"Зимата ще бъде тежка - четири дълги и трудни месеца", каза Меркел по време на бурен дебат в германския парламент за по-строгите мерки. Тя остро осъди отричането на пандемията и разпространяването на лъжи за вируса.
Депутатите в германския Бундестаг проведоха бурни и отчасти много емоционални дебати по новите, по-строги мерки в борбата срещу Ковид-19, които бяха одобрени вчера на съвещанието на канцлерката Ангела Меркел с министър-председателите на германските провинции. Те ще влязат в сила на 2 ноември.
Една от главните теми беше ролята на парламента при взимането на такива тежки решения. Опозицията настойчиво призова не друг, а именно Бундестагът да има последната дума в такива случаи. ХДС/ХСС и ГСДП, партиите от управляващата широка коалиция, оповестиха законодателни промени, чрез които да дадат на парламента повече права при взимането на решенията и при контрола по тяхното изпълнение. Те предлагат всички демократични фракции в парламента да се обединят в обща инициатива по въпроса. Тук трябва да се поясни, че към крайно дясната партия "Алтернатива за Германия" (АзГ), а понякога и към Лявата партия се отправят обвинения, че невинаги действат като демократични партии.
"Пандемията поставя демокрацията пред изпитание"
В началото на дебатите канцлерката Ангела Меркел прочете правителствена декларация за мерките в борбата срещу пандемията. Необходимо е да се отбележи, че в Бундестага правителствени декларации се правят само по особено важни въпроси. Докато четеше декларацията, в която се обясняваха и аргументираха драстичните ограничителни мерки в обществения и личния живот, Меркел многократно беше прекъсвана от реплики на депутати. Тя подчерта, че мерките са "уместни, наложителни и адекватни", но в пленарната зала цареше такава глъч, че председателят на Бундестага Волфганг Шойбле на няколко пъти трябваше да се намесва, за да може канцлерката да продължи.
Меркел подчерта, че добре разбира огорчението и отчаянието на всички онези, които положиха големи усилия за подсигуряване на хигиената, но въпреки това сега отново трябва да затворят вратите на своите заведения. В момента обаче няма по-мек инструмент, чрез който систематично да се ограничават контактите между хората, за да се държи пандемията на равнище, с което все още можем да се справим, каза тя. Според вчерашното решение, от понеделник идната седмица до края на ноември се затварят всички ресторанти и средищата за култура и свободно време. Гражданите трябва да сведат до минимум и личните си контакти. Меркел оповести скорошни мерки за финансово подпомагане на засегнатото от ограниченията предприемачество.
Пандемията поставя демокрацията пред изключително изпитание, каза Меркел. Според нея, сега е правилно, важно и дори неизбежно мерките да бъдат обсъждани и критикувани, да се проверява внимателно дали са уместни. Такива дебати не отслабват, а напротив, подсилват демокрацията, заяви тя в отговор на призивите за парламентарно върховенство при всички решения, които засягат основните права на хората.
Канцлерката остро осъди отричането на пандемията и разпространяването на дезинформация, лъжи и омраза. Тя заяви, че не бива да се размива границата между истина и неистина, защото от това зависят човешки животи. В края на правителствената си декларация Ангела Меркел каза: "Зимата ще бъде тежка, четири дълги и трудни месеца, но и тя ще свърши."
Какви са критиките на опозиционните партии?
Лидерът на либералната СвДП Кристиан Линднер контрира Меркел с репликата, че, ако става дума за подсилване на демокрацията, такива дебати трябва да се водят преди, а не след взимането на подобни сериозни решения. Той смята, че икономиката добре се е подготвила за случващото се през тази есен, но политиката не си е написала домашното. Ето как сега тъкмо предприемачеството трябва да плаща цената на противоречивите и хаотични мерки, смята Линднер, според когото това е "нечестно".
Лидерът на АзГ Александър Гауланд говори за "корона-диктатура". Той обвини правителството, че поставя фалшиви приоритети, защото най-ценното благо било не здравето, а свободата. Според него, това трябва да се помни "дори с цената на човешки животи".
"Тази страна се бори по един удивителен начин!"
Фракционният лидер на християндемократите Ралф Бринкхаус отхвърли обвиненията срещу правителството, че действа хаотично и призова да помислим за жертвите. "Тази страна се бори, бори се по един удивителен начин!", възкликна той. В отговор на казаното от Гауланд Бринкхаус припомни, че свободата е и свободата на слабите. "А смъртта на един човек е нещо необратимо", каза още той.
Ролф Мютцених, фракционен лидер на другата управляваща партия - ГСДП, призова всички партии с изключение на АзГ, да обединят силите си и да променят Закона за защита срещу инфекции, така че парламентът да получи повече възможности за контрол. Според тази идея, занапред Бундестагът трябва да получи правото да формулира съвсем конкретно правомощията на правителството в такава ситуация, да постави на ясна законова основа различните правила - като задължителното носене на маски, например, и да ограничава във времето или пък да прекратява действието на правителствени наредби. Мютцених подчерта, че независимо от всичко това все още не е приключил периодът, в който правителството има нужда от максимална гъвкавост.
Зелените демонстрираха готовност да участват в предлаганите законодателни промени. Те по принцип одобряват новите мерки, но смятат, че правителството не е било подготвено за случващото се в момента. Съпредседателката на Зелените Катрин Гьоринг-Екарт каза, че в резултат от това кризата с коронавируса се е превърнала в криза на доверието към правителството.