Жлъчнокаменната болест е доста често заболяване, а България не е изключение от класацията. Географските отлики в разпространението на заболяването се обуславят от начина на живот и хранене. От жлъчнокаменна болест боледуват предимно жени (6 пъти по-често от мъжете), и то в средната и над средната възраст.
Жлъчнокаменната болест може да доведе и до редица усложнения, някои от които застрашават живота на болния – възпаление на жлъчния мехур и жлъчните пътища, запушване, пробив, образуване на ненормални съединения между жлъчните пътища, стомаха и червата. Съпътствана е с кризи и болки.
Образуването на жлъчните камъни става най-често в мехура. Камъни обаче могат да се образуват и по цялото протежение на жлъчните пътища, както и във и извън черния дроб. Броят им е различен – от един до няколко хиляди. Те имат различна големина – от просено зърно до ябълка, и неправилна форма – сферична или многоплоскостна, пише Ретро.бг.
Ако искате да ги стопите по естествен път, спасението е копърът:
Две супени лъжици пресен нарязан копър – стъбла, листа, цвят, залейте с 400 мл вряла вода. Оставете да се запарва 15-30 минути. След това прецедете. Пийте от топлата отвара през целия ден, разпределена на три или четири дози от по 1/4 чаша. Лечението трябва да продължи 3 седмици. След това е добре да си направите контролен ултразвук. Ако камъните все още си стоят, след триседмична почивка повторете курса.