Броят на починалите от коронавирус в световен мащаб надхвърли 5 милиона днес - по-малко от две години след началото на пандемията, която опустоши много бедни държави, но и извади на показ недостатъците на богати страни с първокласна здравна система, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Съединените щати, Европейският съюз, Великобритания и Бразилия, с доходи над средните, представляват общо една осма от населението на света. На тях обаче се пада дял от близо половината от всички починали от коронавирус. Само САЩ са отчели над 740 хиляди смъртни случая - повече от която и да било друга държава.
"Това е определящ за нашето време момент", каза доктор Албърт Ко, специалист по заразни болести в Училището за обществено здраве в Йейл. "Какво трябва да направим, за да не стигнем още 5 милиона?", попита той.
Броят на смъртните случаи, по изчисления на университета "Джонс Хопкинс", се равнява приблизително на населението на Лос Анджелис и Сан Франциско взети заедно. Според оценки на Института за изследване на мира в Осло той е от порядъка на този на загиналите във военни действия между държави от 1950 г. Коронавирусът сега е на трето място сред водещите причини за смърт в световен мащаб след сърдечните заболявания и инсулта.
Освен това изумителният брой почти сигурно е по-малък от реалния поради ограниченото тестване и хората, които не влизат в статистиката, защото умират вкъщи без медицински грижи, особено в бедните части на света, например Индия.
"Горещите точки" на заразата се променят през 22-те месеца от началото на пандемията и позицията на "червените зони" на картата постоянно варира. Сега коронавирусът удря тежко Русия, Украйна и други страни от Източна Европа, особено там, където слухове, дезинформация и недоверие в правителството пречат на ваксинационната кампания.
Напълно ваксинирани са само 17 процента от пълнолетните в Украйна и едва 7 на сто от тези в Армения.