Отидете към основна версия

4 101 13

Китай: "Ваксинният егоизъм" няма да реши кризата с СOVID-19

  • китай-
  • ваксина-
  • ковид-19

В момента борбата с климатичните промени и намаляването на разликите в икономическото развитие между страните по света се забавя заради възраждането на национализма

Снимка: БГНЕС/ЕРА

„Трябва да се пазим от проявите на национализъм по отношение на ваксината срещу СOVID-19 и да споделяме стратегическите ограничени доставки в световен мащаб, тъй като това би било в интерес на всички държави“, заяви преди няколко дни генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Адханом Гебрейесус.

Той изрази безпокойство от опитите на някои държави да запазят за себе си потенциалните ваксини.

В това отношение някои американски политици дават изключително лош пример. Водени от „ваксинен егоизъм“, те създават пречки и трудности за глобалното сътрудничество в овладяване на пандемията. Развиващите се страни, които представляват огромното мнозинство от световното население, са изправени пред по-сериозни дефицити в публичните здравни ресурси и от решаващо значение за преодоляване на пандемията ще бъде как да им се помогне да издържат на рисковете.

Като голяма отговорна страна Китай предприе строги мерки за превенция на епидемията и за изследване и разработка на ваксини, изхождайки от нуждите и интересите на глобалната обществена здравна сигурност.

През май тази година китайският председател Си Дзинпин подчерта в изказването си пред 73-та Световна здравна асамблея, че „след като бъдат разработени ваксини за новия коронавирус в Китай, те ще се превърнат в глобални обществени продукти, така че останалите развиващи се страни да могат да се възползват от тях“. Този ангажимент бе оценен високо от международната общност, особено от африканските държави.

Наскоро Министерството на външните работи покани академик Джун Наншан да сподели с представители на дипломатическите мисии в Китай опита на страната в превенцията и лечението на новия коронавирус, с което демонстрира желанието на Китай да засили сътрудничеството в разработването и производството на ваксини.

Към момента борбата с климатичните промени и намаляването на разликите в икономическото развитие между страните по света се забавя заради възраждането на национализма. Изправени пред настоящата пандемия, застрашаваща здравето на цялото човечество, държавите не трябва да изпадат в подобен на американския „ваксинен егоизъм“, а да се обединят и си сътрудничат, за да се справят окончателно със заплахата от СOVID-19.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 9 гласа.

Свързани новини