Докато страните от Европейския съюз стартираха ваксинирането на населението срещу коронавируса, заразил над 80 милиона души по света, в интернет, по телевизията и на улицата се води мащабна война срещу истината. Нейната цел е да се дискредитират западните ваксини. Докато целият свят е фокусиран върху овладяването на пандемията, точната информация е от решаващо значение, а в много случаи тя е с цената на човешки живот.
Прокремълската дезинформация обаче се опитва да подкопае доверието във ваксините, като в същото време се превъзнася руската ваксина, макар московските клиники за ваксинация да са празни. През последните месеци бяха разпространени множество фалшиви новини и конспиративни теории, свързани с пандемията от COVID-19. Европейската служба за външна дейност публикува само част от лъжите за ваксините.
Лъжите
Основните наративи в дезинформационната кампания са следните: ваксините са вредни; Бил Гейтс иска да контролира населението чрез чипове; руското надмощие и успех; Западът иска да дискредитира руската ваксина; теориите за фармацевтичните компании.
Често срещана лъжа е, че западните ваксини са разработени за финансови цели, докато руските ваксини – за да спасяват животи. Друга лъжа е, че западните производители разчитат на експерименти и непроверени технологии. След отравянето на руския опозиционер Алексей Навални се появи и теория, че Съединените щати използват опита за убийство, за да блокират „успешната” руска ваксина. „Западът загуби надпреварата с Русия” и „Западът критикува руската ваксина, защото не може да приеме нейното превъзходство” са две от лансираните тези, които целят да променят обществените нагласи.
Фабриката за лъжи на Кремъл разпространи и фалшива новина, че американците са започнали тестване на коронавирусната ваксина на украински войници. Преди месеци бяха разпространени и лъжи, че войници на НАТО вече са били ваксинирани срещу COVID-19. Коронавирусната ваксинация ще намали световното население – това също е често срещана лъжа. Класически пример за дезинформация е твърдението, че Световната здравна организация и „Майкрософт” саботират руската ваксина, както и твърдението, че в отчаяна нужда от ваксина Европа се обръща към Русия.
„Pfizer фалшифицира клиничните си изпитания” и „Руската ваксина е поръчана от редица страни, за разлика от западните ваксини” също са две лъжи, подчертаха от дипломатическия корпус на ЕС. Друга лъжа е, че Русия е намерила начин да лекува COVID-19. „Ваксините не действат, тяхното производство е част от стратегията за нов световен ред” е друга лъжа. За съжаление тази дезинформационна кампания не подмина и България. Макар България да отчита много по-висока смъртност от другите страни в Европа и да изпитва сериозен недостиг на медицински персонал, едва между 30-35% от българите са готови да се ваксинират, сочат данните на DW. Скептицизмът към ваксините може да има сериозни последствия.
Истината
Ваксинирането е единственият начин да се овладее коронавирусната пандемия. От нейното начало заразените в света са над 80 милиона, а смъртните случаи, свързани със заболяването, са 1,7 милиона. Когато е ваксинирано, едно лице е по-малко вероятно да предаде инфекциозната болест на други хора. Затова хората, които се ваксинират, могат да помогнат да бъдат предпазени онези, които не могат да бъдат ваксинирани. Те включват бебетата, децата, възрастните хора и хората със слаби имунни системи, като например пациенти с рак. Тези групи печелят от това, че останалите хора се ваксинират, тъй като тогава болестта не може да се разпространи в общността.
Като помага на повече хора да останат в добро здраве, ваксинацията спомага за намаляване на социалните и психологическите последици от болестта за хората и намалява бремето за болниците и здравните системи. Това означава, че ресурсите могат да се използват за борба с други заболявания като рака или болестта на Алцхаймер. Когато дадено лице получи ваксината, тя ще предизвика имунен отговор. При повечето ваксини срещу COVID-19 се изискват две дози за изграждане на имунитет. Ако по-късно лицето се зарази с вируса, имунната му система го разпознава. Тогава системата е подготвена да атакува вируса.
Колкото по-голяма част от населението бъде ваксинирана, толкова по-бързо ще бъде овладяна тази здравна криза. Европейската агенция по лекарствата не би си позволила да разреши използването на ваксина, която не е клинично тествана, или която представлява риск за здравето на населението. Европейската агенция по лекарствата оценява всички данни и провежда независима и задълбочена научна оценка на ваксината. Безопасността и ефективността на ваксините, които са получили разрешения за търговия при условия, се наблюдават строго както всички лекарства чрез установената система на ЕС за наблюдение на лекарствата. От статистическа гледна точка нежеланите реакции са редки или много редки. Безопасността и ефективността на разрешените ваксини срещу COVID-19 се наблюдават строго както всички лекарства чрез установената система на ЕС за наблюдение на лекарствата.
И докато западните страни започват да ваксинират населението си с проверени и безопасни ваксини, ситуацията в Русия е малко по-различна. Федерацията първа в света обяви (през месец август), че е създала ваксина срещу коронавируса, но и сред самите руски граждани има скептицизъм относно твърденията на Кремъл и контролираните от държавата медии за това постижение. Associated Press предаде, че московските клиники, които предлагат ваксиниране на здравни работници и учители, са празни. Гражданите са загрижени заради ускореното разработване на „Спутник V”, поставяйки под съмнение прозрачността на изнесената информация и ефективността на препарата. Русия се сблъска с международен скептицизъм и критика заради прибързаното обявяване на ваксината, макар да не бяха извършени най-важните етапи от изпитанията. 59% от руснаците не желаят да бъдат ваксинирани със „Спутник V”, дори да е безплатно. Лекари и учители споделят, че не желаят да правят експерименти с живота си.