Обичайно се казва, че Москва или Санкт Петербург „не са истинската Русия“, тоест региони, които са по-селски, по-традиционни. Изглежда, че когато става въпрос за ваксинация срещу COVID-19, поговорката е вярна. Ако община Москва е един от регионите на Русия, където е най-голям делът на ваксинирано население (35%, все още ниско ниво), то в периферията ситуацията е много по-сложна. Например в цялата страна само 23% от руснаците са получили поне една доза от една от четирите руски ваксини, които са в обръщение, пише френският вестник Le Figaro, цитиран от агенция "Фокус".
Не е нужно да пътувате далеч от Москва, за да се запознаете с истинската Русия. На 400 км северно от столицата се намира град Вологда. Почитаемата Вологда с манастири и собствен Кремъл, основана през 1147 или 1264 г., според различни източници, на брега на река Волга, е един от историческите градове на Русия от времето на независимите княжества, преди обединението на Русия около Москва през 15 и 16 век. Днес градът с 300 000 жители запазва древния си чар с безбройните си крайбрежни църкви, известната дореволюционна дървена архитектура и измитите във времето пастелни фасади. В района на Вологда, разположен близо до Москва, хората са най-малко ваксинирани. По-малко от 20% от жителите са получили поне една доза, според статистическата агенция, на фона на недостиг на ваксини в много северни региони.
Изправен пред продължителна кампания за ваксинация и разпространението на щама „Делта“ в Русия - 70% от новите случаи – губернаторът отвори два нови безплатни центъра за ваксинация във Вологда в края на юни. Единият е в центъра на града, срещу универсалния магазин. Там Светлана, 44-годишна доброволка, чака пациенти. В средата на седмицата, в края на работния ден, няма никой. „Когато пунктът беше открит в началото на юли, повече хора дойдоха да ни видят, но всичко се затихна“, казва тя. Другият пункт се намира в Големия дворец на спорта, разположен в периферна зона с много съветски вид. И не се вижда навалица. На баскетболното игрище четирима души дойдоха да бъдат ваксинирани. Сред тях е 61-годишният Василий, който работи за „Газпром“.
Странни разговори
Василий наистина няма избор: преди няколко седмици, за да се противопостави на третата вълна, руското правителство препоръча да се ваксинират 60% от хората, работещи в държавни компании или администрации. „И без това изискване щях да се ваксинирам“, казва той. - Около мен много отказват, дори съпругата ми, въпреки че и двамата вече бяхме болни. Хората се страхуват от страничните ефекти. Когато дойдох в центъра през май, ситуацията беше подобна, бях почти сам “. 30 -годишната Нина, медицинска сестра-доброволец, признава: „Ние приемаме по не повече от 50 души на ден. Нашият рекорд бе 130 ваксинирани за един ден, при откриването. Но ден след ден не е необходимо. " Парадоксално е, но през последните дни в Русия редовно се поставят нови дневни рекорди на смъртност (796 души починаха във вторник), въпреки че третата вълна не може да бъде сравнена с ноемврийското цунами по брой на пациентите. Неотдавнашно проучване показа, че над 60% от руснаците все още отказват ваксинация.
