Бъбречните заболявания са актуален проблем, който може да засегне всеки и във всеки сезон. Веднъж появили се, те често остават хронични и изискват постоянни грижи. Повече за този проблем и как да го предотвратим казва в интервю за zdrave.to д-р Мария Часовникарова – опитен уролог и началник на Отделението по урология в МБАЛ „Бургасмед“.
Какво представляват камъните в бъбреците?
Бъбречните камъни, известни още като нефролитиаза, са твърди отлагания на минерали и соли, които се образуват в бъбреците. Те могат да се разположат и в други части на пикочната система като уретерите и пикочния мехур. Според д-р Часовникарова най-често срещаните видове са:
Калциеви камъни – съставени от калциев оксалат или калциев фосфат. Уратни камъни – свързани с киселинно pH на урината. Струвитни камъни – образувани вследствие на инфекции. Цистинови камъни – редки и наследствени, причинени от метаболитно заболяване.Наличието на камъни в бъбреците може да предизвика интензивна болка (бъбречна колика), гадене, повръщане, кръв в урината и често уриниране. Диагностиката включва съвременни образни изследвания като ултразвук и компютърна томография, които предоставят детайли за размера и местоположението на камъните.
Причини за образуване на камъни в бъбреците
Камъните се образуват, когато в урината се натрупват минерали и соли, а концентрацията им надвишава способността на урината да ги разтваря. Основни фактори за това са:
Недостатъчна хидратация – концентрираната урина предразполага към кристализация. Диетични навици – диета с високо съдържание на натрий, животински белтъчини и оксалати. Метаболитни нарушения – повишени нива на калций, оксалати или пикочна киселина. Генетична предразположеност – наследствени заболявания като цистинурия. Инфекции на пикочните пътища – определени бактерии могат да предизвикат образуване на струвитни камъни.Кой е най-застрашен?
Според д-р Часовникарова, мъжете между 30 и 50 години са по-склонни към бъбречни камъни заради метаболитни и хормонални фактори. При жените рискът нараства след менопауза, когато нивата на естрогени спадат.
Ранната диагностика и правилната диета са ключови за профилактиката, особено при хора с фамилна обремененост. Важно е да се консумират достатъчно течности – поне 2-3 литра дневно, и да се избягват храни, богати на натрий и оксалати.
Интересно е, че твърдостта на питейната вода в различни региони на България не е категоричен фактор за образуването на камъни. Д-р Часовникарова подчертава, че основният акцент трябва да е върху общата хидратация, а не върху състава на водата.
Лечение на камъни в бъбреците
Лечението на нефролитиазата варира според размера и местоположението на камъните. Сред съвременните методи са:
Екстракорпорална литотрипсия с ударни вълни – подходяща за малки и средни камъни. Уретероскопия – минимално инвазивна процедура за отстраняване на камъни. Перкутанна нефролитотомия – използва се при по-големи камъни с кратък период на възстановяване. Консервативни методи – включват медикаменти и хидратация за спонтанно изхвърляне на малки камъни.В редки случаи се налага хирургична намеса, но съвременната медицина намалява необходимостта от отворени операции.
Домашна грижа
Билкови чайове като мечо грозде и хвощ могат да подпомогнат диурезата и изхвърлянето на малки камъни. Но те не заместват конвенционалното лечение, особено за по-големи конкременти. Що се отнася до популярния мит, че бирата помага за изхвърляне на камъни, д-р Часовникарова уточнява: макар да има диуретичен ефект, алкохолът може да доведе до дехидратация, което е противопоказно.
Грижата за бъбреците изисква комбинация от правилно хранене, хидратация и редовни медицински прегледи. Съветите на д-р Часовникарова подчертават важността на ранната профилактика и персонализирания подход за справяне с бъбречните заболявания. Здравите бъбреци са ключът към дългия и пълноценен живот.