Отидете към основна версия

6 724 41

"Супер ваксина" срещу COVID-19: какво се знае за ваксината на американската армия

  • сащ-
  • ваксина-
  • армия-
  • коронавирус-
  • пандемия-
  • spfn

SpFN има едно важно и напълно доказано предимство: не е необходимо да се съхранява при много ниски температури, което улеснява складирането и разпространяването ѝ

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Твърди се, че "супер ваксината" SpFN на американската армия защитава от всички варианти на коронавируса, а имунизираните с нея не се нуждаят от бустерни дози. Какво се знае за тази ваксина и как я оценяват експертите?

"Супер ваксина", "универсална ваксина", "оръжие-чудо“ - с такива суперлативи обсипват новата ваксина срещу коронавируса, която в момента минава през изпитания в един изследователски институт на американската армия. В състава на ваксината влизат наночастици от спайк протеина феритин, поради което тя носи името SpFN. Твърди се, че супер препаратът дава защита срещу всички варианти на коронавируса, като при това ваксинираните с него не се нуждаят от бустерни дози. Както се разбира, това е ваксина, действаща на същия принцип като Novavax, която беше лицензирана от Европейската агенция по лекарствата ЕМА.

Как работи новата ваксина

SpFN се базира на феритина, естествена белтъчна молекула, в която може да се отлага желязо. Ваксината използва безвредна част от коронавируса, за да стимулира защитните сили на организма срещу Ковид-19. Можем да си я представим като футболна топка с 24 отделни плоскости. Върху всяка от тях учените могат да поставят шипове от множество щамове на коронавируса, а това им позволява да адаптират ваксината за всички нововъзникващи варианти на вируса. SpFN има едно важно и напълно доказано предимство: не е необходимо да се съхранява при много ниски температури, което улеснява складирането и разпространяването ѝ.

Ваксината е била разработена в армейския изследователски институт "Уолтър Рийд" и най-напред е тествана върху човекоподобни маймуни. При тях тя стимулира възникването на силни антитела както срещу първоначалния вариант на вируса, така и срещу Алфа, Бета, Гама и Делта. Според публикации в медиите антителата могат да се противопоставят дори на последния вариант Омикрон.

След успешните опити с човекоподобни маймуни тестовете на новата ваксина вече навлязоха в първата фаза на изпитания с хора. Именно тези изпитания трябва да покажат дали ваксината наистина работи в човешкия организъм. Те биха могли да отворят вратата пред "една универсална ваксина, която предпазва не само от сегашния вирус, но и от бъдещи негови мутации", казва един от създателите на препарата д-р Кeйвон Моджарад. "Трябва да изчакаме резултатите от клиничните изследвания, преди да уведомим обществеността, но досега всичко се развива в съзвучие с нашите очаквания", добавя той.

Главният медицински консултант на Белия дом д-р Антъни Фаучи заяви пред Конгреса, че създаването на универсална ваксина срещу коронавируса може да помогне за предотвратяването на пандемии в бъдеще. Фаучи каза, че в разработването на ново поколение ваксини и особено на универсалната ваксина се инвестира много.

А от такава ваксина има голяма нужда, защото последните десетилетия показаха, че и занапред навярно ще се появяват нови, агресивни коронавируси. "Все по-честата поява на човешки коронавируси и множащите се щамове на SARS-CoV-2 подчертават трайната необходимост от ново поколение превантивни ваксини, които предлагат широка защита срещу Ковид заболяванията", обяснява д-р Моджарад.

Обрат в пандемията?

Тепърва ще става ясно дали новата "супер ваксина" действително ще предизвика обрат в сегашната пандемия и дали ще може да държи в шах бъдещи варианти на коронавируса. "Лично аз не виждам някаква чудотворна ваксина", казва германският имунолог Андреас Радбрух, научен директор на Германския център за изследвания на ревматизма в Берлин. "Можем само да предполагаме дали тази нова ваксина би имала ефект срещу всички възможни бъдещи варианти на SARS-CoV-2. Лично аз клоня към скептицизъм", казва д-р Радбрух.

Според него като концепция новата ваксина не се отличава особено от други препарати на същия принцип, които се разработват в момента. "Но по същество винаги е добре да имаме по-широк избор нови ваксини", казва имунологът.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 39 гласа.

Свързани новини