Отидете към основна версия

17 511 142

Доц. Мангъров за ФАКТИ: Локдауните са абсолютно криворазбрана епидемиология

  • атанас мангъров-
  • доц.мангъров-
  • коронавирус-
  • локдаун-
  • планов прием-
  • covid-19

"Ваксинирането по време на епидемия води само до селекциониране на резистентни щамове", смята доцент Мангъров

Снимка: ФАКТИ

Спирането на плановия прием е крайно отрицателно, защото това ще доведе до нови жертви сред хората, които не са заразени с Covid. Ще се засили още повече това, което се видя при равносметката за миналата година – оказа се, че от допълнителния брой хора, които са починали за миналата година, половината са от или с Covid, а другата половина са от други заболявания, нелекувани заради мерките срещу Covid. За миналата година има близо 16 хиляди души повече починали, в сравнение с миналите години. От тях около 7000 са починалите с или от Covid и близо 8000 души са починали от други заболявания поради наложените мерки и неадекватното лечение, липсата на диагностика и т.н. Ако продължим с тази отмяна на плановите операции и нормалната медицинска дейност, тази тенденция ще се засили още повече“.

Това каза пред ФАКТИ доцент Атанас Мангъров. Свързахме се с него, за да говорим за спирането на плановия прием в българските болници, за новия локдаун, който вероятно ще се наложи в София и за временното спиране на ваксинирането с ваксината на „Астра Зенека“.

„На пръв поглед отмяната на плановия прием е една много разумна мярка, но в далечен план тази мярка ще има много по-тежки и смъртоносни последици“, категоричен беше той.

Плановата дейност на болниците е превенция на това човек да загине от други заболявания. В нашата страна всяка година около 68-70 хиляди души загиват от сърдечно-съдови заболявания – инфаркти, инсулти, сърдечна недостатъчност. Около 16-17 хиляди души загиват от ракови заболявания. Много други хора загиват от диабет и всякакви други заболявания. Хората умират от най-различни заболявания. Ако ние акцентираме върху една болест и занемарим, неглижираме лечението на другите заболявания, резултатите ще бъдат много тежки и бих казал – катастрофални“, каза още доц. Мангъров.

На въпроса случва ли се такова неглижиране, той отговори: „Естествено, че се случва. Като се спре плановият прием в болниците, това не се отнася само за хирургичната дейност, за операции, това се отнася и за плановия прием на всички други болни. Така тези хора остават без медицински грижи и без лечение. Съответно те се влошават и това ще завърши зле“.

След това разговорът премина към локдауна, който вероятно ще бъде въведен в София. „Този локдаун е поредната грешка“, коментира доц. Мангъров и допълни: „Поредната груба грешка от хора, които не са запознати с епидемиологията и никога не са я познавали. Опитът в нашата страна, а и опитът в другите страни по света през последната година, показват, че там, където има най-тежки, най-стриктни локдауни, там на практика броят на новозаразените, на болните, на хората, които са починали, е най-висок. В същото време това са и местата, където се селекционират новите по-резистентни на лечение щамове. Тази практика с локдауните е една абсолютно криворазбрана епидемиология, която противоречи на основните епидемиологични принципи.

На пръв поглед изглежда сякаш това е една много разумна мярка, но това е само в краткосрочен план. В далечна перспектива това е пагубно и ще доведе до много повече смъртни случаи, много повече жертви, защото по този начин се селекционират по-вирулентни щамове, щамове, които причиняват по-тежко състояние. Същото се отнася, когато се прави масова имунизация по време на една такава пандемия. Това също води до създаване и до селекциониране на нови щамове, които са много по-вирулентни, разпространяват се много по-бързо от първоначалните. Факт е, че това се вижда от опита във Великобритания и много други страни“.

На въпроса възможно ли е и от България да тръгне нов щам на вируса, доцент Мангъров отговори: „Възможно е, само че ние сме много малко хора. Това нещо се случва там, където страните са много по-гъсто населени и където, за разлика от у нас, мерките се прилагаха много строго. Единственото хубаво, което се случи на нашата страна е, че нямаше строги мерки. Ние, както обикновено, сме крачка напред, две назад. Ние не може да си повярваме, да приемем, че можем да измислим нещо хубаво. Затова непрекъснато гледаме навън и повтаряме чуждите грешки като папагали“.

Относно спирането на ваксинацията с ваксината на „Астра Зенека“, доцент Мангъров каза: „Явно с тази ваксина има сериозен проблем. Това спиране не е само в нашата страна, а по целия свят. В Европейския съюз 11 страни са спрели имунизацията с „Астра Зенека“. Сигурен съм, че това ще се случи и с другите ваксини – с тази на „Пфайзер“, на „Модерна“ и всички останали, защото всички те са повече или по-малко полуфабрикати. Неизпипани са. Не че са лоши ваксини, но не са изпитани по правилата“.

„Другият въпрос, който всъщност е много по-важен е - груба грешка е да се прави масова имунизация в разгара на една епидемия. Това води до селекциониране на резистентни щамове. Когато някой е ваксиниран, но още не е изработил достатъчно силен имунен отговор и той се зарази, което неминуемо се случва, в условията на недостатъчно напрегнат имунен отговор, вирусът има много по-голяма възможност да мутира и съответно да се създават нови щамове, които са по-лоши от старите“, коментира още той.

„Това е все едно да се опитвате да лекувате една бактериална инфекция – например един менингит, с недостатъчни дози антибиотик. Ваксинирането по време на епидемия води само до селекциониране на резистентни щамове. Нищо повече“, каза доцент Мангъров в края на разговора.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 183 гласа.

Свързани новини