Глобалните случаи на COVID-19 намаляват, но неравномерното разпределение на животоспасяващите ваксини може да удължи глобалното икономическо възстановяване и да остави развиващите се страни още по-назад, заяви в сряда Световната здравна организация, съобщава CNBC.
През седмицата, приключваща на 31 януари, са съобщени 3,7 милиона нови случая на коронавирус в световен план, което представлява намаление с 13% в сравнение с предходната седмица, според последния доклад за COVID ситуацията на СЗО. Смъртните случаи на COVID-19, които изостават от новите случаи с няколко седмици, отчитат умерено понижение с 1% през последната седмица на януари.
Това е добре дошла новина, но повече от 3 милиона нови инфекции "все още са страшно много хора“, каза д-р Майк Райън, изпълнителен директор на спешната здравна програма на СЗО.
"Дъждът е намалял, но слънцето все още не е излязло“, каза Райън по време на онлайн сесия за въпроси и отговори на живо в централата на агенцията в Женева.
Здравните експерти също така предупредиха, че новите, силно заразни варианти на вируса, идентифицирани за пръв път в Обединеното кралство, Южна Африка и Бразилия, могат да добавят гориво към и без това бушуващите огнища в страни по света.
По-бързо разпространяващият се вирус може да доведе до повече инфекции, в крайна сметка би причинил повече хоспитализации и смъртни случаи, ако се разпространи неконтролирано. Но дори в райони, където новите варианти на коронавируса са се появили, случаите на заразените намаляват, каза Мария Ван Керхове от СЗО.
Във Великобритания, която идентифицира варианта B.1.1.7 през декември, случаите са намалели с 31% в сравнение с предходната седмица, според доклада на СЗО. По същия начин в Южна Африка, която също открил подобен вариант в края на миналата година, наречен B.1.351, случаите са намалели с 44%, се казва в доклада.
"Това е важно, защото хората се страхуват, когато чуят мутации, мутанти и варианти“, каза Керхове. „Не можем обаче сега са понижим гарда. Не можем да се откажем"."
Появата на нови варианти на коронавирус не е изненада за учените, тъй като е нормално вирусите да мутират, докато се разпространяват. Експертите се притесняват, че някои от щамовете, по-специално вариантът B.1.351, открит в Южна Африка, могат да представляват риск за ефективността на наличните в момента ваксини и терапевтични средства.
Производителите на лекарства поддържат, че техните ваксини все още би трябвало да работят срещу новите варианти, но здравните експерти подчертаха, че е важно да се ограничи разпространението на вируса, за да се предотвратят повече мутации, докато страните прилагат първоначалните доставки на COVID ваксините.
Не на всички държави обаче е предоставен равен достъп до животоспасяващите лекарства.
От страните, които започнаха да предоставят дози за своите жители, повечето от тях са държави с по-високи доходи, които са заявили ранното снабдяване с флакони чрез собствените си споразумения за доставки, предупреди генералният директор на СЗО Тедрос Адханом Гебреесус.
Това е проблем, тъй като ваксините в крайна сметка ще позволят на страните да отворят отново икономиките си, без да рискуват да се увеличат хоспитализациите и смъртните случаи от вируса, каза Райън в сряда. СЗО се застъпи за страните да се регистрират в COVAX, глобален алианс, чийто съпредседател в лицето на СЗО има за цел да достави коронавирусни ваксини на най-бедните страни в света.
Програмата се надява да достави 2,3 милиарда дози до края на тази година. По-рано в сряда служители на COVAX обявиха, че досега са отпуснали поне 330 милиона дози за по-бедните страни, които се надяват да започнат да доставят до края на февруари или началото на март. Тези ранни дози ще бъдат насочени към ваксиниране на хора в най-голям риск, като здравни работници.
Райън каза, че това ще позволи на страните да отворят отново икономиките си, без да се притеснява, че ще добавят повече напрежение към болничните си системи, но това няма да е възможно, докато "не можем да доставим минималния брой дози ваксина за всички страни“.
"Ако искаме нашите общества да бъдат отворени, ако искаме да сме на път към нормализиране на начина, по който живеем, тогава трябва да сме честни относно начина, по който разпределяме средствата, за да живеем нормално“, каза д-р Райън. "В момента неравномерното разпределение на ваксините означава, че не всички общества ще получат еднакъв шанс да се върнат онлайн и това просто не е честно".