Всъщност Русия е разделена на поддръжници и противници на ваксинацията. Причините за това нежелание са многобройни, осезаеми както във Вологда, така и навсякъде. Те показват колко широко разпространено е недоверието. Максим, 19 -годишен, студент, дойде след дълго обмисляне да бъде ваксиниран в Спортния дворец с приятелката си Маша, „преди всичко за безопасността на (техните) баби и дядовци“. „Взех решението си, след като прочетох статия в„ The Lancet “за „СпутникV“, но малко хора около мен, дори сред младите хора, се опитват да получат повече информация - признава той. - Родителите ми, живеещи в селото, се страхуват от ваксинацията. Ужасна липса на информация. И тогава хората вече не се доверяват на правителството, властите, каквото и да е заложено. Те виждат това по телевизията през целия ден, критиките към чужди ваксини, за които се говори, че са смъртоносни. Самата концепция за ваксина е дискредитирана, но от друга страна, трябва ли да вярваме, че нашата ваксина е гениална и ефективна? "
Известният политолог и специалист по тенденции Екатерина Шулман казва същото: „Освен факта, че ваксината е плашеща със своята новост, държавната пропаганда отдавна вдъхва доверие във всичко: институции, медицина, наука. Живеем в свят без истина, ето това ни говорят. Иронията е, че тази стратегия, използвана например срещу опозицията, например, се обръща срещу властите по време на пандемия, когато става въпрос за мобилизиране на хората чрез уверени и положителни изявления, а не чрез принудителни средства. Оттук идва и известна пасивност и апатия по отношение на вируса. " В тази среда глупавите приказки за Covid-19 и ваксините като цяло процъфтяват. „Какъв вирус? Защо да се страхувате от вирус, който не съществува? Самите лекари казват, че той все още не е идентифициран! ”, казва 40-годишният продавач Артьом, който пътува в градски автобус, където само една трета от пътниците носят маски. Той казва, че получава информация само от YouTube. "Мисля, че някаква група хора е създала този вирус, има политическа игра, която се случва извън Русия."
Рейтингът на доверие на Владимир Путин спадна след 2018 г. и крайно непопулярната пенсионна реформа. Недоволството от действията на правителството се увеличи. Дотолкова, че днес, когато руската държава въвежда различни QR кодове или медицински паспорти, идеята за принудителна ваксинация се отхвърля. „Особено ценя основната си свобода и свободен избор“, обяснява 36-годишната Наталия, търговски работник. „Не знаем много за тези ваксини и въпреки това те искат да ограничат свободата ми, като ме принудят да се ваксинирам. И ако не се ваксинирам, ще стана гражданин от втора класа. Това е недопустимо ". Мнозина са критични и искат да мислят повече. "Преди бях болен и имам антитела, защо трябва да се ваксинирам?" - пита Александър, на 35 години.
Липса на прозрачност
Лекарите също са скептични относно кампанията за ваксинация. Пред женска поликлиника номер едно, с нейните масивни и донякъде очукани сгради, стои Любов Василиева, лаборант в поликлиниката и член на независимия профсъюз на Алианса на лекарите (организацията е включена в списъка на чуждестранните агенти от Министерство на правосъдието на Руската федерация), близка до Навални. „В моята лаборатория от дванадесет души само един е ваксиниран“, признава тя. „Ние не сме против ваксините, но смятаме, че имаме твърде малко надеждна информация за „Спутник V“, разработена набързо, без предварително тестване върху животни. Предлагат ни да се ваксинираме на всеки шест месеца, но това е твърде много. Нуждаем се само от повече информация, така че всеки да може да направи своя собствен избор, без да бъде принуждаван“.
Европейската агенция по лекарствата, в процес на тестване на „Спутник V“ за европейския пазар, наскоро разкритикува липсата на прозрачност за руските разработчици и липсата на надеждни данни. Но в тази плетеница от съмнения в центъра на Вологда, срещаме достатъчно хора, които доброволно са отишли да ваксинират. „Няма какво да обсъждаме, това е пандемия и имаме ваксина, която работи!“ - казва 74 -годишната Людмила, седнала на пейка с приятелката си Олга, на 80 години. И двете жени са се ваксинирали без никакво колебание. „Трябва да се откажем от нашия руски манталитет“, смеят се те. Този израз означава: „Ще гледам, ще чакам и се надявам, че всичко ще подреди“. „Аз и моите ваксинирани роднини се страхувахме повече от болестта, отколкото от ваксините, излишният страх от ваксината е абсурден“, казва Александър. Това чувство се споделя от много жители на Вологда. Това още веднъж доказва, че по този въпрос населението е разделено. Между различните задължения, които се очаква да се разширят, подаръците за ваксинация и епидемиите, пълненето на болници и претоварената „Бърза помощ“, ваксинацията в Русия напредва бавно, но сигурно. Изглежда обаче, че нищо или почти нищо не може да я ускори.