Отидете към основна версия

1 992 14

Индия очаква спешна доставка на кислород от Европа

  • индия-
  • европа-
  • ковакс-
  • кислород-
  • доставка-
  • помощ-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • респиратори

Тази подкрепа се предоставя в съответствие с координираните усилия на членките на ЕС

Снимка: БГНЕС/ EPA

През следващите дни държавите членки на ЕС ще доставят на Индия спешно необходимия кислород, лекарства и оборудване вследствие на искането на страната за подкрепа чрез Механизма за гражданска защита на ЕС, който се координира от Координационния център за реагиране при извънредни ситуации на Европейската комисия. Предложенията за подкрепа от държавите членки на ЕС чрез Механизма понастоящем включват:

Ирландия: 700 кислородни концентратори; 1 кислороден генератор; 365 респиратори; Белгия: 9000 дози антивирусни лекарства ремдесивир; Румъния: 80 кислородни концентратора и 75 кислородни цилиндъра; Люксембург: 58 респиратори; Португалия: 5 503 флакона ремдесивир; 20 000 литра кислород седмично. Швеция: 120 респиратора.

Тази подкрепа се предоставя в съответствие с координираните усилия на държавите членки на ЕС, които понастоящем полагат, за да обединят ресурсите си за бързо реагиране и справяне с тревожната епидемиологична обстановка в Индия. Очаква се през следващите дни да бъде предоставена по-голяма подкрепа от ЕС от други държави членки, включително от Франция и Германия.

Комисарят по управление при кризи Янез Ленарчич заяви: "ЕС е напълно солидарен с индийския народ и е готов да направи всичко възможно, за да го подкрепи в този критичен момент. Бих искал да благодаря на нашите държави членки, които изпратиха многобройни щедри предложения за помощ, показвайки, че ЕС е доверен партньор и приятел в моменти на нужда. Обхватът на Механизма за гражданска защита на ЕС далеч надхвърля границите на ЕС. Нашият Координационен център за реагиране при извънредни ситуации улеснява логистичната организация и ЕС ще поеме транспортните разходи."

Целта на Механизма за гражданска защита на ЕС е да се засили сътрудничеството между държавите членки на ЕС и 6 участващи държави в областта на гражданската защита с оглед подобряване на превенцията, готовността и реагирането при бедствия. Когато мащабът на извънредната ситуация надхвърля капацитета за реагиране на дадена държава, тя може да поиска помощ чрез Механизма. Чрез Механизма Европейската комисия играе ключова роля в координирането на реакцията при бедствия в Европа и извън нея, и подпомага за покриването на поне 75 % от транспортните и/или оперативните разходи. След искане за помощ по линия на Механизма Координационният център за реагиране при извънредни ситуации мобилизира помощ или експертен опит.

Центърът наблюдава събитията по целия свят 24 часа в денонощието и 7 дни в седмицата и осигурява бързо предоставяне на спешна помощ чрез пряка връзка с националните органи за гражданска защита. В кратки срокове могат да бъдат мобилизирани специализирани екипи и оборудване, като например самолети за гасене на горски пожари, издирвателни и спасителни екипи и медицински екипи за разполагане във и извън Европа. Всяка държава в света, както и Организацията на обединените нации и нейните агенции или съответна международна организация, могат да се обърнат за помощ към Механизма за гражданска защита на ЕС. През 2020 г. Механизмът беше задействан над 90 пъти. Например в отговор на пандемията от коронавирус, експлозията в Бейрут в Ливан, наводненията в Украйна, Нигер и Судан, земетресението в Хърватия и тропическите циклони в Латинска Америка и Азия.

ЕС и COVAX

„Екип Европа“ се ангажира с глобалната борба с пандемията от COVID-19 и нейните здравни, социални, икономически, хуманитарни, свързани със сигурността и политическите последици. С този подход ЕС демонстрира лидерство, отговорност и солидарност с най-засегнатите от пандемията. „Екип Европа“ продължава да заема челно място в световните усилия за осигуряване на международен достъп до ваксини с принос в размер на 2,47 милиарда евро за инициативата COVAX. До момента над 40,5 милиона евро дози ваксина са доставени в повече от 100 държави по света.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.

Свързани новини