Отидете към основна версия

2 070 11

Байдън не планира задължително ваксиниране на американците

  • сащ-
  • джо байдън-
  • ваксина

Съединените щати са най-тежко засегнатата от пандемията държава, с най-много заразени с новия коронавирус и най-много починали от причиняваното от него заболяване

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Избраният за президент на САЩ Джо Байдън не планира ваксинирането на американците срещу COVID-19 да бъде задължително, предадоха световните агенции.

На пресконференция в своя щаб в Уилмингтън, щата Делауер, Байдън каза и че не възнамерява да въведе задължително носене на маски в цялата страна. В същото време той припомни, че след като положи клетва като президент на 20 януари, ще призове американците да носят маска поне 100 дни след церемонията по встъпването му в длъжност.

САЩ са най-тежко засегнатата от пандемията държава, с най-много заразени с новия коронавирус и най-много починали от причиняваното от него заболяване COVID-19. По последни данни на университета „Джонс Хопкинс“ в страната са потвърдени над 14 милиона и 355 хиляди случая на коронавирус. Близо 280 хиляди човека са починали, отбелязва БТА.

Байдън каза, че очаква да положи клетва на ограничена по мащаб церемония.

„Мисля, че ще видите нещо, по-близко до конгреса (на Демократическата партия), а не типична церемония по встъпване в длъжност“, обобщи той.

Байдън имаше предвид проведения предимно онлайн национален конгрес на демократите през лятото, на който той бе утвърден за кандидата на партията на президентските избори в САЩ миналия месец.

„На първо място и най-важно, целта ми е Америка да бъде в безопасност и в същото време хората да могат да празнуват“, подчерта той.

По принцип американските президент полагат клетва на церемония на открито в присъствието на стотици хиляди хора.

Байдън спомена и „мрачния доклад“ за заетостта в Съединените щати в условията на пандемия. Той показва, че икономическото възстановяване буксува, отбеляза той.

Избраният за президент на САЩ прогнозира „мрачно бъдеще“, ако Конгресът не приеме незабавно закон със стимули, който да бъде последван през януари от „стотици милиарди долари“ допълнителна помощ.

Министерството на труда на САЩ обяви в публикуван вчера доклад, че работодателите в страната са създали миналия месец само 245 хиляди работни места - най-малкия брой от април. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха средно 469 хиляди нови работни места.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.

Свързани новини