Намирането на меланом на ранен етап е от решаващо значение. Ранното откриване може значително да увеличи шансовете за излекуване.
Повечето бенки, кафяви петна и израстъци по кожата са безвредни – но не винаги.
Меланомът се развива в клетките, които произвеждат пигмента меланин (меланоцити). Меланомът може да се образува и в очите, пише puls.bg.
Точната причина за всички меланоми не е напълно изяснена, но излагането на ултравиолетова радиация от слънчева светлина или солариум, увеличава риска значително.
Познаването на предупредителните признаци на рак на кожата може да гарантира, че симптомите се откриват и лекуват преди ракът да се разпространи. Меланомът може да се лекува успешно, ако се открие навреме.
Асиметрията е един от критериите, които показват злокачественост. Повечето меланоми са асиметрични. Ако се начертае линия през средата на лезията, двете половини не съвпадат, така че изглеждат различно от кръгла до овална и симетрична обща бенка.
Меланомните граници са склонни да бъдат неравномерни и могат да имат неравни или назъбени ръбове.
Обикновените бенки са склонни да имат по-гладки, по-равномерни граници.
Множеството цветове са предупредителен знак. Докато доброкачествените бенки обикновено са един нюанс на кафяво, меланомът може да има различни нюанси на кафяво или черно. Докато расте, могат да се появят и цветовете червено, бяло или синьо.
За да се определи една лезия като доброкачествена, размерът ѝ в диаметър трябва да е приблизително с размер на гумичка за молив (около 6 мм) или по-малка. Някои експерти казват, че е важно да се наблюдава всяка лезия, без значение какъв размер, която е по-тъмна от други. Редките амеланотични меланоми са безцветни.
Всяка промяна в размера, формата, цвета или издигането на петно по кожата или всеки нов симптом в нея, като кървене, сърбеж или образуване на корички, може да бъде предупредителен знак за меланом.
Ако се забележат тези предупредителни признаци и симптоми или се открие нещо ново, променящо се или необичайно по кожата, е силно препоръчително да се насрочи консултация с дерматолог.
Други съвети
Безвредната бенка може да се издигне над повърхността на кожата. Ако дрехите или бижутата се търкат срещу (или се хванат) за тази бенка, това може да предизвика раздразнение. Опитите за премахване на бенки с домашни средства може да причини повече вреда, отколкото полза. Домашните пасти, които се прилагат, могат да причинят алергична кожна реакция, оставяйки кожния участък зачервен и сърбящ. Татуирането върху бенка също не е препоръчителен вариант. Ако меланомът по-късно се развие в бенката, може да е трудно да се видят ранните признаци. Като се има предвид времето за растеж, меланомът може да се разпространи, което затруднява лечението. Бенките могат да станат сърбящи по различни причини. Това може да е нещо толкова просто като суха или раздразнена кожа, например, или алергична реакция към какъвто и да е перилен препарат. Но има и вероятност това да е признак на меланом. Притесненията се увеличават, ако бенката кърви или започне да отделя секрет. В тези случаи се налага консултация с дерматолог. Дерматологът може да премахне повечето бенки по време на рутинен преглед амбулаторно без никакъв болничен престой. При отстраняването на кожните израстъци от специалист задължително те се проверяват за признаци на меланом. Проверката на бенката за меланом е от изключителна важност, тъй като ранното диагностициране дава по-добри шансове за бързо възстановяване и излекуване.