Чували ли сте някога за Хонконгския грип? Вирусът A(H3N2) се появява за пръв път в средата на 1968 година в Хонконг и през следващите 18 месеца плъзва из целия свят. Тази "забравена" днес пандемия достига апогея си в тогавашната ФРГ през зимата на 1969/70 година. Няма напълно точни статистики, но се предполага, че в Западна Германия от нея са починали 40 000 до 50 000 души. И десетки хиляди в ГДР.

Навремето политиците реагират различно

Малцина днес си спомнят за тази пандемия, макар да има големи сходства с днешната криза от коронавирус. Причината за това явно се крие в различния начин, по който политиката е реагирала тогава и днес, твърдят няколко немскоезични издания.

Списание "Шпигел" пише, че Хонконгският грип е бил най-тежкият от всички преживени в следвоенна Германия. Вирусът A(H3N2) e довел до затварянето на някои училища и предприятия през зимата на 1969/70 година, но мярката била взета не превантивно както сега, а като реакция на силно повишения брой зарази в определен завод или учебно заведение. Изданието твърди още, че за разлика от сега, политиците по онова време са реагирали "изключително спокойно". При това ситуацията явно е била крайно тревожна в редица европейски държави. В цял свят от този грип умират един милион души, само в САЩ броят на жертвите е близо 50 000.

Франция също е била силно засегната, там Хонконгският грип взима 31 000 жертви. "Носеха хората на носилки, а състоянието им беше катастрофално - изглеждаха посивели и умираха от кръвоизливи в белите дробове. Грипът засягаше всички възрастови групи: от 20-годишните до най-възрастните", спомня си френският специалист по инфектология Пиер Деламоника. Неговите спомени бяха публикувани през 2005 година във френския вестник "Либерасион". От разказа на Патрис Бурделе, специалист по медицинска история от Париж, става ясно и това, че по време на пандемията е имало камари от трупове в болниците и в моргите.

В Германия положението също е било катастрофално, леглата в болниците са били крайно недостатъчни. В Западен Берлин разполагали ковчезите с труповете в оранжериите на квартал Вединг, както и в градинските центрове на Вилмерсдорф. В Мюнхен имало огромен брой заразени медици - 30% от медицинските сестри в града се разболели от Хонконгския грип, поради което нямало достатъчно персонал, който да се грижи за болните.

Въпреки всичко навремето политиците проявили до голяма степен безчувственост, а медиите почти не информирали за пандемията. Пандемията от Хонконгския грип избухва по време на войната във Виетнам и масовия глад в Западна Африка. Тогава отношението към смъртта е било различно. И политиката е залагала на придобиването на т.нар. стаден имунитет. До пълна карантина и блокада на целия обществен живот така и не се стига.

"Престъпна небрежност"

В Германия Хонконгският грип започва да отшумява едва към 1970 година. Дотогава голям брой от хората придобиват имунитет. Някои експерти твърдят, че в страната е била проявена престъпна небрежност, струвала живота на десетки хиляди.

Днес здравето е най-важно. И с въведените мерки политици и лекари се опитват да забавят разпространението на новия коронавирус, докато бъде открита ваксина срещу него. Има обаче и още една съществена разлика между тогава и днес: глобализацията. През 1968 на вируса A(H3N2) са му трябвали няколко месеца, за да стигне от Азия до Европа и САЩ. Новият коронавирус достигна всички точки на света само за няколко седмици.


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 2 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 ТАКА БЕШЕ

    10 7 Отговор
    ОЩЕ ТОГАВА БИЛ ГЕЙТС ГО Е ПУСНАЛ ЗА ДА НИ ЧИПИРА, АМА ЧИПОВЕТЕ СА БИЛИ КОЛКОТО ТУХЛА ЧЕТВОРКА.
  • 3 Ааа да

    7 6 Отговор
    Ама не. Новия корона вирус беше пуснат едновременно на всички континенти, и по е е не сработи, беше модифициран през февруари за всеки регион поотделно. Следващия път дупе да ви е яко. Тия сега се научиха докъде търпите и.
  • 4 Заю Баю

    2 4 Отговор
    Е, какви са разликите? Заглавие без покритие. Също като въпроса:" каква е разликата между крокодила?". Аз обаче знам каква е разликата между крокодила. Ако някой поиска ще му я кажа.

    Коментиран от #6

  • 5 Аноним

    1 5 Отговор
    Нищо общо до момента в САЩ 96000 починали а до 200000-300000? Най малко а Европа тепърва нищо не е свършило в България от 800-18000 теста по 40-50 заразени
  • 6 INOT

    3 0 Отговор

    До коментар #4 от "Заю Баю":

    Че е повече зелен , отколкото квадратен!