Отидете към основна версия

1 147 4

Ето как да преминем от зимното към пролетното хранене

  • хранене-
  • здраве-
  • пролет-
  • лека храна

8 стратегии как да направим преход от тежките трапези към пролетта

Снимка: Shutterstock

Ако сте почитатели на кулинарни шоупрограми, със сигурност сте чували израза „сезонно хранене“. Това е може би един от най-добрите начини да се храните, особено ако го съобразите с географската ширина, на която живеете. Така че следващият път, когато се чудите каква нова диета да започнете, опитайте нещо различно. В следващите редове ще ви споделим как да направите преход от тежките трапези към пролетта. И така:

На какво наблягаме в зимното хранене?

Може би двете думи, които най-добре представят зимата са: топлина и комфорт. През по-хладните месеци телата ни жадуват за топли, успокояващи храни. Може би много от вас имат пресни спомени за обилни яхнии, супи или печени ястия, които са били основна храна на семейните събития. Традиционно, те са богати на кореноплодни зеленчуци и бавно усвоими въглехидрати. Тези храни осигуряват необходимата енергия за борба със студа и ни карат да се чувстваме сити по-дълго.

Въпреки това, те също могат да доведат до повишен прием на калории и потенциално нежелано наддаване на тегло. Зимните диети обикновено са с по-високо съдържание на мазнини и въглехидрати, като много от най-големите празници се случват през по-хладните месеци. Намалената слънчева светлина и по-ниските температури могат да доведат до намаляване на физическата активност и увеличаване на желанието за сладки и мазни храни. Тази комбинация може да повлияе на нашия метаболизъм и общите енергийни нива.

Как да направим преход към пролетта с храненето?

С настъпването на пролетта дните стават по-дълги и топли, което естествено измества кулинарните ни предпочитания. Пролетта е времето да олекотим ястията си с пресни, сезонни продукти. Фокусът се измества към детоксикация на тялото и подготовката му за предстоящите по-активни месеци. Ако наблизо имате фермерски пазар, той може да се окаже чудесно място за търсене на продукти. Храненето през пролетта означава приемане на пресни плодове и зеленчуци, които са в изобилие през този сезон.

Зеленолистните, горските плодове и цитрусовите плодове стават по-привлекателни, предлагайки богат набор от витамини, минерали и антиоксиданти. Тези храни не само са с по-малко калории, но и с високо съдържание на фибри, подпомагащи храносмилането и регулиране на теглото.

Основни стратегии за пролетно хранене

Наблегнете на пресните продукти

Наблегнете на плодовете и зеленчуците, които са в сезона. Те са не само по-свежи и по-хранителни, но и по-щадящи околната среда, ако са с местен произход.

Включете леки протеини

Преминете от тежки меса към по-леки източници на протеини като риба, пиле или растителни протеини като леща и нахут.

Улеснете храносмилането

Билки като магарешки трън, артишок, глухарче и болдо са известни със своята подпомагаща червата активност. Те помагат за разграждането на мазнините, неутрализират въглехидратите и намаляват подуването след хранене. Можете да помислите и за комбинирана билкова добавка, която подпомага храносмилането.

Намалете „тежките“ въглехидрати

Намалете някои от по-тежките въглехидрати като хляб и паста. Вместо тях, изберете по-леки алтернативи като киноа, кафяв ориз или варен ечемик.

Хидратацията е ключова!

С покачването на температурите приемането на достатъчно течности става все по-важно. Включването на билкови чайове и изворна вода може да добави разнообразие към вашите навици за хидратация.

Заложете на детокса

Пролетта е чудесно време за поддържане на вашите храносмилателни органи. Включете в грижата за себе си течни пребиотици с високо съдържание на калий и млечна киселина.

Увеличете движението и физическата активност

При по-топло време е по-лесно да се движите, тъй като имате по-лесен достъп до спортни дейности като плуване, тенис или футбол. Редовното движение и упражнения са естествена комбинация с пролетна диета и засилват метаболизма ви.

Слушайте тялото си

Отделете малко време, за да извършите нещо, наречено „сканиране на тялото“. Опитайте се да слушате тялото си много внимателно и да разчитате неговите сигнали, съветват от az-jenata.bg. Понякога лека салата ще е идеална за вас; друг път може да искате нещо по-тежко и засищащо. Никога не забравяйте също, че можете да си позволите всичко, стига да е в умерени количества. Така че не се отказвайте от някое друго сладко изкушение. Преминаването от зимно към пролетно хранене означава по-малко промяна на това, което е в чинията ви, а повече адаптиране към сезонните ритми на тялото и околната среда. Пролетта предлага шанс да пренастроим хранителните си навици, да приемем пресни, богати на хранителни вещества храни и да подготвим телата си за предстоящите по-активни, изпълнени със слънце дни.

Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 2 гласа.

Свързани новини