Проблемът с недостига на лекарства е глобален. ЕС има инициативата да въведе законодателни мерки и ако не предприемаме стъпки назад у нас, проблемът ще бъде решен. Има стъпки, които могат да се предприемат от Министерство на здравеопазването и без да има действащо Народно събрание. Това заяви бившият началник на кабинета на здравния министър и настоящ председател на Надзорния съвет на НЗОК доц. Васил Пандов в предаването „Лице в лице“ по bTV.
„Проблемът с липсващите лекарства е структурен. Когато се прие законът, предложен от ГЕРБ, ограничението за износ на лекарства е било 65%, а не 100%. За това намаление мотиви нямаше. С министър Асен Меджидиев сме обсъждали, че трябва да има анализ на лекарствата в Позитивния списък. Такъв недостиг нямаше, когато се правеше одита по времето на Асена Сербезова“, обясни той, цитиран от novini.bg.
"След август тази функционалност не е предприета и аз не получавам отговор защо сега има такъв. Искам да попитам министър Меджидиев, защо като встъпи в длъжност отмени електронното изписване на антибиотици. Това позволява 100% да се проследява дали даден медикамент го има в наличност или не“, посочи доц. Пандов.
„Ние постигнахме един компромис тогава – да започнем като задължителна група за антибиотиците. Причината бе антибиотичната резистентност и по-големият контрол на този вид медикаменти“, призна бившият началник на кабинета на здравния министър. „Предприети бяха мерки, но той не ги продължи. Министър Меджидиев можеше да внесе законопроект. Ние говорихме за проблема от ноември до сега. Не е достойно да прехвърляш отговорността на някой друг“, изтъкна той.
Във връзка с увеличението на заплатите на медиците, доц. Васил Пандов каза, че може да се предложат два механизма в тази посока. „Например областните болници да получат от Министерство на здравеопазването едно целево финансиране, другото е през Закона за здравното осигуряване да има методика към НЗОК за осигуряване на медицинските специалисти“.