Безсънието не е шега работа. Това е сериозен проблем, който засяга огромна част от населението. Липсата на редовен и качествен сън се отразява пагубно върху нервната ни система, имунитета, психическото и физическо здраве и ни прави раздразнителни и неефикасни в ежедневието ни. За щастие, природата ни е снабдила с толкова много начини, чрез които да се преборим с безсънието и да се радваме на добър сън всяка нощ. Тук от zdrave.to изброяват голяма част от тези начини, с които можем да победим липсата на сън и отново да си почиваме добре през нощта, независимо каква е причината за инсомнията.
Ако заспивате бързо, но се будите през нощта, тогава пийте в 18 часа една чаена чаша чай от босилек с мед. Приготвя се по следния начин: една чаена лъжичка босилек се залива с чаена чаша вряла вода и се оставя да се запари 30 минути.
Лечебен чай при безсъние. Той се приготвя по следния начин: в една чаша с черен чай се слагат по 2 чаени лъжички ябълков оцет и мед. Съдържанието на чашата се изпива наведнъж или на няколко пъти през деня ден. Този чай има успокояващ ефект и безпогрешно лекува безсънието.
След изпиване на чаша от този чай един час преди лягане, ще спите дълго и спокойно, освен това няма да имате проблеми с нервната система и напрежението.
Една супена лъжица мед вечер преди лягане успокоява и приспива.
В чаша вряла вода се слагат 1-2 чаени лъжички маточина. Трябва да престои. Приема се по 2-3 чаши дневно.
Вечер преди лягане се изпива една чаена чаша чай, приготвен от 2 чаени лъжички глог, мента, маточина, мащерка и корени валериана (в равни части).
Два грама корени от валериана се заливат със 100 г вряща вода. Кисне 15 минути и се прецежда. Подслажда се с мед и се пие 3 чаши запарка дневно. Намалява безпокойството и действа облекчаващо на депресивните състояния на човека.
Прави се смес от равни количества дилянка, риган, маточина, бял равнец и шишарки хмел. От тази смес се вземат 2 супени лъжици и се попарват с половин литър вряла вода. Оставя се да престои половин час, след което се прецежда. Пие се по 1 винена чаша, 4 пъти на ден, преди ядене.
Добро средство срещу безсънието е отварата от липов цвят, прибавена към водата за ваната. Как се процедира? 100 г липов цвят се заливат с 2 л студена вода, кисне 5-10 минути и се слага да кипне. Ври 5 минути, кисне още 10 минути и се прецежда. Отварата се добавя към водата във ваната (идеалната ѝ температура е 37 градуса). Престоява във ваната 20 минути. Тялото се измива със сапун и след процедурата се изплаква. Успокоява нервната система, отстранява напрегнатостта, действа отпускащо.
За отпускане на крайниците се прави 20-минутна баня на краката с лозов лист, 2 часа преди лягане.
За нерви и превъзбуда - пие се чай от смес от по 50 г глог и хмел на обяд и вечер.
За разстройство на биологичния часовник - сутрин, обед и след обяд да се пие по една чаена лъжичка чай от маточина, а преди лягане - чай от риган или маков цвят - една чаена лъжичка билка се залива с чаша вряла вода. Това е дозата за една чаена чаша чай.
За храносмилателни проблеми, които смущават съня. Да се смесят добре по 50 г маточина, хмел и босилек - пие се по една чаша преди лягане, с мед.
За хронично безсъние - смесват се добре по 50 г цвят от липа, хмел и валериана. Една супена лъжица смес се залива с 2 чаени чаши вряла вода, кисне 30 минути, пие се по една чаша в края на вечерта и една чаша точно преди лягане, с мед.
Когато не можете да заспите, не е задължително да броите овцете до сутринта. Достатъчно е да капнете на възглавницата си няколко капки лавандулово масло. Специалистите твърдят, че лавандуловият мирис действа по-добре срещу безсънието, отколкото лекарствата. Ако нямате масло, можете да използвате и стръкче прясно цъфнала лавандула, като я поставите под възглавницата, преди да си легнете.
Прави се смес от равни части дилянка, риган, маточина, бял равнец и шишарки хмел. От тази смес се вземат 2 супени лъжици и се попарват с половин литър вряла вода. Оставя се да престои половин час, след което се прецежда. Пие се по 1 винена чаша, 4 пъти на ден, преди ядене.
Преди лягане се взема по 1 супена лъжица захар и веднага след това се изпива една чаша вода.
Предлагаме ви билкова рецепта срещу безсъние, част от съставките на която можете и сами да си съберете. Тя включва: по 40 г корени от дилянка, стръкове маточина, стръкове бял равнец и риган, и 30 г шишарки от хмел.
След като добре размесите всички билки, заливате с половин литър вряла вода. Пие се по една винена чаша, преди ядене, 4 пъти дневно.
Препоръчваме ви индрише. В 200 мл вода се запарват 5 листа от индрише. След изстиване запарката се прецежда. Изпива се наведнъж преди вечерята - бавно, на глътки.
При преждевременно събуждане се смесват добре по 50 г мак, риган и глог. Една чаена чаша от тази смес се пие преди лягане - една чаена лъжичка от сместа се залива с чаша вряла вода и кисне 30 минути.
Сложете в тенджера листа от една маруля и ги залейте с 1 литър вода и 2 супени лъжици мед. Варете, докато остане наполовина. Пие се всяка вечер, по 1 винена чашка.
Смесват се 5 г валерианови корени, по 10 г листа от маточина и цветчета от бял глог, 15 г стръкове от жълт кантарион и 20 г - от дяволска уста. Две чаени лъжички смес се заливат с 250 г вряла вода, кисне 5 минути и се прецежда. Рецептата е особено подходяща за възрастни хора.
Смесват се 2 супени лъжици липов цвят, 3 супени лъжици мента и 1 супена лъжица листенца от чимшир. 1 супена лъжица смес се залива с 250 г вряла вода. Кисне похлупено 10-15 мин., прецежда се и се пие подсладено с мед, 3 пъти дневно и 1 чаша преди сън.
Смесват се по 100 г иглика, хмел, маточина и лавандула и 50 г дилянка. Една чаена чаша от сместа се залива с чаена чаша вряла вода. Кисне 15 минути и се прецежда. Отварата се изпива вечер преди лягане, с 1 чаена лъжичка мед.
Счукайте в дървено хаванче 20 ситно нарязани листа от индрише и ги смесете с 250 г мед. Вземайте по една супена лъжица, два пъти през деня и след седмица проблемът ви ще изчезне.
Счуква се пелин и се смесва с кисел квас. Сместа се поставя вечер върху слепоочията. Препоръчва се преди това да се вземе хладен душ.