Човешкото тяло е добре смазана машина и ако има някакъв проблем, веднага дава сигнал за това. Лошото е, че не винаги разпознаваме правилно признаците на дадено заболяване. Понякога те са "маскирани" или не им обръщаме внимание и е нужно време, преди да разберем, че нещо не е наред. С напредване на медицината обаче все повече лекарите стигат до заключения за здравето ни на базата на на пръв поглед неочаквани признаци, пише zdrave.to.
Така например според последните проучвания състоянието на езика е добър показател за цялостното здраве, като с помощта на изкуствен интелект и камера може с максимална точност да се диагностицират заболявания като диабет и анемия.
Методът за диагностика, използващ изкуствен интелект, е разработен от учени към Близкоизточния технически университет в Багдад, Ирак и Университета на Южна Австралия. Научното изследване, проведено от тях утвърждава използването на езика като начин за проследяване на здравето – идея, въведена в китайската традиционна медицина.
За разработването на този метод е използвана видеокамера и обширна база данни. Чрез видеокамерата се правят снимки на езиците на доброволци, страдащи от определени заболявания като диабет, анемия или бъбречна недостатъчност. След заснемането получените снимки са сравнени с база данни, състояща се от 9000 снимки. Изследванията определят здравното състояние, като използват най-вече цвета на езика.
Учените забелязват, че различните заболявания се отличават с различни оттенъци на пигментацията на езика – диабетиците най-често имат жълт цвят на езика.
При рак той може да се оцвети в лилаво, както и да се покрие с дебело, мазно покритие.
Инсултът може да се прояви с наситено-червен цвят.
С помощта на изкуствен интелект този метод за диагностика има над 90% точност.
Той предоставя и висока степен на удобство както за пациентите, така и за специалистите поради факта, че може да се осъществи и дистанционно, без скъпа апаратура – с помощта на камерата на смартфон или друго мобилно устройство.
При установяване на заболяването разработена система изпраща съобщения на телефона на пациентите, където им съобщава цвета на техния език, както и предполагаемото при тях заболяване. Предишни научни изследвания са установили успешността при диагностика на други заболявания като диабет и болест на щитовидната жлеза по езика.
Освен цвета на езика за определяне на здравето се наблюдават и самата му форма и дебелина. С това може да се определи наличието на проблеми с кръвообращението, храносмилането, както и на сърцето.
Неговата повърхност също може да бъде показател за някои проблеми със здравето. В някои случаи има издутини по повърхността му, които, макар и често безвредни, могат да представляват еруптивен лингвален папилит, който води до болки в езика и треска.
В някои случаи подутини в езика могат и да са сигнал за рак.
Когато езикът изглежда начупен, с множество вдлъбнатини по повърхността си, това в някои случаи е естествено негово развитие, получено с напредването на възрастта, но потенциално може и да е показател за синдром на Даун или псориазис.