В периода 2014-2019 гг. пазарът на жилища в Лисабон отчете значителен подем. Силната икономика, появата на повече туроператори и политиката за привличане на чуждестранни инвеститори подгряха активността на предприемачите и поддържаха стабилен ръст на цените. Като резултат в периода от 2014 г. до 2016 г. в португалската столица се наблюдаваше бум в строителството, като основно то беше съсредоточено върху проекти за реновиране на сгради в историческия център. Днес, броят сгради за реконструкция е по-малък и оттогава строителните темпове се забавят, но все още изпреварват средните за страната показатели.
За последното десетилетие цените на луксозните имоти в Лисабон са се увеличили с 98%. Така португалската столица се оказа на второ място, след Берлин от европейските градове по ръст на цените. За германския увеличението е 127%. В сравнение с други мегаполиси, в Лисабон се наблюдава добро съотношение между цена и качество. Средната цена на квадратен метър е 8400 EUR, което е с 80% по-малко спрямо цените в Хонг Конг и със 65% спрямо Ню Йорк.
Санто Антонио е най-скъпия квартал на Лисабон, където средната цена е 11 200 EUR. Следва Мизерикордиа - 11 200 EUR.
Лисабон е португалския град с най-много чуждестранни инвестиции в недвижими имоти на стойност над 500 000 EUR и в следствие на това вложение получаването на гражданство. От 2012 г. досега Португалия е издала 8389 "Златни визи".
Лисабон, наред с много други европейски градове, пострада от пандемията. Въпреки това прогнозите за съкращаване на икономиката не са толкова песимистични, както на други места. Очаква се БВП на глава от населението да се съкрати до 9%, което е по-малко от Барселона - 10% и Париж - 11%, но повече от Лондон - 8% и Берлин - 5%. В краткосрочен план анализатори очакват умерен ръст на цените при луксозните жилищни имоти в Лисабон.