Какво се случва с жилищата за краткосрочно наемане в големите градове? По това време миналата година те бяха пълни с туристи и дори беше трудно да се намери свободна вечер. Днес обаче те са празни заради пандемията от коронавируса.
Ярък пример за това е Лисабон. Португалската столица вече е разработила план как да бъдат запълнени поне част от пустеещите апартаменти. Основната му задача е да накара част от собствениците на тези имоти да излязат на пазара на жилища в сектора на дългосрочните наеми. Много от тях се възползваха от програмата пред опасността жилищата им да останат празни за дълго време, а именно да отдадат имота си под наем не на физическо лице, а на самия град
Собствениците на подобни имоти могат да кандидатстват чрез програмата Rеndа Ѕеgurа (бел. ред. сигурен доход) да рентват имотите си поне за следващите 5 години. Ангажиментът на градската управа е да намери наематели. Акцентът е върху млади хора и семейства с ниски доходи. Максималната месечна рента не може да надхвърля 450 EUR за жилище с една спалня и 1000 EUR за голяма къща.
До момента по новата програма са кандидатствал 177 апартамента от общо 25 000 регистрирани. Програмата ще продължи да работи през есента.
Несъмнено за собствениците тези доходи са доста по-ниски от сумите вземани при отдаване под наем на принципа на Airbnb, но трябва да се отчете фактът, че става дума за сигурно намиране на наемател и рента, освободена от данъци.
Към момента туристите, които отсядат в апартаменти, отдавани под наем на краткосрочен принцип отчитат спад от 76% през юни тази година спрямо същия месец на миналата. Аналогична е ситуацията в Амстердам и Париж, съответно 75% и 74%.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 "хитро", ама не
09:27 11.07.2020
2 Брокер
13:10 13.07.2020